| GheorgheDumitru a întrebat:

Daca ma sinucid unde ajung in iad sau in rai
P.S: nu ma sinucid

43 răspunsuri:
| danut a răspuns:

La judecata finala.

| milan9 a răspuns:

În general, astfel de manifestări de "nelinişte", de "dezorientare" sunt stări foarte vulnerabile, şi indiferent de originea lor, trebuie să vezi în ele şi ocazia unei alte "aşezări" a "lucrurilor" esenţiale din viaţă, a priorităţilor, a valorilor, modul în care te raportezi la ceilalţi, modul în care te raportezi la Dumnezeu, aşteptările pe care le ai de la tine...
Într-o astfel de situaţie de lipsire de sens sau de dificultati este esenţial să cauţi sprijin moral. Nu sta aşa. Nu trebuie să îngădui nici o şansă pentru vreun gând al sinuciderii, nici în fanteziile şi nici în glumele tale.

Trebuie să fugi de un astfel de „început" de gândire, ca de sinuciderea însăşi, pentru că fiecare „început" de gând este ca o „toartă" pentru stări de mai târziu.

Stările de depresie sunt inevitabile în viaţa oricărui om, dar ele se primesc cu maturitate, demnitate, curaj şi înţelepciune (fiecare astfel de stare vrea să ne avertizeze şi să ne repare lipsuri)!
Este vital să ceri şi sfatul unui duhovnic, al unui preot cu experienţă, de exemplu, dar într-un moment liniştit în care să aibă timp să-ţi asculte şi să-ţi înţeleagă bine dificultăţile afective.

Şi trebuie să te mulţumeşti cu paşii mici dar siguri şi definitivi, ai aflării răspunsurilor, la întrebări esenţiale ale vieţii...

| Doub a răspuns:

Intr-un colt al iadului.thinking

| Holiday a răspuns:

Nu mai ajungi nicaieri. E finalul tau.
Restu-s povesti cu zane si spiridusi.

| drutzix a răspuns:

Dupa crestini ajungi in iad.
Dupa oamenii normali ajungi in groapa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vei ajunge in iad.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ajunge unde a fost inainte de a se naste.

| anonim_4396 a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Te înseli.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dovedeste happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Dumnezeu exista. Raiul si Iadul exista 100% nu sunt inventii.Intr-o buna zi vei vedea cu ochii tai Ca totul este real, adevarat( noi avem un creator minunat, iubitor.)

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dumnezeul iubitor zice: "Daca un om merge cu o femeie maritata, daca merge cu nevasta aproapelui sau, omul acela si femeia aceea sa fie pedepsiti cu moartea." alte indemnari la crima din biblie le poti vedea aici http://alturl.com/sgkid deschide chiar biblia din casa si verifica faptul ca nu spun minciuni. "Cine va face vreo lucrare în ziua Sabatului va fi pedepsit cu moartea." biblia online: http://biblia.resursecrestine.ro/exodul/31 toate prostiile din biblie le gasiti subliniate pe http://www.evilbible.com/Murder.htm

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ziceam sa dovedesti. alea nu sunt dovezi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Da dar e si un foc mistuitor.E aspru impotriva pacatului

| anonim_4396 a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Eu nu am cum sa-ti dovedesc.Eu cred in cuvantul lui Dumnezeu.Si ne vorbeste prin Duhul Sfant ne spune ce exista, ce va urma dupa moarte, ce ne asteaptă daca nu facem voia lui.Sa nu uitam ca Dumnezeu le a aratat multora Raiul si Iadul.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce pacat este in a munci sambata si duminica? sunt foarte multe persoane in ziua de azi ce muncesc sambata si duminica. te vei duce si vei executa porunca lui dumnezeu spusa prin acel imaginar sfantul duh? daca tu crezi in ceva ce nu poti dovedi atunci e grav. ca asa pot si eu sa iti spun ca exista extraterestri sub casa ta. dar nu pot dovedi. tu ai spune ca as fi nebun daca as zice asa ceva. si ai fi avut dreptate. ceea ce se afirma fara dovezi poate fi infirmat tot fara dovezi.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru anonim_4396):

Societatea a reusit sa te faca sa crezi ca Mos Craciun exista. deci nu e posibil ca tot ei te-au facut sa crezi si ca dumnezeu exista? pe mos craciun l-ai vazut mai mult (la tv etc.) decat pe dumnezeu

| anonim_4396 a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Nu societatea m a facut sa cred in Dumnezeu.Dar tu de unde ai aparut? Cine te-a creat? Cine a creat intregul univers? Daca nu exista Dumnezeu? Si am multe motive sa cred in Dumnezeu si am si dovezi dar nu pot sa ti le spun aici.Pe Dumnezeu l-am vazut in viaţa mea, ajutandu ma sa trec peste incercari, necazuri.Il simt mereu lângă mine, ii simt iubirea.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru anonim_4396):

(ce voi scrie nu e ca sa te iau in deradere sau ceva ci doar discutam ca sa iti arat greselile de logica) nu societatea? dar cine? mergeai frumos pe strada candva si ai zis ca exista dumnezeu deodata? dumnezeu este predat la ora de religie in scoala. sau ai aflat de la parintii tai. da... aceeasi care ti-au spus ca exista mos craciun. la mos craciun macar aveai mai multe dovezi ca puteai spune "uite cadoul de la el. pune mana pe el" happy sigur nu simti iubirea parintilor sau ceva? eu am aparut de la mama happy. poti citi despre evolutionism si despre big bang pe internet. nu voi sta acum sa insir. daca nu stii cine a creat universul nu inseamna ca putem presupune ca dumnezeu l-a creat. ca asa pot spune si eu ca mos craciun l-a creat. in ce alte lucruri mai crezi fara dovezi? zana maseluta? in mos craciun mai crezi?

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru anonim_4396):

Foarte multi oameni de stiinta au cercetat cum a aparut omul si cum a aparut universul. vezi singura ce au descoperit. ca daca nu... vei sta o viata intreaga cu gandul ca barbatul a fost facut din pamant si femeia din coasta barbatului. nu ai raspuns la intrebarile mele cu pacatul de a munci sambata si duminica. te rog sa o faci.

| anonim_4396 a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Https://www.youtube.com/watch?v=VH42tm5YmtY&feature=youtube_gdata_player te rog sa te uiti la videoclipul asta. Este vorba despre o fata caruia Dumnezeu i-a aratat Raiul si Iadul. Dar nu cred ca vei crede pana cand nu o sa vezi cu ochii tai.

| relian a răspuns (pentru anonim_4396):

Am si eu o intrebare daca vad ca tot discutati pe aici.Tu ai citit ceva din biblie, macar citeva fraze, dar sa le fi citit tu singura nu din auzite. Daca ai citit biblia imi poti arata si mie unde scrie ca dupa moarte ajungi in iAd sau rai? Da pragraful exact unde spune asta si eu o sa te cred dupa.Eu din ce stiu si am citit nimeni na ajuns nicaeri, cel putin pina acum si asta religios vorbind, adica vorbim pe biblia ta.Cind mori biblia ta spune ca astepti, nu mergi nicaeri ca nici nu ai unde, deci astepti pina la sf asteapta cind o sa vie judecata si abia dupa judecata o sa mergi undeva.Ca urmare cum poti tu sa afirmi ca dupa ajungi undeva? Puteai raspunde ca ajungi in anticamera, sau undeva unde stai in asteptare mult si bine pina o sa te plictisesti si uita toti de tine.Ce va mai place sa va mintit singuri voi astia religiosiDaca va bazati pe o carte macar tinetiva de ea si nu mai spuneti si altora ca nici pe aia nu ati citit-o.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru anonim_4396):

Stiu. sunt multi sarlatani pe lumea asta. iar la spitalul de nebuni sunt multe persoane care au vedenii. iti dai seama ca nu am cum sa ii cred doar ca spun ei ca pentru ei a fost real. toti ne nastem atei... si suntem asa pana cand ni se spune de catre societate ca exista dumnezeu si mos craciun. nu am cum sa ma uit 2 ore la ce delireaza un copil. am mai vazut lucruri de genul. doar nu crezi ca nu sunt informat.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Sa nu uitam ca Dumnezeu le a aratat multora Raiul si Iadul. " tot asa inainte lumea credea ca Pamantul e plat. scrie chiar si in biblie ca e plat. oamenii de multe ori cred multe prostii... tocmai pentru ca nu stiu sa ceara dovezi si sa nu se duca precum oile la taiat.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru anonim_4396):

In biblie satan asta ai zice ca e destul de rau. dar de fapt s-a numarat cati oameni a ucis:10 iar dumnezeu a ucis 2.038.344. e un zeu iubitor nu? care in loc sa ii lumineze si sa vorbeasca pasnic cu oamenii, ii ucide cu potop si apoi dand nenorociri naturale foarte multe. aceste zeu este un CRIMINAL IN SERIE.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

" Îi voi face să mănânce carnea fiilor şi fiicelor lor, aşa că îşi vor mânca unii carnea altora," http://biblia.resursecrestine.ro/ieremia/19 versetul 7 dumnezeu e un barbar. un salbatic.

| AndreiM77 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce dovezi ai tu ca exista iadul si raiul?

| AndreiM77 a răspuns (pentru anonim_4396):

In pamant. Eclesiastul 9:5 sespune " Fiindca cei vii sunt constienti ca vor murii, dar cei morti nu sunt constienti de nimic si numai au nicio rasplata." iar in versetul 10 spune "Tot ce gaseste mana ta sa faca cu toata puterea ta, caci in Seol, locul unde te duci, nu este nici lucrare, nici plan, nici cunostinta, niciintelepciune."

| 7days2die a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Acelasi raspuns il vad a 3-a oara chiar nu mai ai nimic nou?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cica la satana pe furculita

Răspuns utilizator avertizat
| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Rog persoanele care spun "iad" sau "rai" sa si aduca dovezi. ca altfel fara dovezi pot spune si eu ca oamenii care se sinucid ajung in dulapul zanei maseluta.

| anonimg a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Atât raiul cât și iadul există. Dovada este Sfânta Scriptură.
Când un om nu vrea să asculte, va tăgădui chiar și pe tatăl său și pe mama sa.
Raiul si iadul există; numai ca sunt interpretate gresit. Biblia spune că iadul este moartea a doua; adică trecerea în neființă pentru totdeauna. Căci morții vor fi înviați pentru ca să dea socoteală de faptele lor. Cei care au făcut binele vor fi înviați pentru viața veșnică (rai); cei care au făcut răul vor fi înviați pentru judecată și respectiv moarte veșnică.
Înalta noastră rațiune ne spune că trebuie să cercetăm lucrurile și să le luăm în serios, mai ales ca este vorba de mântuirea noastră.
Dumnezeu este bun dar nu ne poate sili să ascultăm de El. El nu poate folosi armele pe care le folosește Satana. Dacă există vreo constrângere din partea lui Dumnezeu, aceasta este dragostea.
În lupta dintre Hristos și Satana nimeni nu poate lua o poziție neutră.
Este adevărat că multe confesiuni creștine Îl reprezintă gresit pe Dumnezeu(inclusiv ortodoxismul); dar este de datoria mea să caut sa cercetez adevărul.
Bunătatea lui Dumnezeu se manifestă prin răbdarea care o arată zilnic față de noi, prin viața, sănătatea și întreținerea acestora. Toate acestea sunt dovezi ale dragostei Sale. Viața noastră este scurtă pe acest pământ. Ea este doar un test de loialitate si credincioșie față de Dumnezeu. Destinul nostru veșnic noi ni-l hotărâm. Dumnezeu încă ne așteaptă.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru anonimg):

"Dovada este Sfânta Scriptură. " deci cartea despre mos craciun e dovada ca mos craciun exista? e slab de tot argumentul. "Raiul si iadul există" daca tot repeti un lucru nu il faci sa fie adevarat. "trebuie să cercetăm lucrurile" desigur. nu putem in viata sa credem in zana maseluta fara dovezi. "El nu poate folosi armele pe care le folosește Satana. " si totusi a ucis mult mai multi oameni decat Satana conform bibliei. a adus potopul si nenorociri asupra omului. "nimeni nu poate lua o poziție neutră." ba chiar se poate. eu pot. uite: ma doare in cot si de dumnezeu cu satana cu tot + ce alte basme mai sunt prin biblia aia. "arată zilnic față de noi, prin viața, sănătatea " ei nu mai zi. si cand ai o urgenta chemi (112) doctorii cu tehnologia data de stiinta sau te duci la biserica sa dai cruci sa iti treaca? sanatatea iti este data de stiinta medicala. "Toate acestea sunt dovezi ale dragostei Sale." asta alegi tu sa fie pentru tine ca sunt dovezi dar nu sunt cu adevarat dovezi. "Dumnezeu încă ne așteaptă. " sa astepte mult si bine. " multe confesiuni creștine Îl reprezintă gresit" da. adica multe mint. sunt de acord.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

"În noaptea aceea, Eu voi trece prin ţara Egiptului şi voi lovi pe toţi întâii născuţi din ţara Egiptului, de la oameni până la dobitoace; şi voi face judecată împotriva tuturor zeilor Egiptului, Eu, Domnul." http://biblia.resursecrestine.ro/exodul/12 versetul 12

| HDeNiSaR a răspuns:

Nu ajungi nicaieri.
dar prin faptul ca te sinucizi nu arati apreciere fata de acest dar minunat.

| questsoul a răspuns:

Incearca si cand ajungi, intra pe TPU si posteaza unde esti, niste poze eventual selfie cu cei de acolo.

| AdiTorrent7 a răspuns:

Deznadejdea de aici risca sa conduca spre o perioadă de deznadejde vesnica a infernului daca alegem sinuciderea care înseamnă despărţirea definitivă de Dumnezeu si caderea veşnică.

| EmilTraian95 a răspuns:

Suicidul este o dovada de lasitate si batjocorire a unu dar divin adica viata deci iadul este raspunsul dar desigur dupa o judecata finala, mai exista sansa la rai prin rugaciunea celor de pe pamant ( de aceea sunt parastase si restul ) si daca iti pare rau chiar in momentul ce o faci dar nu mai poti face nimic sa te salvezi

| catanavip a răspuns:

Depinde de ce ai facut cat de grava a fost nepasarea ta fata de cei din jur

| muffinXXL a răspuns:

Uite un răspuns direct. Ajungi în iad sigur dacă ai comis o crima nespovedita. Să te omori pe tine e crimă. Logic că dup-aia nu mai ai cum să te spovedești. De-asta e păcatul suprem, că îl comiți și pe urmă nu mai ai cum să îți ceri iertare, nici față de tine, nici față de bietele rudele tale.

| GheorgheDumitru explică:

Deci acuma sa va spun si eu cate ceva
Acele persoane care zic ca dupa ce te sinucizo ajungi in iad sunt niste persoane spalate pe creier de catre biserica
Nu aveti cum sa aduceti dovezi ca dzeu a ceat lumea
Biblia nu este o dovada ca el ar exista
Dumnezeu nu exista
Acuma o sa imi spuneti ba el exista el ne-a creat el a facut totu
Ok el a facut totu da? Si pe Dracu si iadul
Pe dracu ca sa va ispiteasca sa faceti lucruri rele si in iad sa fiti chinuiti vesnic ca ati facut voia lu dracu
P.S: Sunt ateu, toti suntem atei deoarece dzeu nu exista

| anonimg a răspuns (pentru GheorgheDumitru):

Biblia spune că iadul a fost facut pentru Satana si îngerii lui. De ce ajung și oamenii acolo, credeți-mă că nu am explicații la lucrul acesta. Este alegerea omului de a ajunge în cer sau în iad; pentru că nu există poziție neutră.

| 7days2die a răspuns:

Depinde de ce doctrina ai ca temelie. Invatatura biblica relateaza ca vei fi ca intr-un somn adanc pana in momentul invierii pentru o judecata sau pentru o viata vesnica, deci vei astepta dormind venirea lui Isus, nu vei sti ce mai face copilul sau nepotul si nici nu te vei intalni cu mama sau bunica. Si daca numele tau nu e scris in cartea celor vii de abia atunci ai pus-o.