| anonim_4396 a întrebat:

Daca n-ar exista iadul, cati dintre voi ati mai incerca sa fiti buni? Raiul e garantat, doar suntem creati din iubirea desavarsita a unei fiinte desavarsite, deci intelegatoare, fara pretentii de venerare, pupat moaste si tot tacamul.

142 răspunsuri:
| Madalidia a răspuns:

Cat timp vom trai pe pamant iadul nu exista! Cand murim, nu ne ducem in rai sau in iad. Biblia spune,, Din tarana esti luat, in tarana te vei intoarce",,, In aceeasi zi le pier si planurile lor". Deci in momentul in care murim, noi nu mai stim nimic. Dumnezeu va pedepsi pacatosii la revenirea Sa si va nimicii pacatul. Pedeapsa nu e vesnica, consecinta (adica moartea) este vesnica.

| danay72 a răspuns:

Dar conform Bibliei, iadul se refera la distrugere eterna, nu chin vesnic. Apocalipsa21:8.

| Mădă0611 a răspuns (pentru danay72):

Din cate stiu eu, e chin vesnic, "moartea a 2-a" e la figurat. Moarte inseamna viata fara dumnezeu, iar pentru un copil, viata fara parintele lui e chin, asta conform teoriei ca raiul si iadul ar fi stari sufletesti, ca altfel scrie clar in versetul ales de tine "Iar partea celor fricoşi şi necredincioşi şi spurcaţi şi ucigaşi şi desfrânaţi şi fermecători şi închinători de idoli şi a tuturor celor mincinoşi este în iezerul care arde, cu foc şi cu pucioasă, care este moartea a doua."

| Mădă0611 a răspuns (pentru Madalidia):

Corpul e "ţărână", sufletul nu, asa ca rasplata sau pedeapsa sunt vesnice.
Deci, da sau nu? Si daca ai incerca sa fii buna, de ce ai alege asta?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu ar mai fi nimeni bun, si nici macar nu ar mai incerca. E ciudat, dar, intr-un fel, raul alimenteaza binele.

| Madalidia a răspuns (pentru Mădă0611):

In Geneza, este descris modul in care a fost creat omul. a fost construit trupul, din tarana, apoi Dumnezeu i-a suflat in nari suflare de viata si astfel s-a facut un suflet viu. deci: suflet=tarana+suflare de viata. despartite, nu mai constituie suflet. cand mori, trupul se duce in pamant, suflarea de viata se duce la Dumnezeu, si nu mai ramane nimic din acel om, decat daca il invie Dumnezeu. deci: nu exista nici un suflet dupa moarte. si inca o data: consecinta, adica moarte vesnica (sau viata vesnica), este eterna, nu sa arzi vesnic.
si, referitor la intrebarea a doua, daca as incerca sa fiu buna as face-o pentru Dumnezeu. As incerca sa-I fac voia Lui, pentru ca si El a muriit pentru pacatele mele. Si cum sa stai nepasator la o dragoste asa de mare? evident ca singura nu pot sa fiu buna, doar cu ajutorul Sau pot face asta.

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

La prima parte te inseli, sunt oameni care nu se tem de iad si tot fac bine, la a 2-a cam ai dreptate, una din partile bune ale crestinismului.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Madalidia):

Oamenii au suflet, ceva nemuritor, animalele au suflare de viata, care dispare dupa moarte.

Acea moarte de care zici tu e la figurat, trupul moare, dar sufletul nu, decat la figurat, adica e uitat de dumnezeu:
Matei 25:46 "Şi vor merge aceştia la osândă veşnică, iar drepţii la viaţă veşnică."
Daniel 12:2 "Şi mulţi dintre cei care dorm în ţărâna pământului se vor scula, unii la viaţă veşnică, iar alţii spre ocară şi ruşine veşnică."
Ieremia 23:40 "Şi voi pune asupra voastră ocară şi necinste veşnică care nu se vor uita"
Psalmi 77:72 "Şi a lovit din spate pe vrăjmaşii Săi; ocară veşnică le-a dat lor."

| Lizzu a răspuns:

Eu cred ca alegi sa fii bun datorita unei forte din adancul sufletului si al fiintei tale care te indeamna sa fi bun cu cei din jur,sa ajuti cand poti si cum poti.E ceva care te ghideaza,sunt oameni care dupa asta se ghideaza,vocea interioara care suntem noi,constiinta noastra.

Alegi asta,sa fii bun,pentru ca o simti si atat. Si prin acest fapt te simti implinit. Cred ca e ceva din componenta omului,sa fie bun.

Daca am avea certitudinea ca Iadul nu exista,atunci fiecare am face dupa cum simte si dupa ce gandeste ca e bine pentru el. Bineinteles ca multi nu vor mai tine cont si ar porni la atac,la furat,la ucis, poate mai rau si mai intens decat se intampla azi.

Poate unii crestini isi vor abandona credinta si isi vor implini toate placerile "interzise" pana atunci. Si nu ma refer la cele fizice ci si la cele materiale. Se vor calici mai mult decat sunt azi, toata lumea ar fi un haos.
Pentru ca IADUL este cel care ne tine in frau mintea, simtirile si ne implanteaza frica in creier.
Fara Iad probabil s-ar dizolva din mintea multora frica, obstacolele si barierele.

Atunci Raiul il vor alege doar cei care nu se vor abandona atat de usor placerilor lumesti si sentimentelor provenite din rautate si avaritie.

| milan9 a răspuns:

Sufletul este nemuritor!

NICĂIERI ÎN SCRIPTURĂ NU SE AFIRMĂ SĂ SUFLETUL AR FI ALCĂTUIT DIN CEVA... (x+y...)!

SUFLETUL ARE PRIN EXCELENŢĂ O NATURĂ SPIRITUALĂ INDESTRUCTURABILĂ, INDESTRUCTIBILĂ!

- "Atunci, luând Domnul Dumnezeu ŢĂRÂNĂ din pământ, a făcut pe om şi A SUFLAT ÎN FAŢA LUI SUFLARE DE VIAŢĂ şi s-a făcut omul fiinţă vie." - Geneza 2, 7;
"SUFLAREA DE VIAŢĂ" este aici altceva decât "ŢĂRÂNA" iar SUFLETUL este altceva decât TRUPUL!

Geneza 2, 7 se referă la 2 naturi ale fiinţei umane: "ŢĂRÂNA"- biologicul, trupul, şi "SUFLETUL"- "suflarea de viaţă".

Pentru ca omul să se facă "fiinţă vie", Dumnezeu a trebuit să-i dea suflet, să sufle – "SUFLARE DE VIAŢĂ"!
CÂND TRUPUL moare, SUFLETUL merge la DUMNEZEU, iar "ţărâna" în pământ!

După sfârşitul trupului, sufletul îşi va continua existenţa în veşnicie: "Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, IAR SUFLETUL SĂ SE ÎNTOARCĂ LA DUMNEZEU, Care l-a dat."- Ecclesiast 12, 7;

| milan9 a răspuns:

Omul nu e doar suflet!

Cât de sinistru trebuie să fie un cult CARE SPUNE ALBULUI NEGRU ŞI NEGRULUI ALB: ei bine, iehoviştii, în mod conştient greşit, neagă dualitatea trup/suflet a omului, DEŞI CUVÂNTUL SCRIPTURII ESTE FOARTE CLAR, fără să lase posibilitate de interpretare diferită şi dubii:

"Nu vă temeţi de cei ce ucid "trupul", IAR "sufletul" nu pot să-l ucidă; temeţi-vă mai curând de acela care poate şi sufletul şi trupul să le piardă în gheena." (Matei 10, 28); - "trupul" și "sufletul" sunt prezentate ca două lucruri CATEGORIC DIFERITE!

După sfârşitul trupului, sufletul îşi va continua existenţa în veşnicie: "Şi ca "pulberea" (trupul, biologicul) să se întoarcă în pământ cum a fost, IAR SUFLETUL SĂ SE ÎNTOARCĂ LA DUMNEZEU, Care l-a dat."- Ecclesiast 12, 7;

| Mădă0611 a răspuns (pentru Lizzu):

Esti singura care a raspuns cat de cat la subiect tongue, fara sa intervin, n-ai zis exact daca da sau nu, inteleg ca da, ai incerca.
Acel ceva se numeste empatie, si o avem toti, doar ca nu toti se gandesc ca daca pe moment n-o simt, o s-o simta mai tarziu, adica mustrare de constiinta. Intrebarea e mai mult conversationala si voiam sa vad cum gandeste lumea, daca incearca sa faca bine doar din teama de pedeapsa, vad ca ocolesc raspunsul...

| Mădă0611 a răspuns (pentru milan9):

Ai incerca sa faci bine daca facand rau n-o sa suferi o eternitate? Sau presupunand ca acum incerci sa faci doar bine, fara iad, ai mai fi cum esti acum?

| Lizzu a răspuns (pentru Mădă0611):

Problema este ca daca sentimentul de bine nu e adanc inradacinat in cineva sau nu il defineste, acea persoana s-ar putea schimba radical atunci cand va afla ca Iadul nu exista sau, pana atunci, ar fi facut bine doar din cauza faptului ca stia ca Iadul exista si asta l-ar fi impins la bine presupun.

As fi raspuns cu Da sau Nu, dar intrebarea ta nu presupunea asta.
"Daca n-ar exista iadul, cati dintre voi ati mai incerca sa fiti buni? "
Asta e intrebarea. Sau ar trimite indirect la un raspuns Da sau Nu?
Scuze dar nu prea am concentrarea la mine acum happy

| danay72 a răspuns (pentru Mădă0611):

Da,versetul e clar, cei care nu asculta de Dumnezeu mor, nu merg in alt loc.Si acest verset e in legatura directa cu Eclesiastul9:5,6,10,Ezechiel18:4,ieremia7:31,Apocalipsa20:14.Deci,moartea este la propriu. Dumnezeu este iubire si El niciodata nu ar face asa ceva. 1Ioan4:8

| milan9 a răspuns (pentru Mădă0611):

Aş rămâne la fel de tentat de a face ceea ce îmi place, ceea ce mă face să mă simt bine: şi anume, să mă ridic de jos, şi să mă străduiesc să fac BINELE...

| Lizzu a răspuns (pentru danay72):

Stii ce nu inteleg eu?
De ce sa moara fiintele care nu fac voia Tatalui? Cu ce ar gresi ele atat de mult? De ce il vad toti razbunator si rau? Pentru Dumnezeu!
Sa-mi explice si mie cineva. Dar nu cu citate din Biblie. Vreau parerea ta pura danay72, cu cuvintele tale si nu cu versete.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Lizzu):

Chiar daca unii spun ca ne nastem rai si devenim buni, eu cred ca e invers. Chiar daca ne nastem cu instincte, si ele ne conduc spre egoism (in afara de cel matern/patern), inca din primul moment de viata simtim iubire, daca nu (ma refer la abandon), o sa simtim din partea altora, asta ne face sa vrem sa facem bine, mai ales pentru cei dragi, ne simtim bine cand oferim si primim iubire, oamenii devin rai cand nu sunt iubiti, cand percep lucrurile asa, atunci isi indreapta iubirea spre altceva, ceva daunator lor sau celorlalti. Ei, amenintarea cu iadul i-ar potoli, cum ai zis si tu, ideea e ca acestia sunt oameni bolnavi psihic, nu e vreo boala grava, jignitoare, dar e boala psihica, evolutia ne-a facut oameni, cand uiti sa fii, esti bolnav [acum n-o sa mai raspunda lumea sincer laughing].

Am zis da, in sensul de "ai incerca sa fii buna", am editat cand am vazut ca am uitat sa scriu.

| Mădă0611 a răspuns (pentru danay72):

Am dat niste versete mai sus, care vorbesc de vesnicie.
Uite ca Daniel te contrazice: "Şi mulţi dintre cei care dorm în ţărâna pământului se vor scula, unii la viaţă veşnică, iar alţii spre ocară şi ruşine veşnică." cap 12, ver 2.

| danay72 a răspuns (pentru Lizzu):

Tu vrei sa afli de ce Dumnezeu nu ii salveaza pe toti, dar in acelasi timp sa-ti spun ce cred eu legat de modul in care procedeaza Dumnezeu.Pentru mine, modul in care procedeaza Dumnezeu mi se pare foarte corect si aceasta pentru ca noi locuim ca si,, chiriasi'' pe pamant.Mi se pare normal ca Dumnezeu sa stabileasca niste reguli pentru cei ce stau in locuinta sa si daca nu-i respecta conditile, sa-i,, dea afara.''Motivul pentru care scriu versete bibllice e pentru ca cei care sunt la sectiunea religie, ii intereseaza punctul de vedere a lui Dumnezeu nu al meu.Si de aceea exista atat de multe contraziceri pentru ca desi toti avem Biblia, nu tinem cont de normele sale.Iar daca e ca ceva sa aiba autoritate, aceia e Biblia, nu ce zic eu.

| Lizzu a răspuns (pentru Mădă0611):

Nimeni nu stie cum e de fapt,dar eu tind sa cred ca da,ne nastem buni,puri,chiar daca avem in stare latenta in noi si raul,iar societatea si noi intre noi ne determinam sa devenim rai si sa tinem calea asta.
Rautatea si bunatatea puse in balanta,tin doar de noi. De noi, de constiinta si sufletul nostru depinde inspre ce sentimente lasam sa cada balanta,ce sa predomine.

Suntem duali. Avem raul si binele,dar poate predomina unul sau altul. Sau ambele, alternativ. Pentru ca nici chiar sfintii nu au fost lipsiti de partea rea a sentimentelor umane. Poate si le-au infranat mai mult decat o face un om din zilele de astazi,dar sa nu uitam ca pe vremurile acelea existau evenimente mai tragice ca acum si au rezistat asuprelilor,s-au pastrat asa cum ei erau in interior.

Da,ma gandesc ca atunci cand ne-o luam prea mult in cap,se intampla ceva care ne face sa ne trezim si sa vedem lucrurile altfel si ma intreb de unde vine acel "ceva" (boala - cum spui tu) care apare in viata noastra exact pentru a ne destepta si a ne arata ca nu totul e asa cum dorim noi sa fie,transformandu-ne.

Ca oricare om,am perioade cand vad urat lumea din jur si oamenii,dar cred ca totul vine de la mine; simt unele lucruri rele,amestecate, furie poate. Dar incerc sa fac sa predomine sentimentele de iubire, pace si liniste in mine si sa incerc sa transmit si altora ce am eu si ce tine de mine.

Nu, nu m-as desfrana daca Iadul nu ar exista.As ramane cum sunt acum, asta e fiinta mea adevarata si incerc s-o mentin pana la final asa si oricare sa faca la fel.
Daca as alege sa nu mai tin cont de Rai (lucruri bune), atunci nu as fi eu aceea si ar fi toata viata o minciuna.

Nu stiu daca e ceva de castigat la final sau nu, dar ar trebui sa fim noi insine, indiferent ca predomina raul sau binele.Sa fim noi, pur si simplu, si sa fim empatici, da, cu ceilalti, sa fim mai uniti...Si nu am mai avea nevoie de Rai si Iad, pentru ca Raiul ar fi pe Pamant atunci.

Tu ce ai face? Ce ai alege sa faci?

| Mădă0611 a răspuns (pentru danay72):

Pai chiar daca dai versete, le dai din punctul tau de vedere, mai ales ca biblia e interpretabila si se cam contrazice.

Uite, tot din biblie si-au facut oamenii idei despre iad: http://www.sfaturiortodoxe.ro/despreiad.htm

Matei 13:42 "Şi-i vor arunca pe ei în cuptorul cu foc; acolo va fi plângerea şi scrâşnirea dinţilor." deci sufletul nu moare la propriu, ci doar la figurat, moartea fiind lipsa lui dumnezeu.

| Lizzu a răspuns (pentru danay72):

Mersi pentru parere si raspuns.

Cei care pun intrebari la sectiunea Religie cred eu,doresc raspunsuri diferite de la oameni diferiti. Daca toti ar dori parerea lui D-zeu atunci ea ar fi una singura si de necontestat, astfel ca nu ar mai avea de ce sa intrebe deoarece toti am stii despre ce e vorba.

Suntem diferiti. Unii cred, altii nu, altii sunt confuzi inca.Dar eu una as dori si mi-ar fi de folos ca oamenii sa raspunda cu cuvintele lor, pentru ca cele din Biblie nu sunt pe intelesul tuturor. E nevoie poate de o analiza profunda pentru a intelege unele pasaje. Seamana cu parabolele. Sunt metaforice si se pot interpreta gresit.

Mersi inca o data.

| Angel0 a răspuns:

Binele facut de frica iadului este un mit ateist care confirma inca o data ca unii atei nu au inteles nimic din mesajul biblic.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Lizzu):

"Daca as alege sa nu mai tin cont de Rai (lucruri bune), atunci nu as fi eu aceea si ar fi toata viata o minciuna." poti sa faci bine fara sa tii cont de rai, binele exista inainte sa existe raiul.

Sunt atee, nu cred in rai sau iad, incerc sa fac bine pentru ca ma mustra constiinta, adica grija pentru moralitate, moralitatea fiind dictata de empatie. Empatia a aparut inainte sa apara ideea de iad tongue

| iurii75 a răspuns (pentru Lizzu):

"De ce il vad toti razbunator si rau?" Nu e rău ci o face din iubire, din iubire față de cei ce-l iubesc și ascultă, și care suferă mult din partea celor ce nu acceptă autoritatea lui Dumnezeu.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Angel0):

Nu prea cred: http://www.descopera.ro/......nta-in-rai Si in caz ca nu crezi (articolul), ameninta sau aminteste-i unui crestin care e pe cale sa faca ceva rau de chinurile iadului, care sunt vesnice si de n ori mai profunde decat cel mai dureros lucru pe care l-a simtit in viata. :>

| Lizzu a răspuns (pentru Mădă0611):

Stiu, nu ma exprimam ca si cum e sigur ca Raiul exista,ci ma puneam in situatia din intrebarea ta. Si ai dreptate,poti sa simti si sa faci bine fara sa tii cont de Rai,sunt de aceeasi parere, sa nu te conditioneze Raiul si Iadul.

Stiu ca esti atee, era tot din perspectiva intrebarii tale, dar ma gandesc ca daca nu ai asa concepte de Rai si Iad, atunci nu te poti pune nici in postura asta happy

| Lizzu a răspuns (pentru iurii75):

De ce te-ar arunca cineva care te-a creat din iubire si te-ar iubi mai presus de orice, in focurile Iadului si te-ar priva de fericire si prezenta Sa?
Nici oamenii nu fac asta altor oameni, in unele situatii. De ce am simti noi o mai mare compatimire pentru dusmanul nostru decat simte D-zeu pentru noi?

| iurii75 a răspuns (pentru Lizzu):

Nu știu ce vîrstă ai și dacă a sau nu copii. Totuși sînt sigur că dacă cineva iar pricinui copilului tău mari suferințe, nu l-ai pupa în frunte. Apropo, nu cred în iad nu e de origine biblică. Nu ar fi corect din partea Dumnezeului dreptății să pedepsească pe cineva o veșnicie pentru 50-60 de ani de neascultare.