| AnicaiAlin a întrebat:

Cand au fost creati adam si cu eva iadul exista?

21 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Iadul nu exista, se refera la distrugere. Apocalipsa21:8 spune clar ca inseamna moarte.

| usuk a răspuns:

Nu a existat, nu exista, si ghici ce? nu va exista vreodata un astfel de loc

| milan9 a răspuns:

Ecclesiast 9,5 prezinta doar un punct de vedere uman aflat in dialog cu Dumnezeu.
In schimb, Scriptura arata ca toate sufletele vor ramane vesnice. Dumnezeu nu a creat sufletul diferit de trup doar pentru a-l ucide mai apoi, ci pentru ca sufletul sa ramana vesnic.

| Moisie a răspuns (pentru milan9):

Cunosti tu vreun singur om pe lumea asta creat de Dumnezeu din noroi?
Adica din acelasi material din care olarul face oala de noapte?
Nu de alta dar ar fi interesant ca eu nu cunosc decat oameni nascuti de mamica lor, adica acea MAMA care este singurul Dumnezeu adevarat pentru orice fiinta umana...care bineinteles are constiinta si stie sa aprecieze acest adevar miraculos!

| milan9 a răspuns:

Sheolul, Iadul ca loc al sufletelor constiente, indepartate de Dumnezeu prin caderea lui Adam, a luat probabil fiinta odata cu primii oameni - ca loc al indepartarii lor...

| AnicaiAlin explică (pentru milan9):

Ok si cum a exista diavolul inaintea existentei lui ca sa ii corupa pe cei doi?
Logic vorbind iadul si satana puteau sa apara doar dupa pacatul celor doi nu inainte, dar totusi el erain gradina edenului inainte ca acestia sa faca pacatul suprem.

| milan9 a răspuns:

Scriptura nu este tocmai o carte ușor de înțeles și accesibilă oricui. Din acest motiv există astăzi vreo 40.000 de versiuni greșite de interpretare a ei (din moment ce mesajul lui Dumnezeu nu poate fi decât unul singur, lipsit de contradicții).

Din cele 31124 versete ale Bibliei, ESTE DE AȘTEPTAT ca unele să fie dificil de înțeles, să fie adevărate obstacole pentru anumite culte...

| milan9 a răspuns:

Un astfel de citat care poate crea confuzii (dar nu și atunci când se ține cont de tot ansamblul Scripturii) este și Apocalipsa 21, 8.

Acolo, expresia "moartea a doua" se referă la pierderea sufletului, "compromiterea" sufletului pentru veşnicie, pierderea mântuirii!

Dacă apostolul a spus "moartea a doua", imediat cineva se poate întreba de ce mai este necesară "a doua"? Doar pentru ca sufletul să mai trăiască vreo câteva zile şi apoi să moară? Nu putea fi "rezolvată" problema de la început? Dar "Moartea a doua" se referă de fapt la "pierderea" sufletului, nefericirea lui veşnică!

Ca dovadă, Biblia oferă nenumărate exemple care vorbesc în mod concret despre veşnicia tuturor sufletelor!

| sublime89 a răspuns:

Nu au fost creati niciodata de catre nimeni. Si la fel si cu iadul.

| Lizzu a răspuns:

Nu cred.
Cica iadul exista din moment ce Lucifer a cazut. Asa ar fi logic, nu?

Iadul este o inventie, la fel ca raiul biblic. Sau posibil sa nu fie nici unul asa cum este infatisat in carte.
Posibil sa fie doua stari ale existentei dupa, total opuse.

| Moisie a răspuns:

Nu pentru ca pe atunci Isus Christos inca nu a fost UNS in functia de Stapan al cheilor Iadului. Iadul a aparut odata cu nasterea lui Lucifer, adica cand cei trei magi/vrajitori s-au dus sa-l gaseasca pe Diavol, si asta nu o zic eu ci o spune evanghelistul Luca in 9:1

| RAY a răspuns (pentru Moisie):

1 Isus a chemat pe cei doisprezece ucenici ai Săi, le-a dat putere şi stăpânire peste toţi dracii şi să vindece bolile.

| Moisie a răspuns (pentru RAY):

Si sa vedem daca te duce capul sa intelegi rostul pentru ce este acolo conjuctia "si"?
Nu cumva acolo incepe o alta propozitie?

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Dumnezeu i-a creat pe oameni cu perspectiva de a trăi veşnic. Moartea a fost prezentată doar ca consecinţă a neascultării. (Geneza 2:17) Dacă Adam şi Eva ar fi ascultat de Creatorul lor nu ar fi murit niciodată.
Iadul despre care vorbeşte Biblia nu este un loc unde sufletele sunt chinuite pentru păcatele comise, ci reprezintă un loc simbolic, mormântul comun al omenirii. Biblia arată clar că morţii nu sunt conştienţi de nimic. (Eclesiastul 9:5)

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Mai intai trebuie sa stii ce este iadul.

| AnonimAk47 a răspuns:

Cred ca iadul exista, de Eva nu stiu.>!

| Moisie a răspuns (pentru AnonimAk47):

Iadul nu exista pentru ca scena cu Adam si Eva se intampla intr-o alta religie decat crestinismul, si in aceea religie nici macar azi nu exista Rai si Iad, ci doar Paradisul, adica Gradina Edenului din care au fost alungati cei doi pentru neascultare!

| AnonimAk47 a răspuns (pentru Moisie):

Eu de exemplu nu plec pe la biserici sau adunari, dar cred in dumnezeu!
Si nu stiu nici biblia, asta ce mi-ai spus tu chiar n-am stiut!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Moisie):

Ai completa dreptate..Ma rog alta religie decat crestinismul de azi. In conceptiile Biblice adevarate nu exista Iad. Crestinii au bagat de la ei multe aiureli cu Traditia lor pana in secolul 8 avand timp in 8 secole sa infloreasca acea religie veche intr-un mod jignitor la adresa religiei de atunci.

| suffarstar a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce spui ca nu exista Iad,cand Biblia afirma clar asta? Traditia e o prostie,dar Iadul? Am observat ca tu crezi in Dumnezeu,insa care? Daca Biblia crestinilor e gresita(bineinteles ca peste ani si rastraduceri s-au strecurat unele mici greseli), care e cea adevarata? Filozofic,existand bine-exista rau,existand Dumnezeu-exista Dracul,existand Rai-exista Iad. Sunt de acord ca "Biserica" din Evul Mediu a facut foarte multe lucruri oribile,transformand crestinismul intr-o afacere, dar nu crezi ca e un pic cam mult sa umble si la cuvinele Mantuitorului? Daca nu crezi ca exista Iad, ce se intampla cu sufletul celui namantuit? Ce se intampla cu Satan?
Eu personal nu cred ca Iadul este o groapa cu foc, Isus a zis "Unde viermele nu moare".(constiinta) Poate un loc plin de nefericire si tristete. In fond, sufletul e imaterial si nu poate simti focul.

| Moisie a răspuns (pentru AnonimAk47):

N-ai pierdut mare lucru ca nu ai stiut acestea!
Mai grav era daca le stiai, dar nu le stii pentru ca esti iun om normal, si nu un aberat care se lasa fraierit de niste sarlatani care vor sa-l ciupeasca la portofel!