| Dorugar a întrebat:

Daca nasterea lui Isus inseamna sfarsitul Legii lui Dumnezeu(Romani 10, 4) Caci HRISTOS ESTE SFÎRSITUL LEGI-si in mod sigur incepe NeLegiuirea, si daca facem muuuulte multe pacate si credem ca Isus ni le mantuieste pentru ca el este Dumnezeu si Mantuitor, mai are rost sa ne ferim sa pacatuim?

Daca ar fi sa ne luam dupa ce scrie in NT si confirmate de afirmatiile pocaitilor precum ca absolut toate pacatele vor fi iertate prin pocainta inaintea mortii, ba chiar si Hitler ar fi ajuns in Rai daca s-a pocait sincer in ultima secunda a vietii sale de criminal, v-ar place sa va intalniti in Rai cu colegi de mantuire de teapa lui Hitler?
Ce valoare are viata in Rai alaturi de Diavoli pocaiti?

21 răspunsuri:
| costis a răspuns:

De cand am avut un purece in chiloti (foarte rau), te suport mai usor...

| RAY a răspuns:

Nu exista personajul in cauza

| Mădă0611 a răspuns:

1. Religia e basm
2. Vorbind "teoretic": din cate tin minte, e vorba de legea vechiului testament, adica "ochi pentru ochi si dinte pentru dinte", si vine Iisus si zice "iubeste-ti aproapele".
3. Povestea cu raiul si iertarea e parte din basm, nu ma bag big grin

| Arrum a răspuns:

Parerea mea este ca tu nu cunosti scripturile cu adevarat si ai luat un simplu text pentru ca sa iti potolesti constiinta si sa iti justifici actiunile cu el.Asa oricine poate sa i-a ce vrea din Biblie si sa ii puna o eticheta fara sa cerceteze si mediteze la acel lucru.Si daca ai vreo nelamurire sincera si nu doar sa spui un lucru pentru al ponegri pe Dumnezeu, roaga-te Lui si cere-i intelepciune ca sa poti pricepe mesajul.Degeaba am cumparat un aparat de sudura daca eu nu stiu cum sa il folosesc. Daca tot nu gasesti raspuns la intrebarea care te framanta cere ajutorul unui om pe care te poti baza si apoi compara-l cu Biblia.
In primul rand nu toate pacatele vor fi iertate deoarece este un pacat care duce la moarte(Dacă vede cineva pe fratele său săvârşind un păcat care nu duce la moarte, să se roade; şi Dumnezeu îi va da viaţa, pentru cei ce n-au săvârşit un păcat care duce la moarte. Este un păcat care duce la moarte; nu-i zic să se roage pentru păcatul acela. Orice nelegiuire este păcat; dar este un păcat care nu duce la moarte. (1 Ioan 5:16-17) )si nu trebuie sa privim cu superficialitate la ce este scris in Biblie.
In al doilea rand apostolul Pavel zice: „Ce vom zice dar? Să păcătuim mereu ca să se înmulţească harul? Nicidecum! Noi care am murit faţă de păcat, cum să mai trăim în păcat?(Romani 6:1–2)
In concluzie citeste Biblia cu atentie si roaga-l pe Dumnezeu as aiba mila si grija de tine si sa iti de-a intelepciune sa poti intelgege cum trebuie Scriptura.

Uite aici ceva la care poti sa meditezi in legatura cu nevoia ta.

http://www.aievea.net/articol-16-iubirea-nu-desfiinteaza-legea-180.html

| EmaS a răspuns (pentru RAY):

Si ce-i cu asta?

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Raspunsul meu ema la intrebare

| EmaS a răspuns (pentru RAY):

Este copy-paste de pe blog.

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Da este copy paste de pe blogul TPU, ma raportezi acum nu

| EmaS a răspuns (pentru RAY):

Nu obisnuiesc sa raportez pe cineva, decat daca intrece orice limita a bunului sint!

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

si intrebarea mea de acum o ora a intrecut bunul simt?

| Dorugar explică (pentru Mădă0611):

Iertarea pacatelor prin credinta in Isus Christos nu este doar basm ci este tema principala a NT!
Daca nu crezi asta intreaba orice pocait!

| Dorugar explică (pentru costis):

Daca te-ai spala mai des si ai traii in curatenie nu te-ar mai musca puricii de oua si te-ai suporta si pe tine mai usor

| Dorugar explică (pentru Arrum):

Doua vorbe tri prostii!
Roag-o pe Ema sa iti explice pentru ca ea este pocaita!

| Dorugar explică (pentru EmaS):

Dar cand tu propovaduiesti minciuni, cand se intrece bunul simt?

| Mădă0611 a răspuns (pentru Dorugar):

Si nu tine de religie? Ziceam ca religia e basm. Nu imi plac pocaitii, ma sperie.

| EmaS a răspuns (pentru RAY):

Nu stiu despre ce este vorba.Nu incepe iar sa ma invinovatesti ca stii ce urmeaza!

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Da ma raportezi stiu, mereu ma raportezi, dai dovada de bunatate ce sa spun

| Dorugar explică (pentru RAY):

Te raporteaza pentru ca e atat de plina de "iubire crestina" incat uita ca Dumnezeu vede totul si singur, sau nici ea nu crede in minciuna asta.

| EmaS a răspuns (pentru Dorugar):

Iti dai seama ca daca ar fi asa toate postarile tale demonice ar disparea!

| sebyse a răspuns:

Isus o dat o lege "Sa-l iubesti pe Domnul Dumnezeul tau mai mut de ca ori ce"
Dumnezeu a zis prin legi sa nu pacatuim si daca il iubim facem ce nio zis si pacatele ar fi ce este enumerat in "cele 10 porunci"
dupacea a mai dat o adoua porunca "Sa-l iubesti pe aproapele tau ca pe tine insuti" asta inseamna mai mult partea a doa a legi lui Moise

cei drept cand ai zis ca Isus le iarta aii dreptate dar trebuie sa te rogi din inima (cum ar veni) si daca le faci la nesfarsit pana la urma nu ti le mai iarta

si zice nu-i apostol ca daca nu se naste din nou (adic marturisirea lui Isus in viata ta) nu se poate intra in Rai

| Dorugar explică (pentru sebyse):

Ai inceput cu stangul!
1Isus nu a dat nici o Lege ci a dat multe invataturi!
2Evident ca a intarit si cele 10 porunci, ca doar era de religie mozaica.
3Legile lui Moise nu sunt ale lui Moise ci cele ale lui Dumnmezeu, iar Isus ca un amarat de rabin ce era nu putea da Legi care sa treaca peste Legea lui Dumnezeu, ci cel mult putea da invataturi care sa le intareasca in ochii oamenilor!
4N-ai inteles nimic din exemplul cu "nasterea din nou si anume de sus", nu e vorba de o reinviere ci de dobandirea Constiintei, fapt care iti da posibilitatea sa vezi si sa intelegi realitatea dintr-un punct nou de vedere, si anume rafinat si decantat de filtrul constiintei.
5Isus nu pomeneste nimic de rai pentru simplul motiv ca "Imparatia sa" este Iadul, vezi Apoc 1.18