| anonim_4396 a întrebat:

Daca nu am tinut tot postul si doar 7 zile, ma pot impartasi?

Răspuns Câştigător
| M25M a răspuns:

Da.

9 răspunsuri:
| Maomau a răspuns:

Nu pentru ca SRI -ul si securitatea nu-ti mai accepta spovada pentru ca nu mai este completa si le lipsesc niste date din dosar!

| MarioTGK a răspuns:

De fapt depinde de preotul tau duhovnic daca e calugar nu cred ca o sa iti dea voie dar daca e preot de mir o sa te lase (intreaba preotul nu pe TPU)

| mentholinks a răspuns:

Chiar simti nevoia?

Răspuns utilizator avertizat
| secrets a răspuns:

Cu siguranta.Dar nu te vei simti mai bine.Iti spun din proprie experienta.

| tasmania a răspuns:

In general, se recomanda putin post inainte de Sf. Impartasanie - pentru a simti foamea duhovniceasca dupa Trupul si Sangele lui Hristos. Si pentru a fi nitel pregatit si sufleteste de intalnirea cu Hristos. La care intalnire se cuvine sa fim cat mai curati si departati de ceea ce este potrivnic Imparatiei lui Dumnezeu (pe care o pregustam in Sfanta Impartasanie).
Exista momente cand un om poate fi impartasit, chiar daca n-a postit deloc de bucate. Dar el poate fi pregatit sufleteste.
Depinde si de parintele tau duhovnic - cel mai bine e sa discutati; aici vorbim numai la nivel teoretic, fara putinta de a concretiza de la caz la caz.
Sa-ti fie spre mantuire!

| AvalohAlyn a răspuns:

Da,te poti impartasi.Ca sa te spovedesti este recomandat minim 3 zile de post.Numai bine

| Ramona000 a răspuns:

Da normal!happy

| victorasM a răspuns:

Recomandat ar fi fost sa ti tot postul...dar poti sa te impartasesti