| enigmatica a întrebat:

Cine poate sa-mi spuna mai multe despre postul de 40 de zile pe care l-a tinut Isus? Cum se tine postul de 40 de zile? Fara mancare, fara apa?

3 răspunsuri:
| Libelle a răspuns:

Atunci nu se tineau posturile ca acum,ca mananci snitele de soia,pateu vegetal,legume,orez,maioneza vegetala,etc, si zici ca postesti.
Sfintii se duceau in pustiu si mancau ce gaseau, ce puteau.Beau apa, daca aveau, si incercau sa reziste.Se rugau.Ca sa se. purifice.

Cred ca e mai bine sa faci o shcimbare ce o consideri necesara si sa te limitezi la tot ce ai in exces, decat sa stai 40 de zile sa te chinui. Poti sa postesti, dar stii...cu cap, nu sa iti strici stomacul, faci anemie si altele.

| Elena1234456 a răspuns:

Doar cu apa, cred.