| anonim_4396 a întrebat:

Daca o femeie ar intretine relatii sexuale in afara casatoriei pentru ca isi doreste un copil, ar fi pacat?

18 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Și fără această dorință. nu ar fi păcat prea mare. Vezi punctul de vedere al lui Isus, cu privire la femeia samariteancă adulteră.

| Mircea08 a răspuns:

Din punctul de vedere al Evangheliei categoric da!
Omeneste vorbind, cine vrea copii, sa se casatoreasca. Este normal ca un copil sa aiba si mama si tata. Copiii invata multe de la parinti, si are nevoie sa invete printre altele care este rostul familiei, sa nu ajunga sa isi doreasca copii fara sa fie casatoriti

| Celcestietot a răspuns:

Trebuie sa fie recunoscută căsătoria de către Dumnezeu. Eu așa știu.

| Irinel15123532 a răspuns:

Este pacat. Dumnezeu a creat actele sexuale doar in cadrul casatoriei, daca doreste un copil si nu vrea cu nici un chip sa se casatoreasca, poate sa infieze unul. Dumnezeu promite ca va binecuvanta si va ajuta mult pe o femeie care creste un copil infiat.

| Helper07 a răspuns:

Da, ar fi.

| Holiday a răspuns:

In diverse religii, cum ar fi si crestinismul, cica ar fi impotriva dorintelor diversilor spiridusi. Dar cui normal la cap ii pasa de astfel de povesti?!

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Irinel15123532):

Iauzi, si animalele de ce fac sex necasatorite?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Clar. Orice e legat de sex e pacat in religie

| Irinel15123532 a răspuns (pentru suntserios):

Pentru ca Dumnezeu nu considera ca esti o primata omnivora. El considera ca esti un om capabil sa analizeze si sa disceara intre bine si rau, ti-a dat capacitatea de gandire, ratiune, inteligenta. Noi nu suntem animale, Dumnezeu iti ofera demnitate si respect, este cazul sa dai dovada de acelasi respect.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Irinel15123532):

De unde stii tu ce considera el? Ai vb cu el? Parca tot el a creat si animalele, lor de ce nu le da demnitate?

| Holiday a răspuns (pentru Irinel15123532):

"El considera ca esti un om capabil sa analizeze si sa disceara intre bine si rau, ti-a dat capacitatea de gandire, ratiune, inteligenta."

De fapt Dumnezeu a aparut din cauza imaginatiei pe care o are omul. Nu ratiunii sau inteligentei. El este doar promovat inteligent si rational de unii care au inteles ca este o buna sursa de venit.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Irinel15123532):

Auzi, cum crestinismul a fost inventat acum 2000 ani doar inseamna ca restul oamenilor timp de zeci de mii de ani nu trebuiau sa se inmulteasca?

| Irinel15123532 a răspuns (pentru suntserios):

Dumnezeu le-a spus lui Adam si Eva ''cresteti, inmultiti-va si umpleti pamantul'' deci cu mult peste 2000 de ani. Dar Adam si Eva erau casatoriti de Dumnezeu, nu erau ''concubini''.
Dumnezeu condamna actele sexuale in afara casatoriei.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Irinel15123532):

Trecem peste faptul ca dumnezeu a fost inventat doar acum 2000 ani si adam si eva teoretic ar fi existat acum cateva zeci de mii de ani, ce facem cu restul de dupa adam si eva pe care nu i-a casatorit nimeni. Oups

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Irinel15123532):

Sa stii ca inca astept sa imi zici ce facem cu milioanele, miliardele de oameni necăsătoriti de dumnezeu. Inainte si dupa inventarea acestuia.

| Irinel15123532 a răspuns (pentru suntserios):

Desigur. Geneza 12 '' Avram a plecat, cum îi spusese Domnul, şi a plecat şi Lot împreună cu el. Avram avea şaptezeci şi cinci de ani când a ieşit din Haran.
Avram a luat pe Sarai, nevastă-sa, şi pe Lot.''
Daca nu ne sunt specificate detalii despre nunta lor, nu inseamna ca nu sunt casatoriti, biblia ofera acest lucru si spune ''nevasta-sa''.
Nu se scrie ''concubina sa''. Dumnezeu nu permite actele sexuale in afara casatoriei, acest lucru este explimat clar in (Evrei 13:4) :
''Căsătoria să fie ţinută în toată cinstea, şi patul să fie nespurcat, căci Dumnezeu va judeca pe curvari şi pe preacurvari.''
Isaac este un alt exemplu, sa urmarim textul.
Geneza 24 :67 '' Isaac a dus pe Rebeca în cortul mamei sale Sara; a luat pe Rebeca, ea a fost nevasta lui, şi el a iubit-o. Astfel a fost mângâiat Isaac pentru pierderea mamei sale.''
Isaac s-a casatorit cu ea, ea a fost nevasta Lui. Nu ne sunt date detalii despre cum a fost facuta nunta, dar ni se spune ca s-au casatorit.
Sunt multe astfel de exemple in vechiul testament.
Un alt exemplu il gasim in Geneza 39 de la versetul 6, aici il avem pe tanarul Iosif.
''Astfel, stăpânul a lăsat în grija lui Iosif tot ce avea şi n-avea altă grijă decât să mănânce. Iosif era chipeş şi arătos. După o vreme, soţia stăpânului său a pus ochii pe Iosif şi i-a zis:

– Culcă-te cu mine!

Dar el a refuzat şi i-a răspuns:

– Stăpânul meu n-are nici o grijă în ce priveşte gospodăria, dându-mi în grijă tot ce are. Nimeni nu este mai mare în această gospodărie decât mine, iar el nu m-a oprit de la nimic, în afară de tine, pentru că eşti soţia lui. Deci cum aş putea să fac răul acesta mare şi să păcătuiesc împotriva lui Dumnezeu?
Deşi ea îi vorbea lui Iosif în fiecare zi, el n-a ascultat-o nici ca să se culce cu ea, nici să stea în prezenţa ei.''
Dupa cum vezi, Iosif nu s-a culcat cu o femeie cu care nu era casatorit, si ea era casatorita cu alt barbat. Si el spune asa ''Cum as putea sa fac un pacat atat de mare si sa pacatuiesc impotriva Lui Dumnezeu?''

Dar vedem ca Iosif s-a casatorit pana la urma.
Hai sa vedem Geneza 41:45 '' Faraon a pus lui Iosif numele: Ţafnat-Paeneah (Descoperitor de taine) și i-a dat de nevastă pe Asnat, fata lui Poti-Fera, preotul lui On.''
Dupa cum vedem, Faraon i-a dat sa se casatoreasca, sa aiba de nevasta pe Asnat, fata lui Poti-Fera.
Sunt multe exemple in vechiul testament, tocmai ca sa vedem ca Dumnezeu nu permite actele sexale in afara casatoriei.
Poti citi despre imparatul David si pacatul lui in preacurvie, Dumnezue nu a fost deloc bucuros de acest lucru, si a trebuit sa il disciplineze pe David.
Poti citi 2 Samuel 11.

| RAY a răspuns:

In biblie femeie este o sclava buna de crescut copii, sa aiba grija de casa si sa tace, sclava barbatului atat, daca vrea sa faca copii si sa nu fie sclava in continuare da e pacat, iahve era un misogin nebun

| RAY a răspuns (pentru Irinel15123532):

Astea sunt basme si nu au fost dovedite ca au existat vreodata acele personaje sunt fictive e credinta oarba atat