| Meme10Memu a întrebat:

Daca oamenii de stiinta ar fi ascultat de Dz sa nu mai umble la lilieci mai aparea virusul acesta mortal la om?

75 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

HAHAHAHHAHAH laughing Da ce? Oamenii de știință au umblat la lilieci? E vina lor? laughing
Eu de mic am fost la biserică și niciodată nu am auzit ceva legat de lilieci.

| Apokales a răspuns:

D-zeu le-a interzis oamenilor de stiinta sa umble la lilieci, iar ei au umblat?!

| CodrutElian1990 a răspuns:

Si Dz este de vina: a luat ecoul de la sunetele scoase de lilieci si in acest fel nu a ajuns la oamenii de stiinta.
Vedeti pana unde a ajuns bigotismul unor oameni?! Si sa mai cred in religie si propagatorii ei? Asta este sora cu cea in care preotul i-a zis unei femei sa-i dea pisicii aghiasma, ca nu stiu ce comportament avea pisica.

| Meme10Memu explică (pentru anonim_4396):

N-ai auzit pentru ca Dz nu i-a instruit pe oameni sa umble la lilieci stiind ce zace in ei.

| Meme10Memu explică (pentru Apokales):

Animale spurcate sau in care zac virusi periculosi pentru om. Nu degeaba Dz a dat legea cu neconsumul carnii de la animale spurcate.

Răspuns utilizator avertizat
| YoULoVeAnGeL a răspuns (pentru XKronstadt):

Prea tarelaughing)))

Răspuns utilizator avertizat
| Algo098 a răspuns:

Dz cel atotputernic si atotstiutor care stie dinainte tot, nu trebuia sa dea in dotare creatiei sale divine dispozitive de reproducere si acum ar fi trait toti fericiti in Rai. De la Dz pleaca totul. El e singurul vinovat si singurul pacatos din Univers.

| RAY a răspuns:

Oameni de stiinta nu aveau treaba cu lilieci si virusul ala a plecat de la ei, tu acum nu de stiinta te folosesti? mereu religia a fost impotriva stiintei, cunoasteri, se vede asta clar, dupa voi totul are un singur raspuns dumnezeu

| Apokales a răspuns (pentru Meme10Memu):

Uite ca la asiatici a omis. Poate ca aia nu-s oameni, nu?

| Adry05 a răspuns:

Ai de viața mea, o întrebare atât de tâmpită n-am mai citit de mult...

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Nu a dat Dumnezeu nici o lege. Toate is stabilite de oameni. Poti sa-mi spui de ce arabii nu consuma carne de porc?

| FreddieM a răspuns:

Daca oamenii de stiinta ascultau de dz, in loc sa inventeze medicamente si sa cerceteze tehnici chirurgicale, muream cu totii.
Pace

| Meme10Memu explică (pentru FreddieM):

S-au intins mai mult decat le-a permis plapuma. Iisus a pomenit de necesitatea de a consulta doctorii insa savantii au depasit limite. Omul a spus ca se descurca fara Dz si ca atare Dz lasa oameni sa caute prpriile lor solutii pana ce Dz va interveni si va elimina cu adevarat bolile si moartea si imbatranirea.

| Meme10Memu explică (pentru CodrutElian1990):

Lasa-i pe arabi. Vorbim de existenta Lui Dz care e dovedita.

| Meme10Memu explică (pentru Adry05):

Ma bucur foarte mult de raspunsul tau. Inseamna ca te-a atins tare "hard" la suflet.

| Meme10Memu explică (pentru Apokales):

Au mancat pangolini spurcati.

| Meme10Memu explică (pentru Algo098):

Poti sa-L faci vinovat pe dz cat vrei. Stii cum e: seful are mereu dreptate.

| Meme10Memu explică (pentru OctavianDanielMaria):

Pangolinul nu rumega si deci e spurcat si dupa NT.

| Meme10Memu explică (pentru XKronstadt):

Am uitat de pangolini.

| Algo098 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Eu sunt convins ca nu exista Dz, dar daca ar exista, nu mi-ar inspira incredere si daca as fi si corect in conditiile in care el ar exista, as renunta la orice privilegii in favoarea corectitudinii in general indiferent de cat de sef ar fi el. Daca el ar exista si toti ar fi corecti, el ar ramane singur cu dreptatea lui.

| Apokales a răspuns (pentru Meme10Memu):

Asa si?! In Japonia se consuma carne de om, respectand conditiile sanitare, bineinteles, si tu te vaiti ca mananca chinezii lilieci si pangolini. De asta ce mai zici?

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Prin ce este dovedita?

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Regulamentul sefului are trei articole:
1. Seful are dreptate.
2. Seful are intodeauna dreptate.
3. Cand seful n-are dreptate, se aplica art.1 si 2.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Daca Dumnezeu (vezi ca e blasfemie, din punct de vedere religios sa scrii Dz.) era atotputernic nu lasa pe Adam si Eva sa pacatuiasca. Daca Dumnezeu ar fi milostiv, nu ar inventa boli ca sa pedepseasca pe cei pacatosi, Daca Dumnezeu ar fi cu dragoste de oameni si atotputernic nu i-ar lasa sa pacatuiasca. Daca Dumnezeu ar exista, nimic din relele pamantului nu ar mai fi. Daca Dumnezeu ar exista ar fi unul singur, ar fi o singura religie. As putea insirui pana la calendele grecesti.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Care sunt animalele spurcate, ca fiecare popor are unele specifice? Porcul e spurcat sau nu, ca nu este rumegator? Am intrebat de ce nu manaca arabii porc. Raspunsul este simplu: carnea de porc este mai gasa si contine mai multe calorii, ceea ce la temperaturile ridicate este daunator. Dar religia a bagat-o ca porunca venita de la Alah.

| InstructorDeIubire a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Este prostesc să pui pe spatele religii aberațiile unor oameni reduși.

| InstructorDeIubire a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Dumnezeu ne-a lăsat să alegem. Bine sau rău. Viața sau moarte. Cand iubesti pe cineva îi lași să aleagă. Dumnezeu nu forțează pe nimeni la nimic. Si nu Dumnezeu este de vină pentru atrocitățiile oamenilor. Dumnezeu a creat lumea perfectă până sa intre păcatul in ea. Si de acolo s-a dus mai mult sau mai puțin pe răpă. Tu spui că nu crezi in Dumnezeu dar operezi pe legile lui (cele 10 porunci) daca ai puțină decență ca om. Societatea e bazata pe un Dumnezeu. Este o piatră de temelie in cultrura modernă fie ca iti place sau nu el tot nu va dispărea. De ce nu mergi pe stradă sa omori si să violezi oameni (probabil din frică) de consecințe. Ca si in povestea din cartea clasicăb,, Crimă si pedeapsă" in care personajul a reușit sa scape cu o crimă,, justificată" in fața autoritațiilor dar nu a reusit sa scape de propria conștiință. Tu ca om operezi pe un set de reguli fie ca iti place fie ca nu de la Dumnezeu (la conștință mă refer). Domnul sa te binecuvânteze pe tine si pe familia ta!

Răspuns utilizator avertizat