| anonim_4396 a întrebat:

Daca raul este absenta binelui atunci binele este absenta raului.Nu poate fi rau fara bine dar ideea este ca aici pare sa fie mai mult rau decat bine. Asta dovedeste ca exista o lupta spirituala intre Dumnezeu si diavol. Cine va invinge? Unde o sa se ajunga cu toate acestea?

5 răspunsuri:
| n0matterman a răspuns:

I.see.dumb.people.

| 4b a răspuns:

Lupta dintre bine si rau continua si in zilele noastre...suntem martori la evenimente care ori ne-au apropiat de El, ori ne-au departat, obtiunea de-a sta pe loc nu existabig grin trebuie sa avem grija de partea cui ne aflamwinking
PS: Dumnezeu va fi Marele Invingator...raul numai in basme castiga, iar amu traim realitatea.

| RAY a răspuns:

Ce aiureli pot citi pe aici, raul il facem noi tu nu intelegi e greu, binele il facem noi nu exista ca ceva, asta dovedeste ca nu exista dumnezeu ba exista in imaginatia voastra am uitat, PS: Dumnezeu va fi Marele Invingator...raul numai in basme castiga, iar amu traim realitatea te inseli in basme binele castiga

| WhatheWow a răspuns:

Tu nu ai auzit de Echilibru, dragutzule?

| RaduMD a răspuns:

În final, va învinge binele. Odată cu venirea lui Cristos, deja puterea diavolului de a-i ţine în robia păcatului pe oameni a fost surpată. Dar influenţa lui, capacitatea lui de a face rău prin diferite mijloace, dar mai ales prin tentaţii, se menţine şi chiar se va amplifica spre sfârşit. Vedem bine că unii oameni aleg în mod liber să fie robi păcatelor. La sfârşit, însă, când Lumea va avea chip înnoit, cel rău va fi aruncat în afara ei, în "iezerul de foc".

Luptă, aşadar, există. Dar nu este o luptă între egali, ci diavolul este îngăduit deocamdată, având acelaşi liber-arbitru pe care îl au şi oamenii. Singura deosebire este că, în timp ce alegerea oamenilor se poate schimba chiar şi în al 12-lea ceas, oamenii trăind în timp, alegerea îngerilor este opţiune definitivă, ei trăind în afara timpului, în domeniul neschimbabilelor.