| OctavianDanielMaria a întrebat:

Daca zeul iudeu v-ar cere sa omorati o persoana, ati face-o?

Răspuns Câştigător
| rapandula a răspuns:

Iad-ul nu exista si multe alte promisiuni religioase. Este vorba de interpretare gresita.
Martorii lui Iehova sustin ca vor fi singurii care vor ajunge in rai. Ei sunt in numar de 10 milioane. Peste 100 de miliarde de oameni au trait pe pamant. Practic 99% din oameni vor ajunge in iad. Asta isi dorește Dumnezeu?
Ordodocsii sustin ca religia lor este adevarata si ca ceilalti vor arde in iad. 260 de milioane de ordodocsi traiesc in lume. Deci 96% vor sfarsi in iad. Asta isi doreste Dumnezeu?
Musulmanii sustin ca religia lor e cea adevarata, iar cei care nu se supun lui Allah vor arde in iad. Sunt in numar de 2 miliarde, adica 25% din populatie. Deci 75% din populatie așteaptă iadul? Asta isi doreste Dumnezeu?
Sunt aproximativ 1 miliard de atei + inca cateva sute de milioane spre un miliard oameni fara religie. Din nou vorbim de aproape 25% oameni fara religie si credinta. Deci 25% vor merge in iad + procentul din religiile false pentru ca una din cele peste 10.000 este adevarata. Isi doreste Dumnezeu asa ceva? Nu cred.
Oare de fapt nu conteaza ce crezi si ce nu crezi, atata timp cat esti un om corect? Tu ai baga sa arda in iadul etern al suferintei infinite un om care a fost bun, corect si iubit toata viata de catre prieteni si cunostinte dar care s-a bazat pe stiinta care ii oferea dovezi si explicatii palpabile, logice? Atat de sadic sa fie Dumnezeu sa bage in iad un om nevinovat care nu merita sufetinta insa care nu a crezut in el din cauza diversitatii religiilor, tampeniilor spuse de unii religioasi cum sunt martorii lui Iehova sau fanaticii aia din orice religie care desii lumea evolueaza pe orice plan ei tot cu religia demodata stau in gura pentru orice întrebare, si a stiintei care dovedeste si defineste cu mult mai multe decat religie, si din ce in ce mai mult?

15 răspunsuri:
| rapandula a răspuns:

Nu. Asta ar fi un test, si chiar daca n-ar fi, tot n-as face-o. Nu este de datoria mea sa omor oameni. Sa-i omoare el.

Răspuns utilizator avertizat
| raMLesS a răspuns (pentru rapandula):

"Ordodocsii sustin ca religia lor este adevarata si ca ceilalti vor arde in iad. 260 de milioane de ordodocsi traiesc in lume"
Asa putini ortodocsi sunt? Credeam ca-s vreo 2.3 miliarde, nu vad care e diferenta dintre crestini si crestini ortodocsi, lol.

| Antisistem11 a răspuns:

Dacă mi-ar fi cerut să îl ucid pe hitler stalin mao pol pot sau altii da din toata inima.

| rapandula a răspuns (pentru raMLesS):

Nu ma leg de creștinism, ci de fiecare religie in parte. De ce? Pentru ca desii formeaza impreuna crestinismul, tot se razboiesc intre ele. Si Martorii lui Iehova sunt crestini dar se cearta cu ordodocsii la greu. Mai sunt si altii. Pendicostalii, adventistii, etc.

| Eisenheim a răspuns:

Se pare că au amuțit susținătorii laughing stai, acum aud ceva, da aud, file de biblii ce iau foc de la atâta răsfoit în căutarea unui răspuns care sa nu ne facă de râslaughing

| LupusDei1993 a răspuns:

As prefera sa-l rapun pe acest zeu ca-n God of War.

| Lusiaa a răspuns (pentru rapandula):

Ai totala dreptate.

| Mayhem666 a răspuns:

Daca persoana respectiva e o persoana rea care omoara alti oameni si face numai lucruri rele, furt, viol, etc, da, o voi face. Dumnezeu nu joaca nici un rol in asta. Cel putin nu pentru mine.

Totusi, daca omul respectiv are o familie care il iubeste, as sta doua secunde sa ma gandesc. Daca sunt oamnei carora le pasa de el si care ar suferi daca el ar muri, oare sunt eu capabil sa ii fac pe acei oameni sa sufere, chiar daca asta ar insemna sa le salvez viata altora?

Oare am eu acest drept? Daca il omor pe el, asta inseamna ca si eu sunt ca el, nu? Sau sunt diferit din moment ce moartea lui a salvat vietile altora?

Aici am dat de o dilema, si multi o sa aiba aceasta dilema daca o sa fie pusi in situatia de fata. Incerc sa gandesc logic, dar asta inseamna sa iau in considerare toate posibilitatile, si sa ma si pun in locul persoanelor legate de acel om.

Dar asta e doar ipotetic. Bine ca nu am de ales in viata reala.
Ah da, si banii vor juca de asemenea un rol important in decizie. Banii si faptul ca o sa fiu protejat sa nu intru in belele cu legea. Aceste doua conditii sunt necesare, daca nu imi sunt oferite, nici nu o sa ma uit in directia acestei oferte.

Si cum am mai spus si la inceput, Dumnezeu nu joaca un rol in asta. Nu exista iad sau pedeapsa in viata de apoi sau alte prostii. Pedeapsa o primesti pe lumea asta pentru lucruriule rele pe care le faci. Unii mai au norocul sa scape.

| fllu07 a răspuns:

Ți-e frica, este?
Dacă vine vreun nebun si zice ca a primit o porunca de la Dumnezeul lui, în legătură cu tine...
muhahaa
Stai liniștit. Iehova Dumnezeu nu ar porunci niciodată așa ceva. Și nu incerca sa legi întrebarea asta de faptul că înainte de Isus Cristos, cu mulți ani, Dumnezeu a poruncit astfel de lucruri. Are motivele lui pentru care a facut-o. Dar sigur. Tu nu le înțelegi. Pentru tine e un criminal, care condamnă oamenii la moarteee. Nu te stradui sa înțelegi.

| fllu07 a răspuns (pentru rapandula):

Martorii lui Iehova sunt singura religie care spune negru pe alb ca Nu exista iad. Asa, ca fapt divers. Si tot ca fapt divers, pentru cunoștințele tale, Martorii lui Iehova nu susțin că doar ei vor fi salvați. Milioane de oameni care au trăit în trecut și care nu au fost Martori ai lui Iehova vor avea posibilitatea de a fi salvați. Biblia arată că, în lumea nouă promisă de Dumnezeu, „va fi o înviere atât a celor drepți, cât și a celor nedrepți" (Faptele 24:15). În plus, mulți oameni care trăiesc în prezent pot începe să-i slujească lui Dumnezeu și, astfel, vor fi și ei salvați. De fapt, nu este responsabilitatea noastră să stabilim cine va fi salvat și cine nu. Acest rol îi revine numai lui Isus (Ioan 5:22, 27).

Răspuns utilizator avertizat
| fllu07 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Si daca mergi la "iehovisti " ce? Sa ma sperii, sau cum ar trebui să reactionez? Si ca sa-ti raspund, nu am citit Biblia, doar asa frunzăresc pe ici pe Colo, ca tine. :p

Si faza ca "Martorii lui Iehova" este una dintre cele mai periculoase secte, e parerea ta. Stii ca nu dau 2 lei pe ea, nu? Nu vad de ce mi-o împărtășești. Nici macar nu stii ce înseamnă sectă. rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat