| OctavianDanielMaria a întrebat:

Ce inseamna iubirea pentru zeul iudeu?

2 răspunsuri:
| halogen001 a răspuns:

Inseamna nestiinta si naivitate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca vrei sa iti raspund la intrebarea ta, sireata de altfel, Dumnezeul din V.T uraste omul care varsa sange nevinovat, dar iubeste omul care varsa sange vinovat, conform legii mozaice.
Deci poate vei zice ca e un lucru rau ce a facut El, pentru faptul ca participa la crime cu zecile in loc sa le opreasca, dar EL nu poate sa lase raul sa isi faca de cap, prin urmare El va face rau pentru binele nostru.
Moise a omorat un Egiptean si Dumnezeu a batut din palme, oare de ce nu l-a acuzat de crima?
Poate pentru ca Egipteanul era rau inaintea lui Dumnezeu?
Poate, prin asta se poate justifica si EL ca Dumnezeu iubitor si drept, niciodata iubitor fara drept.
Un caz asemanator s-a intamplat in SUA, cand un judecator a scapat pe cineva de la o crima, o crima comisa din cauza unei agresivitati iesite din comun, pedofilia.
Acestuia i-a fost abuzata sexual fiica in varsta de 8 ani, pentru care el a recurs la crima.
Inca pedeapsa cu moartea nu este abolita complet nici acum, cum nu a fost nici inainte.
Daca tu zici ca SUA nu trebuie sa faca nicio victima in Uniunea Sovietica daca s-ar declara razboi intre cele doua, atunci e imposibil, la fel a fost si pentru poporul evreu care a facut si in continuare face victime daca ii deranjezi din locul lor.