| AvalohAlyn a întrebat:

De ce a ales Dumnezeu poporul sau ca fiind Israelul si de ce s-a nascut Mantuitorul Iisus Hristos tocmai in Israel?

Răspuns Câştigător
| HowdidIgethere a răspuns:

In Israel au existat multi oameni dispusi la ascultare si dedicare, si la sacrificiu : Avraam, Daniel, Ieremia, Zaharia, Ilie, Ioan Botezatorul, Iosif.

7 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Dumnezeu a incheiat un legamant cu Avraam despre faptul ca prin el avea sa binecuvanteze toate natiunile.Isus a venit prin samanta lui Avraam.

| MskDesign a răspuns:

A fost poporul Israelului cel care l-a ales pe Dumnezeu, sau mai bine zis l-a inventat.

| CinevaNou a răspuns:

Ar fi culmea ca personajul tau imaginar sa aleaga sa vorbeasca cu altcineva.

| Dorugar a răspuns:

Dumnezeu a venit cu oferta, iar poporul evreu a acceptat-o si i-au promis ca vor respecta Legamantul cerut de El!

| Dorugar a răspuns:

Isus Christos nu s-a nascut in Israel. In Israel s-a nascut rabinul Isus din Nazareth care nu s-a numit niciodata Christos si nici nu a fost uns in functia de Rege ca sa devina un Christos. Asa ca acel Christos care singur se recunoaste ca fiind Lucifer, s-a nascut doar ca personaj virtual in imaginatia celor indoctrinati de cea mai mare sarlatanie a umanitatii, adica de religia/doctrina crestina!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiindca simpli,robi, saraci, crescatori de animale, si deoarece era un popor in chinurile facerii.a fost primul nascut dintre popoare, si a fost sa fie el alesul.

Răspuns utilizator avertizat