| albaKiara a întrebat:

De ce ateii urasc asa de mult crestinii si pun in discutie doar Biblia si nu alte religii? Aveti ceva personal cu noi sau ce? Am observat ca in orice intrebare ateii batjocora,injura, huluiesc si umilesc Crestinismul ca la mahala si dupa mai si vorbesc de RESPECT cand sunt ei cei ce ar trebui sa respecte religiile celorlalti! Intrebarea mea este: de ce nu ne respectati si pe noi ca si voi sa fiti respectati?

61 răspunsuri:
| thewomaninwhite a răspuns:

Asa sunt ei increzuti ..ateii au impresia ca noi suntem orbiti de minciuni cand de fapt ei sunt cei rataciti

| MMihai a răspuns:

Este vorba de o „iubire ", prost înțeleasă!

Creștinii vor să îi facă pe atei creștini și invers!

NOname
| NOname a răspuns:

Cred că problema se pune puţin invers.
Ateii sunt consideraţi de mulţi creştini (care se bazează doar pe convingerile lor personale insuflate de religie) ca fiind bolnavi, murdari, răi, născuţi degeaba, păcătoşi, imorali, posedaţi, anormali...şi sunt ameninţaţi cu pedepse divine şi chinuri veşnice.

http://www.tpu.ro/religie/dumnezeu-are-umor/pagina-2.html#10635682
(doar UN exemplu)

Zi şi tu, cum ai reacţiona dacă cineva s-ar băga în viaţa ta şi ţi-ar repeta continuu că eşti defectă şi imorală şi vei arde în iad, doar pentru că nu crezi în zeul lui?

Nu spun că reacţiile exagerate ale unor atei sunt în regulă, mulţi întrec măsura, dar sunt doar un efect, nu cauza.

Aşa că mai bine ai schimba destinatarul întrebării tale: "de ce nu ne respectaţi şi pe noi, ca şi voi să fiţi respectaţi?" (deşi e valabilă şi viceversa).

| albaKiara explică (pentru NOname):

Nu spun ca gresesti, multi crestini injura si ameninta persoane de alta religie si nu sunt de acord cu ei dar daca ateii se cred superiori cu stiinta si ogica lor ar trebui sa fie ca model pentru alte persoane si sa nu isi mai bata joc de religia noastra, daca tot sunt superiori.

| Miauti a răspuns:

Deoarece crestinismul se crede unica religie adevarata. restul reliigiilor se inchina la dracu...

si in al doilea rand nu cred ca ateii batjocoresc crestinismul, am impresia ca, crestinismul doreste sa se vada umilit, ca sa atraga atentia.

| albaKiara explică (pentru Miauti):

Nu dorim sa ne vedem umiliti, suferinta este modul prin care ne apropiem de Dumnezeu, este dovada de putere, iubire si rabdare.

Sunteti voi cei care credeti ca spunem doar rostii, nu avem dreptate si ne facem iluzii singuri dar nu este asa!

| HueyFreeman a răspuns:

Deci daca spun ca zeul crestin este un psihopat sadic si egoist atunci tu te simti jignita? Interesant.

| trolololo a răspuns (pentru albaKiara):

Nimeni nu își bate joc de credință. Una e fanatismul religios de pe acest site al persoanelor bătute de soarta și alta e credință care cunoaște dogmele și regulile. Nu lucruri auzite de nu știu unde, care nu au treaba cu creștinismul.
Gen postul, care e o retardare completa. Sau spălatul duminica rufelor care e o aberație mai mare decât universul. Adică ce naiba, bagi 2 boarfe în mașină și ea face toată treaba. Apoi le agăți pe sarma. Mare munca.

| albaKiara explică (pentru HueyFreeman):

Nu e ca si cum ar fi un experiment psihologic.

| HueyFreeman a răspuns (pentru albaKiara):

Nu este, doar ca mi se pare putin interesant ca cineva reactioneaza intr-un asemenea fel.

NOname
| NOname a răspuns (pentru albaKiara):

Acelaşi lucru aş putea să-ţi spun şi eu: "dacă majoritatea creştinilor se cred superiori: morali, drepţi, plăcuţi de Dumnezeul lor şi buni de raiul acestuia, ar trebui să fie ca model pentru alte persoane şi să nu îşi mai bată joc de cei consideraţi de ei inferiori. Dacă se cred mai buni, de ce se iau de nişte "imperfecţi născuţi degeaba", de ce îi jignesc şi îi ameninţă, de ce nu-şi văd de vieţile lor şi nu lasă oamenii în pace?". Vezi?

Cum spuneam, reacţiile agresive ale unor atei sunt doar efectul provocat de atitudinea dispreţuitoare ale unor creştini, care îi forţează să se apere şi să demonstreze creştinilor că îi judecă şi discriminează doar pe baza unor iluzii, basme, nimic concret.

...şi ca să ştii, majoritatea ateilor ignoră religia şi nu se bagă în discuţiile pe această temă, le sunt indiferente, iar cei care intră la această categorie (pentru a se apăra şi a încetini îndoctrinarea religioasă, fiind sătui de ea) sunt doar un strop, aşa că şi părerea ta formată despre atei (ca un întreg) este una subiectivă şi eronată.

| albaKiara explică (pentru HueyFreeman):

Tu cum ai reactiona daca cineva ti-ar jigni modul in care privesti lumea\credinta?

| Hombre a răspuns:

Sunteti prea multi si mai trebuiti rariti sa se mentina echilibru.laughing
Deci nu-i vorba de ura ci contradictie, ca se mai sare calul in vorbe mai agresive uneori asta e altceva, tine de individ, dar observ ca ii bagi pe toti in aceiasi oala!? Mda, uitasem pentru o clipa principiul vostru, cine nu crede in God la iad cu ei.

| HueyFreeman a răspuns (pentru albaKiara):

Nu as reactiona, fiindca nu ma jigneste asa ceva, pentru ca astea sunt opinii despre opiniile mele. Daca ma jignea direct, adica persoana mea, atunci reactionam.

| albaKiara explică (pentru HueyFreeman):

Uite pentru noi crestini e invers. Daca imi critici parul nu ma prea deranjeaza pentru ca nu ascult de gura lumii dar daca imi critici credinta ti-ai luat-o!

| Krokodil a răspuns:

Ma baieti/fete, da' voi nu vedeti si "semenii" vostri? de cate ori n`au fost provocati ateii?
imediat ce aude un incuiat ca unu' e ateu zice ca ala e lepra, o jigodie de om si ca nu merite sa existe.da? pai si ce, vrei sa stam degeaba?
cat timp omu' e ok si nu ataca sau ceva n'am nimic cu el da' refuz ca cineva sa ma atace si sa nu`i raspund.

| HueyFreeman a răspuns (pentru albaKiara):

A critica si a jigni sunt doua notiuni total diferite. Nu crezi ca este putin cam juvenil sa reactionezi violent atunci cand cineva iti critica credinta folosind argumente logice bine structurate?

| albaKiara explică (pentru HueyFreeman):

"Dumnezeu nu exista pentru ca Big-Beng-ul e cel mai tare din parcare" nu e un argument logic si bine structurat.

| sublime89 a răspuns:

Ateii pun in discutie toate religiile, pentru ca a fi ateu inseamna ca nu crede in niciun zeu, nu doar in zeul crestin. Dar aici in Romania, pentru ca majoritatea sunt crestini, e si normal ca principala religie combatuta de atei este crestinismul.

| HueyFreeman a răspuns (pentru albaKiara):

Nimeni nu a zis asa ceva fara a fi considerat troll. Dar nici "daca nu poti demonstra inexistenta lui 'nezo atunci el exista" nu este ceva foarte convingator.

| Buresbista123 a răspuns:

Respectul este pana la un anumit punct,eu cred ca putina satira nu strica,cei care se apuca si injura si te trimit in iad is crestinii,revenind la intrebarea ta cred ca e foarte clar de ce,noi romanii suntem crestini,aceasta religie e prezenta cel mai mult in viata noastra, eu unul is impotriva tuturor religiilor, cea mai urata si barbara mi se pare cea musulmana, sper ca intr-o zi umanitatea sa se lepede de religii si sa se trezeasca la realitate, e superba!

| traiescdeciexist a răspuns:

Nu stiu unde ai vazut tu atei care sa urasca crestini. Din contra eu chiar ii iubesc, viata e mult mai interesanta cand vezi intrebari de genul asta pe TPU. Si nu stiu la ce te astepti cand suntem facuti satanisti/imorali si ni se baga ''religia'' pe gat.Din contra draga va respect pe voi pe religia voastra si toate religile acestei lumi. Nu am intalinit pana acum atei cu asemenea porniri. Nu prea cred ca noi va bagam ateismul pe gat, dar voi exagerati si chiar ne bagati pe gat religia

| albaKiara explică (pentru HueyFreeman):

Mda,majoritatea userilor de pe aceasta categorie ar fi bun de T\A

| Inferno a răspuns (pentru albaKiara):

Ateii nu au mai multa legatura cu logica decat orice om normal. Logica este dezvoltata de logicieni ce folosesc tipare si multimi de tipare pentru a postula axiomele logicii. Desigur un ateu poate sa fie logician, dar nu in mod necesar ci doar aleatoriu. Extrapoland asupra stiintei putem spune ca ateii se folosesc de stiinta tot atat de mult ca teistii si deistii.

| HueyFreeman a răspuns (pentru albaKiara):

Nop, aici este mult mai fun.

| albaKiara explică (pentru HueyFreeman):

Ba nu tongue

| albaKiara explică (pentru Inferno):

In romanian? O.o

| Inferno a răspuns (pentru albaKiara):

Nici nu ma asteptam la alt raspuns. Asculta la mine domnita, cauta in DEX cuvantul "ateu" citeste definitia pana o inveti mai bine decat iti stii numele, apoi foloseste termenul in contextul in care vrei tu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deoarece in a interpreta cum vor ei Biblia nu au argumente pentru asi sustine opinia!

| M25M a răspuns (pentru albaKiara):

" daca ateii se cred superiori cu stiinta si ogica lor" --- Noi avem decenta sa recunoastem ca nu stim multe (cum ar fi perioada pre Big Bang sau aparitia vietii), iar voi stiti ce a fost ce este si ce va fi 100%--- Oare cine se considera superior?