| AnicaiAlin a întrebat:

De ce crestinismul este pupat in fund de crestini ca fiind religia corecta si nu budismul?
De ce crestinismul a trebuit si trebuie impus cu forta(da chiar si in zilele noastre crestinismul inca mai este impus fortat) spre deosebire de celelalte religii.
De ce crestinii se cred superiori tuturor celorlalti(in oala asta intra si jidanii)

20 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Crestinismul NU trebuie impus cu forta, el se impune singur.
Crestini spre deosebire de celelalte religi au un DUMNEZEU CARE A MURIT pentru oameni, pentru salvarea lor si a reinviat iar la ora actuala ESTE VIU, fata de.ex. Buda care a murit mancand carne de porc pana a plesnit de i-au tasnit matele pe afara sau la zeii brahmani sunt rai, gelosi, criminali, curvari, hoti, cu TOATE aceleasi caracteristici NEGATIVE ale omului.
Ai inteles de ce? Nu cred, dar poate cu trecerea vremii vei depasi stadiul unui RASIST.

| AnicaiAlin explică (pentru danut):

Ce spui tu e adevarat, dar din pacate inca mai este impus cu forta.
Crestinii au un zeu nemuritor, cum putea acesta sa moara pentru oameni?
Prin simplul fapt ca zeul x sau y a facut o chestie cat se poate de omeneasca nu poate fi considerat zeu? Ma amuzi foarte tare.
Deci tu esti limitat la scrierili din basmele bibliei.
Eu nu am ce sa inteleg, pentru ca eu nu cred in nimic. Nici in isus, nici in odin, nici in krishna

| usuk a răspuns:

Pentru simplul motiv ca, ei chiar cred ce li se spune.(cu adevarat) si, evident, reproduc intr-o maniera 'nustiucumsaiispun' ca sa convinga si pe altii

| relian a răspuns:

In primul rind oamenii nu cred in budism pentru ca sau nascut crestini.Tu daca faci parte dintr-o familie sau societate unde religia crestina era baza ce vrei sa creada acei oameni? Asta odata. Apoi crestinismul a fost impus cu forta pentru ca cei care erau crestini se pare erau mai puternici decit cei care urmau sa fie crestinati.Si impunerea cu forta nu s-a facut doar in cadrul axcestei religii ci orice religie asa sa impus cu forta.Ce este mai grav este ce se intimpla in Romania astazi, unde religia este bagata cu forta pe git copiilor de catre guvernantii idioti care incearca sa stea la putere folosinduse de biserica.Nu vad ce legatura are biserica cu invatamintul.Ce cauta biserica in interiorul scolii? Aceste doua institutii sint parelele nau nimic in comun, dar totusi in Romania se pare ca cineva doreste sa duca poporul ala la pierzanie de tot sal indopbitoceasca sa-l faca scalv.Si cine sitn vinovatii.Cei care conduc biserica impreuna cu guvernantii.Biserica doreste sa fie sustinuta in continuare de stat dinm banii prostilor si guvernantii normal sa fie alesi au nevoie de sprijnul bisericii care controleaza marea masa a prostilor care ii tin sa huzureasca.Deci este nevoie de cineva de un grup mai exact care sa intre la putere si sa scoata religia in afara oricarei alte institutii, a politicii si sa o privatizeze, biserica sa devina independenta asa cum este in multe tari sau majoritatea din lume si sa se sustina singura sau so sutina credinciosii.Dar in Romania asa este deocamdata este impusa cu forta aceasta religie de catre BOR si de guvern.Omul trebuie sa aleaga singur si cind este matur ce vrea sa creada sau nu.Nu veni tu guvernant si popa sa ma indoctrinezi ca normal eu asta o sa fac o sa te sustin pe tine ca popa si popa pe guvernant.Si uite asa ajungem o tara de sclavi.Bine ca deja si sintem odata ce nu ai nimic de spus, sau de facut ca de vorbit vorbim dar vorbim degeaba banii nostri ni se iau si ajung acolo unde ei vor si ajung si la preoti care huzuresc pe spatele nostru. Dwci sintem sclavi deocamdata.

| sublime89 a răspuns:

"Jidanii" : ))

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deoarece budistii nu cred intr-un creator ci il preaslavesc pe Budda, un invatator care a trait prin secolul 7 inainte de Hristos, el fiind primul care a ajuns la starea de Nirvana si i-a invatat pe altii tehinicile yoga care au fost transmise din generatie in generatie. Atata timp cat crezi intr-un creeator e absurd sa fi buddisti. Si nu sunt superior. Daca faci referire la trecerea de la paganism spre crestinism unui crestin cu dovezi istorice ii inchizi automat gurita.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Jidanii? da tu ce esti? nazist? ori comunist? fiindca bag sama ca ai impresia ca rasa umana incepe cu tine.ori de la tine in sus? deci ce esti? poate vreun model cu care multi ravnesc sa semene, ori sa-l urmeze?

| AnicaiAlin explică (pentru anonim_4396):

Nu vreau sa intru in polemici asupra jidanilor dar daca ai putea sa de documentezi unpic despre ce inseamna evreii vei vedea ce sunt ei azi.
ca sa nu mai vorbim de tora si talmudul lor, unde tot ce este neevreu este egal cu dobitoacele din curte.
Dar totusi nu este un subiect pe care sa il dezvolt acum

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

"ai impresia ca rasa umana incepe cu tine.ori de la tine in sus"
Imi poti arata de unde din cele scrise de mine ar reiesi cele spuse de tine?

| unul1 a răspuns (pentru AnicaiAlin):

Hai spune-mi tu ceva despre talmud. L-ai citit? Sunt convins ca nu! La fel si cei care se sunt conspirationisti de blog. Ca sa poti citi talmudul si sa-l intelegi ai nevoie de un profesor indrumator si iti ia cativa ani sa-l citesti si sa-l intelegi. Nu mai pune botul la tot felul de bloguri dubioase. Si tin sa te contrazic iar. Speranta de viata in Europa era intre 25-35 de ani. Ai idee cam care era mortalitatea infantila pe vremea aceea? Cam la un copil nascut viu, alt nou nascut murea. Ai citit romanul Ion sa vezi cam ce mortalitate infantila era pe vremea aceea? In conditiile acestea casatoria la 14 ani ti se mai pare asa de deplasata? http://ro.wikipedia.org/wiki/Speran%C8%9B%C4%83_de_via%C8%9B%C4%83

| Kaleo a răspuns:

Raspunsul care se aplica cel mai bine aici este cel dat de Ilie Moromete la intrebarea lui Nila.

| unul1 a răspuns:

Hai zi-mi tu mie unde este impus cu forta crestinismul! Alte religii ti se par ca nu sunt impuse fortat? I-a mai gandeste-te! Ei... crestinii sunt superiori celorlalti happy. De ce? Din tarile crestine europene a fost exportata in toata lumea civilizatia. Eu cred ca tu esti ateu si o sa-ti zic cea mai mare problema legata de ateism: morala. Omul ateu nu mai gaseste nici un fundament pentru morala altul decat conventia sociala. Ultimele declaratii ale lui Richard Dawkins, guru-ul actual al ateilor, care reevaluează in sens pozitiv pedofilia. Deci ateismul poate naste monstrii happy.

| AnicaiAlin explică (pentru unul1):

In tarile din lumea a 3-a(prin inchinarea la un zeu crestin primesc ajutoare fara de care nu ar primii si chiar daca nu este tortura ca inchizitia, infometarea si lipsa de medicamentatie poate fi o forma foarte buna de tortura)
Da sunt religii care nu sunt impuse si nu are rost sa ti le insir pentru ca sunt extrem de multe.
Din tarile crestin/europene a plecat civilizatia.
Cam de la care tari? Tarile alea cu nespalati cu zecile de luni, regi cu paduci si alte chestii asemenea din cauza unei lipse de igiena(neamurile din europa din perioada medievala sunt niste neamuri de nespalati si jegosi, de cultura nici nu mai vorbim)
Comparand perioadele, popoarele asiatice aveau o mult mai mare cultura si erau popoare mult mai civilizate comaparand cu nespalatii de europeni din care ne tragem.
Cat despre pedofilie la un nivel pozitiv nu ma pot pronunta, dar ia gandeste-te ca in europa medievala biserica permitea si poate chiar incuraja casatoria cu copile foarte tinere(14-15 ani) si tot pe tema pedofiliei mai are vreun rost sa mentionez biserica catolica?
Cred ca numai o religie poate naste monstri, cred ca numai religia si credinta pot duce la fanatism si acte de maxima violenta.
Da sunt ateu si de obicei noi astia fara credinta si fara zei suntem destul de pasnici.
Sa nu uitam, si Hittler era credincios

| M25M a răspuns (pentru unul1):

"morala. Omul ateu nu mai gaseste nici un fundament pentru morala altul decat conventia sociala." vs morala. Omul crestin nu mai gaseste nici un fundament pentru morala altul decat conventia crestina impusa( ceea ce e trist)

Daca papa "reevalueaza in sens pozitiv" necrofilia => deci crestinismul poate naste monstrii? Apelul la autoritate este un sofism.

Referitor la "ateismul poate naste monstrii"- a se vedea tortionarii si metodele de tortura, sau mai recent cazurile Jesus Followers.

"Din tarile crestine europene a fost exportata in toata lumea civilizatia."--- Civilizatia pe care o invoci a insemnat "in toata lumea" masacru, atrocitate, genocid.

| unul1 a răspuns (pentru AnicaiAlin):

In legatura cu casatoria in Europa medievala... tu stii care era speranta de viata atunci? Iti spun eu: intre 25-35 de ani. Astfel era ceva normal si chiar obligatoriu sa te casatoresti de tanar. Pe atunci nu exista conceptul de copilarie, copiii fiind pusi la lucru de la varste fragede.
Cu scandalurile de pedofilie cu biserica catolica... nu poti sa caracterizezi tot cultul cum ca ar fi de pedofili daca au avut niste preoti care au fost niste exceptii. Asta cu Hitler chiar m-a amuzat happy. Poate si tu in acte esti crestin-ortodox dar in realitate esti ateu. El a fost un om bolnav in adevaratul sens al cuvantului. Ca sa spui ca el era credincios si totusi a facut ce a facut e prostie.
Nu am zis ca toate religiile sunt impuse, dar uita-te la islamisti si vezi acolo cum se vaneaza crestinii.
Stiu si eu cate ceva despre cultura arabilor. Europenii pe unde au fost au lasat drumuri, constructii, cai ferate, tehnologie. Turcii noua ne-au lasat numai spaga ca rezolvare pentru orice problema.

| unul1 a răspuns (pentru M25M):

Fa diferenta intre termenii pe care i-am folosit. Fundamentul crestin al moralei este ajungerea in rai (in care in alte religii este nirvana sau altele). Ateul nu are un fundament (gen fac bine ca sa ajung in rai, ca sa imi fie bine) astfel conventia sociala se pierde usor. Dintr-un crestin adevarat nu se poate naste un monstru. Dintr-un om bolnav se poate naste un monstru.

| Radu284 a răspuns (pentru AnicaiAlin):

>Sa nu uitam, si Hittler era credincios

Dafaq...
Daca e sa o luam asa, Stalin nu era religios, si nici Mao, nici ultimii 3 lideri gloriosi din Korea de Nord.

>Comparand perioadele, popoarele asiatice aveau o mult mai mare cultura si erau popoare mult mai civilizate comaparand cu nespalatii de europeni din care ne tragem.

Cum definiesti tu cultura si civilizatia? Civilizatie nu inseamna cat de des te speli.

| AnicaiAlin explică (pentru unul1):

Speranta de viata in europa era ceva mai mare de 35 de ani, chiar si asa nu se justifica casatoria la varste fragede.
Daca chestia cu hittler te-a amuzat ia spune-mi tu mie cine zice ca el nu a fost protejat de dumnezeu pe perioada razboiului.
In biblie sunt ceva popoare care au purtat lupte si razboaie sub directa protectie a lui dumnezeu nu?

Eu in acte nu am nici o religie si in realitate e la fel.

| BogdanVasc a răspuns:

E ca un copil care si-a cumparat un telefon, sa zicem un Nokia vechi, iar colegii lui au alte telefoane (pana la iPhone), iar acel copil crede, si spune, ca telefonul lui este cel mai performant.
[asta ca o paranteza]
Copiii sunt obligati de mici sa creada in Dumnezeu, si sa creada ca este religia cea buna. S-a ajuns ca pana si sectele (Iehovistii, Baptistii etc.) minore sa sa urasca reciproc, si sa nu accepte teoriile celorlalti. Iehovistii vor unitate, dar tot ei au separat oamenii din Romania. Nu se mai pot face grupuri de copii/excursii etc. doar din cauza lor. Pe langa faptul ca Martorii lui Iehova NU este o religie (ci o secta), este secta cu cea mai proasta teorie existenta, dupa parerea mea. Un cult sau o secta care NU se organizeaza dupa Biblie (iehovistii) nu este membra a religii crestine practic. Iehovistii studiaza din niste carti gen Greuceanu, dar putin mai mari si cu mai multe informatii care nu pot fi dovedite sau rezolvate logice vreodata, in schimb ce Greuceanu macar se folosea de un palos, nu de o putere invizibila, iar el avea o varsta, nascundu-se ca un om normal, nu a aparut din nimic.

Acelasi lucru valabil si pentru ortodocsi, sau cel putin cei din Romania. Inteleg faptul ca prin construirea bisericilor ortodocse dar si celorlalte culte, apar si banii celor care au construit-o. Mihai Viteazul nu era un sarac de la tara cum v-a spus profesoarele alea proaste de istorie, ci era un bogatan cum sunt cei din zilele noastre. Din cauza celor ca el a ajuns Romania cum este acum, crezi ca acei oameni erau "buni"? Crezi ca nimeni nu se uita dupa bani in loc de oameni?

Nici macar 30% din crestini nu sunt cu adevarat crestini. Nu stiu ortodocsi tineri care sa nu injure, fete nefutute de la 15 ani, baieti care sa nu fi fumat la viata lor. Macar budistii isi respecta ritualurile cat de cat.
Crestinii din America nu sunt ca cei din Romania, asta sa fie clar.

| Therraex a răspuns:

... categoria asta trebuie stearsa.