| Inferno a întrebat:

De ce Biserca crestina nu il recunoaste pe Nostradamus ca profet?

17 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Nu corespunde profilului si calitatilor pe care Dumnezeu le-a hotarat, acordat unui profet. Pentru lamuriri citeste Biblia. Exista anumite conditii pe care nimeni nu poate sa le falsifice. Printre acestea se pot enumera: profetul respectiv nu poate spune ceva ce ar devia (s-ar abate) cu o frantura de cuvant fata de CELE 10 PORUNCI, credinta INSTAURATA de Hristos Isus si drept proba fundamentala este ca un profet REAL nu RESPIRA dar se misca, deplaseaza, etc. atata timp cat are respectiva viziune care poate dura si ore intregi.
Respectiva viziune a unei profetii trebuie sa fie cu martori, inclusiv doctori ce pot verifica ca respectivul nu RESPIRA. Toti ceilalti "profeti" ce nu indeplinesc aceste conditii sunt din partea adversa. Lipsa respiratiei pe timpul respectivei viziuni (dupa care se face profetia) este o conditie OBLIGATORIE pentru autenticitatea ei.

| doctorandus a răspuns (pentru danut):

Profet care nu respira timp de doua ore? Ala ar fi mort dupa treizeci minute. Adventistii n-au avut inspiratia s-o bage pe Ellen White cu capu-n apa, ca s-ar fi lamurit repede ca pana si profetii au nevoie sa respire. Plus ca White a spus niste aberatii despre masturbare, care de fapt nu erau revelatii, cum pretindea ea, ci daduse cu jula prin cartile unor autori vitalisti. White isi oprea respiratia, iar Cristian Gog inima. Poftim, daca Gog face profetii, treci la religia lui?

| danut a răspuns (pentru doctorandus):

Uite un om "studiat". Daca te referi strict la Ellen White ar trebui sa studiezi mai indeaproape cazul inainte de a te arunca cu... fruncea inainte. Problema in speta a fost studiata si analizata pe viu de catre destui oameni de stiinta de dinafara si chiar impotriva fenomenului pentru a-ti mai asculta bolboroselile. In respectivul caz ar trebui sa te intrebi de ce scrierile ei (care intre noi fie vorba) sunt traduse in peste 180 de limbi, sunt pazite de armata si are materie de studiu in toate universitatile americane. Poate pentru faptul ca a facut doar 2 ani de scoala primara sau pentru ca este pe locul 4 in cele mai traduse femei din lume? Cat despre masturbare, a spus exact ce nu se spune dar a spus adevarul pur (intreaba-i pe cei "vechi in meserie"). Nimeni nu-si poate opri respiratia 4 (patru) ore cu o liota de doctori langa tine dar nu despre acea femeie discutam (cu toate ca de la ea nu a mai fost cineva pana acum) ci despre vechii profeti. Cat despre Cristian Gog nu cunosc nimic, cine este individul, este cumva vreun profet, te inchini lui si-ti doresti parteneri? P.S. E.W. este o pricina de poticnire pentru toti cei ce se doresc sau isi doresc profeti, dar asa cum vor ei si inca ceva, apropos de "jula" cumva ai citit afirmatile respectivei privind sursele comune de inspiratie? Daca nu, atunci comentariul tau este un zero iar daca le-ai citit atunci zero-ul esti tu pentru ca in multe dati a spus ca a folosit tot felul de materiale din foarte multe surse care i s-au parut in concordanta cu ce a vazut.

| doctorandus a răspuns (pentru danut):

Un medic care atesta ca cineva n-a respirat timp de patru ore si pe urma e-n viata, bine-mersi, fara sa treaca pe la sectia de reanimare este un tampit care a primit degeaba diploma de medic.

De exemplu printul Friso n-a respirat timp de 25 de minute si acum e-n stadiul de leguma.

Madam White mintea de-ngheata apele. Consensul medical in privinta masturbarii este redat pe http://www.webmd.com/sex-relationships/guide/masturbation-guide

Dupa doi ministri care au ratat ministerul pe chestie de plagiat, nu-mi mai veni si dumneata cu povesti ca legea lui Ohm e aceeasi pentru toata lumea, ca si acum acest argument te-ar scuti de blamul pentru plagiat.

| danut a răspuns (pentru doctorandus):

Esti foarte "pornit", "Madam White" nu minte deoarece cele relatate nu sunt facute de ea ci de terti, asa ac..cat despre masturbare nu ma iau dupa onanisti. Iar despre asazisul plagiat, te-ai trezit tu acum la mai bine de 100 de ani de la moartea respectivei sa-i cauti greselile, hai ca-ti bazaie rau capul.

| doctorandus a răspuns (pentru danut):

Negi consensul medical din pricina unei teorii paranoide a conspiratiei. Ideile Ellenei White au fost aruncate la groapa de gunoi a teoriilor medicale infirmate. Pe vremea cand scria ea, da, medicii credeau asemenea bazaconii, dar pe atunci nu aparuse medicina bazata pe dovezi. Incepand cu a doua jumatate a secolului XX, consensul medical a fost (si asa a si ramas) ca masturbarea e sanatoasa. Poate ar fi cazul sa mai citesti si matale un pic de carti de medicina, sa nu ramai in stadiul de Sandu Napoila, un ignorant frustrat cu idei medicale de pe vremea lui Pazvante, chinuit de vini imaginare.

„Masturbarea: activitatea sexuală de căpătâi a omenirii. În secolul al XIX-lea era o boală; în cel de-al XX-lea este un leac." —Thomas Szasz, MD

Era si o gluma: 90% din barbati recunosc ca se masturbeaza, ceilalti sunt mincinosi patologici.

Ups, i-am uitat pe impotenti si pe cei cu sotii nimfomane.

La urma urmei, acuzatia e cea de profet mincinos, vezi pentru detalii http://ro.wikipedia.org/wiki/Ellen_White#Scrierile_despre_masturbare

Ultima minciuna scornita de adventisti pentru a se apara contra acestei acuzatii este ca nu ea a scris cartea, ci sotul ei a fost cel care a scris/plagiat textul.

| danut a răspuns (pentru doctorandus):

Probabil nu citesti decat ce vrei tu din cele scrise de ea referitor la "actiunea respectiva", ca de exemplu Ellen spune ca practicarea indelungata duce la doua fenomene cu efect ireversibil in timp, dependenta care duce la scaderea perioadei de activitate sexuala si puternice dureri testiculare, amandoua efectele apar (in general) dupa 50 de ani dar sunt ireversibile. Ei afla ca aceste lucruri sunt perfect valabile iar cei ce s-au gasit sa o contrazica sunt "doar" onanisti de generatie noua. Asa ca despre "beneficile" onaniei sa ai tu parte. Cat despre contrazicere, crede-ma, poti avea o opinie doar daca ai ceva peste varsta sus numita. Sunt destui de multi cei care au confirmat si aceasta profetie. P.S. Sa vezi ce dureri testiculare vei avea dupa 50-55 de ani (ai sa o pomenesti) de "activitate benefica", daca ai sa-i apuci. Cat despre teoriile ei medicale, abia acum se dovedesc reale si utile teoriile enuntate de ea, ca de exemplu fulgii de porumb pe care-i mananca o omenire intreaga. Cat despre "ultima minciuna scornita de adventisti", la ce plagiat te referi, la masturbare, hai ca devi glumet, sau asta este un punct "crucial" pentru tine?

| doctorandus a răspuns (pentru danut):

Inca o data: madam White a pretins ca este inspirata de Dumnezeu, dar a mintit cu nerusinare. Si nici nu erau minciunile ei, ci copiate de la altii (plagiat inseamna ca cineva a furat text de la altii, de exemplu cei doi indivizi propusi de Ponta care au trebuit sa renunte la Ministerul Educatiei pentru ca au dat cu jula prin textele altora).

Vii cu teorii infirmate de 50 de ani, esti o adevarata fosila vie in materie de cunostinte medicale. Parc-ai fi studiat medicina in secolul XIX.

Vezi pentru detalii http://www.ellenwhiteexposed.com/rom/criticc.htm si http://www.ellenwhiteexposed.com/criticc1.htm

Plagiatul ei este dovedit pe http://www.nonsda.org/egw/health2.shtml

Chiar nu te duce mintea ca daca masturbarea ar produce dureri testiculare, la fel ar face si a avea contacte sexuale cu propria nevasta?

| OctoberandApril a răspuns:

De ce evreii si musulmanii il considera pe Isus doar un simplu profet?

| FlyAgaric a răspuns (pentru OctoberandApril):

Pentru ca asa vrem boi evrei si pentru ca exact aia a fost, un profet care a fost rastignit.
Nothing else.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiindca este scris; in dar a-ti primit, in dar sa dati; vindecare de boli, exorcizari, milostenii.probabil vostradamus o facea pe bani.

| Razvan1807138078340 a răspuns:

Pentru ca e mincinos ahahhahahahaha.TU chiar crezi tot ce zice ala? Apropo esti mason?

| Inferno explică (pentru Razvan1807138078340):

Logic ca sunt mason, nu ti-ai dat seama, Mason grad 19.

| Razvan1807138078340 a răspuns:

Ai sa mergi in iad sti asta nu?

| Leutzbv a răspuns:

Care Nostradamus?happy

| costellodonatz a răspuns:

Pentru ca Nostradamus nu era profet...

| FlyAgaric a răspuns:

Intrebarea asta e chiar serioasa sau doar troll?