| Exal a întrebat:

De ce catolicii sustin ca omul nu ajunge in iad,iadul neexistand si omul de fapt e iertat si biruit de toate pacatele si se duce-n Paradis, indifierent de faptul ca a facut cel mai mare ucigas sau etc.?

33 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Catolicii nu susțin asta.În catolicismul clasic(să-i spun așa) doxa universală(catolică) spunea identic legat de rai și iad, adică cei răi ajung în iad, iar cei buni în rai, dar tot o dată știau și de existența unui așa zis purgatoriu, adică un loc unde sufletele celor morți erau purificate, adică judecate și apoi trimise spre rai sau iad.Acest lucru în doxa dreaptă e reprimat, dar cum și doxa dreaptă derivă tot din beserica universală(adică Catolică), dar din cea clasică(să-i zic așa), admite existența iadului și raiului.
Mai nou Papa a decis o adaptare a catolicismului la omul modern, de asta a propus o schimbare a doxelor besericești, asta pentru ca beserica universală să câștige adepți tineri, adepți ce în viitor vor perpetua creștinismul, iar cum se știe că creștinismul este doar un program, ideea universală este perpetuarea lui, spre a transforma omul veșnic în sclav spiritual, și fizic.
De aici se deduce logic că credința creștină este făcută de o mână de oameni, iar cei ce le cred divine se înșală amarnic.

| SG1995 a răspuns:

Pai nici în religia ebraica din care vine crestinismul iadul nu exista de fapt nici raiul Iisus fiind evreu credeam că omul când moare merge într-un fel de groapă comună numită Sheol.

| AC4S4 a răspuns:

Catolicii nu sustin asa ceva. Catolicii spun ca unii merg in iad, unii merg in rai, iar unii merg in purgatoriu si apoi in rai.

| benny7 a răspuns:

E incredibil așa ceva!
Nu este, nu a fost şi nu va fi aşa ceva niciodată.
Catolicii susţin:Cei care mor în har și în prietenie cu Dumnezeu, dar nu sunt curățiți complet, deși sunt siguri de mântuirea lor veșnică, trebuie să fie supuși purificării după moarte, pentru a obține sfințenia necesară pentru a intra în bucuria cerească!*/

| danut a răspuns (pentru benny7):

Catolici NU cred in Dumnezeu, din nefericire ultimile dezvaluiri de la Vatican arata ca se inchina altcuiva.

| benny7 a răspuns (pentru danut):

Cred într-unul Dumnezeu, Tatăl atotputernicul, creatorul Cerului și al pământului, al tuturor celor văzute și nevăzute.https://ro.wikisource.org/wiki/Crezul_romano-catolic

| danut a răspuns (pentru benny7):

Intrebare, cine crezi tu ca este mai AUTORIZAT in ce cred catolici, PAPA de la Vatican sau un site oarecare din Romania, spune.

| benny7 a răspuns (pentru danut):

Dovedeşte ce afirmi, nu poveşti sau basme?

| danut a răspuns (pentru benny7):

Dovedesc, dar spune cine crezi TU ca este mai autorizat, Papa sau niste unii de pe un site romanesc?

| benny7 a răspuns (pentru danut):

Ne folosim logica. fără dovadă e absurd!

| danut a răspuns (pentru benny7):

Inseamna ca nu esti catolic ci doar faci spam pe aici, care logica, cine e Seful catolicilor un site obscur sau Papa? Alege si afli adevarul.

| benny7 a răspuns (pentru danut):

De ce este site obscur?

| mentholinks a răspuns (pentru danut):

Nici voi nu credeti in Dumnezeu. Voi credeti in Isus care nu e Dumnezeu.

| danut a răspuns (pentru benny7):

Este obscul in comparatie cu SEFUL biserici catolice, sau nu?

| benny7 a răspuns (pentru danut):

Oferă dovezi documenteză altfel?

| danut a răspuns (pentru mentholinks):

Tu nu crezi in nimic asa ca stai deoparte si uimestete.

| danut a răspuns (pentru benny7):

Ce dovezi vrei daca tu nu spui in ce si cine CREZI? Tu crezi ce spune Papa sau credinta ta este intr-un site oarecare?

| benny7 a răspuns (pentru danut):

Nu judecaţi, ca să nu fiţi judecaţi. Căci cu ce judecată judecaţi veţi fi judecaţi!

| danut a răspuns (pentru benny7):

Ce frica va este de ceea in ce credeti, nici nu stiti in ce credeti dar hop cu atcurile. Spui ca esti catolic dar nu sti cine va conduce si nici in ce crezi. Nu e chestie de judecata ci de lamurirea unor lucruri, te-as judeca daca as spune ca ceea in ce crezi este gresit dar eu am intrebat ceva legitim, CINE ESTE seful biserici Catolice, Papa sau un site din Romania?

| benny7 a răspuns (pentru danut):

Lămurirea unor lucruri fără doovezi? vorbe goale.ok!

| danut a răspuns (pentru benny7):

Dovezi LA CE? In ceea ce crezi TU, de unde vrei sa stiu eu in ce crezi tu daca nu SPUI? Eu nu sunt Mafalda sa ghicesc. Esti fara noima baietas.

| benny7 a răspuns (pentru danut):

Mulţumesc de :Lămurirea unor lucruri fără dovezi? Un fruntas a întrebat pe Iisus: „Bunule Învãtãtor, ce trebuie sã fac ca sã mostenesc viata vesnicã?" „Pentru ce Mã numesti bun?" i-a rãspuns Iisus, „Nimeni nu este bun decât Unul singur: Dumnezeu."

| danut a răspuns (pentru benny7):

Dovezi. PENTRU CE? Inca nu ai lamurit nimic, ce esti, in ce crezi si ce dovezi vrei, si PENTRU CE?

| RAY a răspuns (pentru danut):

Scrii tampeni danut, catolici cred in dumnezeu

| RAY a răspuns (pentru danut):

CINE ESTE seful biserici Catolice, Papa sau un site din Romania?

iisus i-a dat cheile lui petru, na deci papa e un fel de urmas a lui petru, e un pinguin in alb divinizat )))))))))))))

| danut a răspuns (pentru RAY):

Voi spun e ce am de spus cand voi afla din gura unui catolic `CINE conduce Biserica Catolica, tu esti catolic? Apropos, Lui Dumnezeu nu ii plac lasii.

| RAY a răspuns (pentru danut):

Eu sunt botezat catolic,ortodox,nu sunt catolic,ortodox,nu cred in dogme,biserica catolica a facut mult rau,cu asta sunt de acord,nu a reprezentat niciodata pe iisus,dar multi sunt indoctrinati de mici cu basme, ce vina au ei, sa nu uitam ca iisus nu a facut nici o religie, biserica catolica are puterea de a aboli saracia in lume, si nu o fac

| RAY a răspuns (pentru danut):

Sunt condusi de lacomie,coruptie,smecherie,hotie, ura, viclenie, de a manipula mase, cum o fac toate religile

| danut a răspuns (pentru RAY):

Nu comentez ce si cum DAR cine o CONDUCE, sti sau nu?

| RAY a răspuns (pentru danut):

Pls fara basme ok

| teo530 a răspuns:

Cum sa fie asa?! Adica daca eu acum iau o pusca si omor 20 de oameni si dupa ma sinucid ajung in paradis? Ajung in cel mai chinuitor loc din iad.

| Exal explică (pentru teo530):

Ok dar e ok sa intri-n iad ca ai dat laba si jucai fotbal?

| teo530 a răspuns (pentru Exal):

Nu cred ca conteaza asa mult asta, iar fotbalul nu este considerat un paca. Am mai raspuns la o intrebare de genu si daca vrei te poti uita in raspunsurile mele.