| Calininio a întrebat:

De ce crestinii ( mai ales cei din Romania; NU generalizez ) au o mentalitate de genul: " Cuuum, nu crezi in ce cred eu? O sa arzi in flacarile iadului, si stiu asta pentru ca stiu ceea ce cred eu e adevarul absolut si nu exista nici o sansa ca tu sa ai dreptate. " De ce crestinii gandesc ca parerile / conceptiile lor sunt din start o axioma?

15 răspunsuri:
| gabrielagavrilas a răspuns:

Nu toti au o asemenea conceptie.Intradevar sunt unii care vestesc cuvantul lui Dumnezeu si zic ce se va intampla daca nu il slujim pe Dumnezeu.Si daca tu nu crezi nu inseamna ca trebuie sai judeci ei nu fac nimic rau doar iti zic de Dumnezeu... DAca ii crezi bine daca nu e problema ta

Răspuns utilizator avertizat
| Thunderstruck a răspuns:

Nivelul de educatie scazut + indoctrinare.

| Calininio explică (pentru miculprint):

Da, mi-am dat seama dupa ca trebuia sa includ: "Nu generalizez" Scuze rolling eyes

Răspuns utilizator avertizat
| RedEyed a răspuns:

Pentru ca biserica le spala creieru.dc oarelaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Faza ca sunt putini crestini care accept ca a fi diferit e ok, cei mai multi au mentalitatea: "Cine nu e cu mine e impotriva mea."

| Calininio explică (pentru miculprint):

"daca crestinii cred in Iisus, rezulta ca ceea ce a zis e adevarul absolut " Eu pot sa cred in Monstrul Zburator din Spaghete, si sa consider ca acesta "a fiert pentru pacatele noastre " Rezulta de aici ca Monstrul Zburator din Spaghete reprezinta adevarul absolut? Cu ce sunt eu mai putin credibil decat tine?

Răspuns utilizator avertizat
| max98 a răspuns:

E un fel de incercare de a-l converti pe celalalt la aceeasi credinta.

| Calininio explică (pentru miculprint):

Nu am bun simt? De ce as avea in fata unora ca tine care nu-l merita? Nu stiu sa ma exprim? Da-mi un exemplu de greseala de exprimare. Vreau sa fiu credibil? Da, sunt destul de credibil. Penibil? Poate tu. Eu nu am capul plin de clisee.

| martzian a răspuns (pentru Thunderstruck):

"Nivelul de educatie scazut + indoctrinare." - Iti pot oferi exemple cate vrei care sa te contrazica, dragul meu. Si de o parte si de alta...

| martzian a răspuns (pentru Calininio):

Calininio - fiecare doarme cum isi asterne. Meri si stai de vorba cu "mosntrul zburator din spaghete". Intreaba-l de adevarul absolut din Bing-Banng, King-Kong si Kutzu-Kutzu. happy

| Thunderstruck a răspuns (pentru martzian):

De oameni educati si neindoctrinati care sa fie cum ii descrie cel cu intrebarea? Nu cred.

| martzian a răspuns (pentru Thunderstruck):

Este treaba ta ce crezi. Viata merge inainte.