| dragos9234 a întrebat:

De ce crestinismul este impotriva sexului inaintea casatoriei?

De ce este Dumnezeu deranjat de faptul ca eu fac sex fara a fi casatorit si fara scopul de a face un copil?

Nu fac rau nimanui!

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Legat de intrebarea ta tocmai ce zilele trecute am citit un studiu in care se afirma clar ca specia homos sapiens nu e monogama
in al dolea rand se stie ca barbatul are o dorinta intensa de sex la pubertate, de ce trebuie ca sa te casatoresti cu o persoana doar pentru sex mi se pare cea mai proasta,tampita,ipocrita, ignoranta modalitate, parerea mea prima oara experimentezi sexul pana gasesti o fata cu care sa te casatoresti, drept dovada stau divorturile care se sfarsesc prost, de ce? graba, prostia
pentru a face sex nu trebuie sa te insori, sexul e o placere nu un contract, sexul e ca hrana platesti pentru ea si atat nu trebuie sa manci mereu acelasi hrana si sa manci mai multe
referitor la copii ramasi pe drumuri exista foarte multe metode de protectie cel mai eficient find perzevativul

45 răspunsuri:
| alexclaudiu2003 a răspuns:

Sex fara casatorie = copii orfani ramasi pe drumuri

| LegionarulRoman a răspuns:

Se numeste desfranare, adica curvarie.Si e unul din pacatele importante.

| dragos9234 explică (pentru alexclaudiu2003):

Sex fara casatorie si fara masuri de contraceptie poate insemna ceea ce ai spus tu insa daca fac copii ii pot creste la fel de bine ca atunci cand sun casatorit.

| dragos9234 explică (pentru LegionarulRoman):

De ce?
CAre-i problema?
Este o placere pe care mi-o ofer.

| milan9 a răspuns:

Începerea vieţii sexuale înainte de căsătorie fiind o adevărată cutie a Pandorei, este vital să nu se atenteze la drepturile şi,, siguranţa" familiei de mai târziu, a ei şi a ta! Desfrâul este un viciu dificil de controlat? Dar costul ei nu este nici mai mult nici mai puţin decât... liniştea unor familii şi, sacrificiile uriaşe care se vor raporta la ele...

Spre deosebire de alte experienţe devenite amintiri, acestea nu se uită niciodată, şi cu cât lovesc mai mult în normele morale, cu atât vor avea un efect mai copleşitor asupra respectului reciproc şi liniştii unei familii!

În mod aparent paradoxal dar logic, aceste experienţe-amintiri devin cu atât mai frustrante (substrat pentru gelozie) odată cu trecerea timpului, rămânând mai târziu întipărite în sufletul respectivului soţ, aşa cum într-o cameră, posterele ar deveni permanente;

Maturizarea pentru o relaţie, fie ea chiar şi de prietenie (pentru că şi aceasta are nevoie de pregătire), maturizarea deci pentru o relaţie, este o maturizare pe „teren" psihic, la nivelul spiritului şi spiritualului! Cine îşi imaginează că pregătirea se face prin sexualitate, şi-a dat singur foc la casă înainte de inaugurare. Va încerca apoi să se adăpostească printre bârne şi scrum...

| MMihai a răspuns:

Este modul tău de gândire!

Tu faci sex și cu femei cu care nu ai fi dispus să te căsătorești pe motiv că le consideri mult inferioare ție!

Religia a apărut când nu erau cunoscute toate metodele de evitare a unor sarcini nedorite, și evident nu erau nici prezervativele, care mai diminuează transmiterea de boli venerice.

| milan9 a răspuns:

Pentru că începerea vieţii sexuale înainte de căsătorie fiind o adevărată cutie a Pandorei, este vital să nu se atenteze la drepturile şi,, siguranţa" familiei de mai târziu, a ei şi a ta! Desfrâul este un viciu dificil de controlat? Dar costul ei nu este nici mai mult nici mai puţin decât... liniştea unor familii şi, sacrificiile uriaşe care se vor raporta la ele...

Spre deosebire de alte experienţe devenite amintiri, acestea nu se uită niciodată, şi cu cât lovesc mai mult în normele morale, cu atât vor avea un efect mai copleşitor asupra respectului reciproc şi liniştii unei familii!

În mod aparent paradoxal dar logic, aceste experienţe-amintiri devin cu atât mai frustrante (substrat pentru gelozie) odată cu trecerea timpului, rămânând mai târziu întipărite în sufletul respectivului soţ, aşa cum într-o cameră, posterele ar deveni permanente;

Maturizarea pentru o relaţie, fie ea chiar şi de prietenie (pentru că şi aceasta are nevoie de pregătire), maturizarea deci pentru o relaţie, este o maturizare pe „teren" psihic, la nivelul spiritului şi spiritualului! Cine îşi imaginează că pregătirea se face prin sexualitate, şi-a dat singur foc la casă înainte de inaugurare. Va încerca apoi să se adăpostească printre bârne şi scrum...

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Ii faci rau lui Dumnezeu.
Trebuie sa faca si el sex cu calugaritele.

| EmaS a răspuns:

Nici nu realizezi cat de mult rau iti faci, si cate consecinte poate sa aiba sexul in afara casniciei.

| minahrs a răspuns:

1)Este o imoralitate sa faci sex inainte de casatorie deoarece s-ar sjunge in acel punct in care toata lumea ar face ce vrea, cu cine vrea si cand vrea, chiar si in timpul casatoriei. Practic s-ar instaura o anarhie, un hais total.
2)Zamislirea copiilor este un act prin care poate avea loc doar in cadrul casatoriei. Copii sunt chiar binecuvantarea data de Dumnezeu asupra legaturii sfinte dintre doua persoane.

| vrelian a răspuns:

Cine a zis ca dzeu este impotriva ca tu sa faci sex in afara casatoriei.eu din ce am citit in VT acolo chiar dzeu indemna oamenii sa ia si nevestele altora si bineinteles ca nu le lua sa le puna in vitrina.le lua sa faca cu ele sex si probabil copii, ca ei sa isi mareasca populatia.deci odata ce acea femeie era maritata si tu o luai de linga sotu ei pai ce tu mai erai insurat cu ea? ma lasi. apoi am vazut dzeu tolera chiar sexul intre rude.chiar ala Lot cum ii spune s-a culcat cu ficele lui si dzeu na zis nimic, nu i-a facut absolut nimic.si sa nu spuneti ca Lot era casatorit cu ficele lui.deci chestia asta nu vine de la dzeu cu sexu inaintea casatoriei, ci vine de la NT, ce zice Luca, Marcu si Matei care toti erau ce erau.deci se pare ca pe dzeu nul deranja nimic in ce priveste sexul.ba eu cred ca mai lua si el cite o bunaciune ceva de printre oameni.ca nu se spune degeaba "cei frumos si lui dzeu ii place". deci sa nu zica cineva ca vede dzeu o bunaciune super adevarata si zice las-o nene ia-o tu.sa fim seriosi acum.cine este importiva sexului la casatorie habar n-are ce spune.astea au fost povesti, sau chestii scoase ca sa tina legati anumiti oameni din motive de ei stiute. daca faci sex dupa casatorie si o sa constati ca ala n-are scula ce face femeia in conceptia bisericii? pai ziceti si voi.sau ce faci daca te trezesti cu una care nu vrea sa faca sex si tu esti mort fara sex? pai ce faci trebuie sa tio atirni in cui, gata esti pensionar deacum ca te-ai insurat? sa fim seriosi.cel mai bine este sa faci sex un an doi inainte de casatorie, timp in care vei vedea si ce tip de om este barbatu si ce femeie este ea. dupa stii daca faci pasu sau nu.de ce iti trebuie atit? am zis la modul general pentru ca sint si tineri fara experienta si experienta se face in timp.nu gata faci o proba si miine hai la casatorie.pai de aia sint atitea certuri in familii, de aia apar batai si asa mai departe, de la sex.sexul este principalul motiv de scandal intr-o familie.restu sint povesti.

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Emas tu ai fost virgina cand te-ai casatorit?

| RAY a răspuns (pentru MMihai):

Nu e adevarat cea ce spui, a face sex cu o persoana e o placere nu un semn de inferioritate, jignire etc

| RAY a răspuns (pentru alexclaudiu2003):

Tu esti virgin la ani tai?

| EmaS a răspuns (pentru RAY):

Sa stii ca sexul implica mai multe responsabilitati.Si apoi poate avea urmari nedorite. Poate sa apara o sarcina nedorita, te poti imbolnavi de boli cu transmitere sexuala. Avortul pare o rezolvare, dar vei ramane cu sentimentul de vinovatie toata viata, pentru ca acel sufletel avea dreptul la viata.Este un sindrom de care sufera majoritatea celor care au apelat la aceasta solutie.Sindromul post-avort.Si de aici un sir lung de evenimente nefericite...

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Desigur ca inainte de a face sex isi iei niste masuri de precautie atata doar mintea te duce, de ce trebuie ca si fi insurat ca sa faci sex? sexul e o placere ema nu un angajament cu cineva, adica sa ma insor ca sa fac sex ce tare, daca mie mi pofta de sex ce sa fac sa ma insor cu aia apoi sa vad ca a fost doar o placere de o noapte, dupa gandirea ta asa iasa si copii orfani, sunt multi care divorteaza pentru ca s-au casatorit pentru ca se placeau, in timp iubirea a trecut, ca barbat ori esti impotent ori ai o dorinta sexuala mai mereu

| alexclaudiu2003 a răspuns (pentru RAY):

Bai berbecule, esti paralel cu noi, pentru tine ar trebui data o lege, pana la casatorie fara sex, pe timpuri si in tarile de lumea a III-a precum Romania, biserica are grija sa nu ne impuiem ca iepurii si sa intrebam de ce ne raman femeile gravide ca noi nu stim cum sa facem sa nu ramana! tu nu vezi cati intreaba pe TPU daca sunt gravide, cat de proaste sunt, ca se duc degeaba la scoala, poti face neprotejat si ejaculezi afara si ele intraeaba ca proastele la 14 ani daca au ramas sau nu, ca le mananca de mici, daca erau fetele mele le taiam gatul si ei si lu masa

| EmaS a răspuns (pentru RAY):

Crede-ma ca am consiliat multe femei care au avut sarcini nedorite si cunosc drama prin care trec ele.

| RAY a răspuns (pentru alexclaudiu2003):

Ce am scris eu ce ai inteles tu

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Inainte de sex nu sau gandit si la ca poate ramane gravida, eu sunt pro sex de la o varsta decenta si protejat desigur, la o varsta matura cand sti ce vrei atunci se poate vb si despre casatorie, mai ales ca baieti nu sunt maturi la 18 ani sau 20 sa fim seriosi voi femeile va maturizati mai repede noi mai greu, varsta perfecta pentru insuratoare e de 25 de ani pentru femeii 30 de ani barbati parerea mea, pana atunci poti experimenta sexul

| dragos9234 explică (pentru EmaS):

Chiar nu realizez.
Il fac din placere, nu ma inplic, nu ma poate afecta.

| Miza a răspuns (pentru alexclaudiu2003):

În ziua de azi toţi fac sex înainte de căsătorie şi după. E indiferent dacă eşti căsătorit sau nu. Dacă ai nimerit o curvă sau un gigolo, clar rămîi cu copilu' pe drumuri.

| alexclaudiu2003 a răspuns (pentru RAY):

Correct, biserica incearca sa ne ajute pe toti, de exemplu si fumatul este transformat in pacat deoarece este daunator, au constata in timp ca nu este bun, si multe alte chestii, eu de exemplu sunt ateu, dar asta nu inseamna ca nu accept sfaturi, mai ales de la institutii vechi cu experienta cum este biserica, ei detin multe conostinte accumulate de-a lungul timpului si nu contest niciuna.

| alexclaudiu2003 a răspuns (pentru RAY):

Sper ca nu te-am suparat

| RAY a răspuns (pentru alexclaudiu2003):

Eu te-am intrebat ceva raspunzi cu da sau nu, cred ca rade toti amici de tine cand aud ca esti virgin serios

| dragos9234 explică (pentru EmaS):

Spune-mi tu consecintele, te rog.

| EmaS a răspuns (pentru dragos9234):

Cu fiecare relatie iti pierzi cate putin din integritate pentru ca daruiesti cate o bucatica din sufletul tau.

| dragos9234 explică (pentru alexclaudiu2003):

CE prost esti.
Da prost rau.
Cand ai chef sa injuri du-te la mama ta si injur-o.

| EmaS a răspuns (pentru dragos9234):

Sa nu crezi ca nu vei suporta si consecintele.

| dragos9234 explică (pentru alexclaudiu2003):

Esti prima persoana pe care o sa o ignor pe TPU.