| Lukasssz a întrebat:

Hey TPU, care sunt beneficiile casatoriei? Adica cu ce diferentieaza faptul ca au un act la mana, se iubesc mai mult pentru ca au actul ala fata de niste oameni care nu s-au casatorit?

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Traditia, considera ca sant mai uniti cu acel document semnat

| Eireann a răspuns:

Beneficiile sunt mai mult sociale si materiale.
Achizitionarea de bunuri in comun sau creditele ipotecare iau in calcul veniturile ambilor soti. Dreptul de a mosteni in cazul mortii unuia dintre parteneri. Dreptul de a lua decizii medicale inocul sotului daca acesta/ aceasta devine incapabila sa le ia.

| Lukasssz explică (pentru Eireann):

Ce ai spus tu aici se intampla si cand partenerii sunt in concubinaj de minim 5 ani.

| Vântulalb a răspuns (pentru Lukasssz):

Nu ai nici un drept daca esti concubin, nici dupa 5, nici dupa 50 de ani!

| MissCherry a răspuns (pentru Lukasssz):

Concubinajul nu ofera niciun beneficiu legal in Romania.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te lamuresc eu, stimabile. Printre beneficiile casatoriei(dragostei adevarate) se numara:
-existenta a unui 'suport sexual' neprotejat relativ 'constant'; cand esti casatorit nu te desparti cu una cu doua, ca esti cumva 'bagat in hora';
-considerente financiare;
-lipsa singuratatii;
-intrarea in 'normal' dpdv social;
-avantaje in casa: ex ea mai face putin smotru, tu duci gunoiul alea alea; si sa nu sara aici doamnele emacipate cu gura sa mi zica ca am afirmat ca smotru e treaba femeii! Nu e treaba ei!
-cresc sansele daca inseli(exprimarea cauzala aici e de prisos oricum laughing ) sa nu se desprata de tine, din acelasi motiv ca prima liniuta(e in 'hora ' deja);

| AndreeaWTS a răspuns:

Nu.
Din punct de vedere sentimental, nu e absolut nici un beneficiu în plus.
Dimpotrivă. Foarte mulți, după căsătorie, trăiesc cu senzația că "au intrat deja în posesie", că de acum partenerul le aparține necondiționat și nu mai e nevoie să depună nici un efort de nici un fel.
Vânătoarea s-a încheiat, vânatul e în cămara proprie, totul e bine și frumos.
El, ultima floare pe care i-a adus-o ei a fost cu vreo două săptămâni înainte de nuntă.
Ea, ultima data când s-a aranjat pentru el, a fost în ziua nunții.
Totul merge ca pe roate, vâlvătaia s-a stins, pompierii au plecat.
Vreo trei ani, totul e moale, catifelat și plăcut, fără mari probleme.

Mai complicat începe să fie cam după trei ani, când el, parcă ar mai f... și altceva, ea parcă simte nevoia să i se mai dea atențire, să mai fie curtată și de altul...
Sfârșitul e la alegere. Scrieți-l voi. laughing

| Daz01 a răspuns:

Beneficiile căsătoriei sunt că la desfacerea ei (n.r căsătoriei) îți ia jumate din tot ce ai.
Serios vorbind, căsătoria are și beneficiile ei ca orice lucru, de voi depinde dacă vă iubiți mai multe după încheierea căsătoriei.