| dragos9234 a întrebat:

De ce crestinismul este impotriva sexului inaintea casatoriei?

De ce este Dumnezeu deranjat de faptul ca eu fac sex fara a fi casatorit si fara scopul de a face un copil?

Nu fac rau nimanui!

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Legat de intrebarea ta tocmai ce zilele trecute am citit un studiu in care se afirma clar ca specia homos sapiens nu e monogama
in al dolea rand se stie ca barbatul are o dorinta intensa de sex la pubertate, de ce trebuie ca sa te casatoresti cu o persoana doar pentru sex mi se pare cea mai proasta,tampita,ipocrita, ignoranta modalitate, parerea mea prima oara experimentezi sexul pana gasesti o fata cu care sa te casatoresti, drept dovada stau divorturile care se sfarsesc prost, de ce? graba, prostia
pentru a face sex nu trebuie sa te insori, sexul e o placere nu un contract, sexul e ca hrana platesti pentru ea si atat nu trebuie sa manci mereu acelasi hrana si sa manci mai multe
referitor la copii ramasi pe drumuri exista foarte multe metode de protectie cel mai eficient find perzevativul

45 răspunsuri:
| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Ce inseamna intergritate?

| EmaS a răspuns (pentru RAY):

Insusirea unui om de a ramane integru, cinstit incoruptibil.

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Ce legatura are cinstirea cu sexul? daca faci sex nu esti cinstit pai cum asa? daca ma insor cu o fata si o mint ca o iubesc cand eu de fapt vreau doar sex atunci sunt cinstit? dar daca sunt sincer atunci nu sunt cinstit

| dragos9234 explică (pentru EmaS):

Ce consecinte?
De ce sa le suport?
Nu fac nimic rau!

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru RAY):

Presupun din răspunsul tău că nu eşti căsătorit. Dar ce crezi, dacă odată şi odată te vei căsători cum îţi va influienţa relaţia conjugală această "zicală": sexul e o placere nu un contract, sexul e ca hrana platesti pentru ea si atat nu trebuie sa manci mereu acelasi hrana si sa manci mai multe?

| RAY a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

Pai o sa stau cu acea persoana din iubire, asta mai exista fete care iubesc cu adevart si nu portofelu ma indoiesc sa mai existe asa ceva

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru RAY):

Un proverb spune că este bine să privim mai departe de nasul nostru. Întrebările de acest gen subliniază că mulţi nu pot face asta, concentrându-se doar asupra prezentului şi neputând să discearnă în totalitate posibilele consecinţe a acţiunilor lor.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru RAY):

Vezi cât de superficială a devenit lumea în care trăim? De ce oare?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da nu este ma? ce a venit pe centura sa interzica alora sa suga melul? a intrat pe TPU, sa -i spuna aleia sa nu-i dea limbi prietenului ei? sau alteia sa nu mai faca sex cu periuta de dinti a lu tatasu? a spus Dumnezeu in ce gaura poti face sex di cele 5-6 pe care le ai? a spus el ca nu poti face cu orice nespalata sau plina de sida ori alte boli? a spus? ori nu a spus? daca tu f.i si faci atata bine, esti sigur ca idioata iti vrea binele, dupa ce a fost infestata cu gonoree sau altaceva de un bou? na ca jignii si animalul.

| RAY a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

Lipsa educatiei

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru RAY):

Eu cred că şi lipsa unor valori neschimătoare. Iar asta este greu în ziua de azi când totul se pune la îndoială şi când "nimeni nu are dreptul de a-mi spune cum să-mi trăiesc eu viaţa".

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
De ce Dumnezeu a fost deranjat de ce a făcut Eva?
Pa, pa.

| lolium a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Hai ma... ce-i cu afirmatia asta?

| tasmania a răspuns (pentru dragos9234):

Familia (aia clasica, nu aia formata din Ionel si Danut) percepe altfel cresterea copiilor decat o percepe concubinajul. Si copiii cresc altfel intr-o familie unita.

| tasmania a răspuns:

Poate faci rau cuiva. In sensul ca poate ai o aventura cu o fata si iti dai seama ca nu esti compatibil cu ea; si te desparti de ea. E posibil ca pentru ea sa nu fi fost o simpla aventura insa. Si s-au vazut destule cazuri de sinucidere.
Apoi, intemeierea unei familii responsabilizeaza.
Mai e ceva: stiu cazuri (prieteni de-ai mei) in care s-a intamplat ce spui tu (cu tot cu oprirea voluntara de la a avea copii), iar acum - dupa ce s-au si casatorit - nu mai pot avea copii. Trebuie inteles un lucru: Dumnezeu iti da copiii atunci cand stie El ca e momentul. Pana atunci, nu; asa ca degeaba se chinuie unii cu planning-ul. Nu trebuie sa-i luam locul lui Dumnezeu.
Nu mai vorbim de aspectul foarte-foarte important al Cununiei in Ortodoxie - unde cei casatoriti devin una, dupa cuvantul Scripturii, fiecare lasandu-si parintii si alegandu-si jumatatea. Cu cate femei poti fi una, daca zbori ca fluturasul din floare in floare?
Toate au un rost in lumea asta - trebuie doar sa-l gasesti; altminteri ti se vor parea toate anapoda. Toate au un rost si un timp al savarsirii - degeaba te mai casatoresti la 60 de ani ca sa faci copii (daca totusi reusesti, poate vor fi deja batrani cand ies big grin ). Numai bine!