| Sixx_Klaw_1997 a întrebat:

De ce d-zeu e prosclavagism, de ce îndeamnã fiintele umane sã creeze sclavi din alte fiinte umane?
Exodul 21:20-21, Coloseni 3:22-24, Efeseni 6:5, 1 Petru 2:18, s-a.m.d.

Răspuns Câştigător
| 4b a răspuns:

Pentru cultura ta generala, sclavia a fost intotdeauna o institutie social-economica nedreapta, dar pentru ca in cultura timpului era legala, Hristos nu a militat in mod explicit impotriva ei, pentru ca biserica sa nu fie perceputa ca o organizatie politica destabilizatoare. Baga-si la cap? big grin
Revenind la textele tale, vad ca esti citit (printre randuri, da' nu-i stres): toti robii (straini sau evrei) erau protejati. Daca-ti puneai si ochelarii, observai ca Pavel sublineaza adevarata identitate a sclavilor si ii avertizeaza pe stapani ca ei insisi au un Stapan divin, care ii pretuieste pe sclavi la fel de mult ca pe stapanii de sclavi.
Si sa mai stii ca relatiile sclavagiste au fost indulcite in cadrul Legii si al Evangheliei si, in cele din urma, lumea civilizata a renuntat la sclavie.
Mno cu speranta ca n-am latrat degeaba, te-am lasat sa petreci sanatos. Craciun Fericitwinking

1 răspuns:
| Nilsson a răspuns:

Termenul de rob astazi s-ar putea traduce ca angajat happy Si Iov, si Avraam aveau mii de robi, adica salariati. Evident, ca nu erau platiti cu bani, primele monede s-au inventat cateva sute de ani mai tarziu, dar slujitorii care nu aveau pamanturi sau animale primeau in schimbul muncii lor hrana, adapost si protectie in cadrul unei comunitati in care patriarhii erau liderii spirituali, iar oamenii ii slujeau de bunavoie. Nu era nici pe departe sclavagismul din perioada coloniala. In plus, munca era o forma de plata in aceea vreme, cei care care aveau datorii slujeau cu ani de munca pana se achitau. Chiar si Iacov i-a platit zestrea socrului sau cu 7 ani de munca pentru fetele lui.