| OctavianDanielMaria a întrebat:

De ce Dumnezeu era gelos pe alti zei? Ca doar era singurul zeu.Parca asa zice in biblie.

6 răspunsuri:
| Mirel4412 a răspuns:

Nu stiu unde scrie ca era gelos pe alti zei. zeii sunt imaginatia oamenilor de a avea un creeator, o bucata de lemn sau de fier sculptat.

Răspuns utilizator avertizat
| JicaContra a răspuns:

Tehnic, fiecare sfintisor, mai mic si mai amarat e de fapt un zeu, pentru ca e nemuritor si are puteri supra-omenesti ori asta inseamna practic, zeu

| Mirel4412 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Aici face referire la ce am spus mai sus, si din prima porunca din cele 10: Sa nu ai alti Dumnezei in afara de Mine

Răspuns utilizator avertizat
| Irinel15123532 a răspuns:

Asa este, dar oamenii se inchinau zeului inventat Baal, deoarece traditia lui le ''permitea'' oamenilor sa intretina relatii sexuale in grup, si deseori cu acelasi sex, ceea ce Dumnezeu condamna. Este doar un exemplu, Dumnezeu nu vrea sa avem alti dumnezei in afara de El, si sa nu ascultam de ei, banul, curvia, pofta, mandria, acestia pot deveni dumnezeii nostri daca nu suntem atenti, nu neparat un dumnezeu din lemn sau piatra.