| OctavianDanielMaria a întrebat:

Dumnezeu uraste vrajitoria? Parca zice in Biblie ca trebuie ucisi, nu?

37 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Dumnezeu urăște vrăjitoria pentru că aceasta presupune apelare la demoni și a poruncit iudeilor în Vechiul Testament să ucidă vrăjitorii.în Noul Testament Pavel in Numele lui Iisus Hristos exorcizează un demon dintr-o servitoare-Fapte 16.18

Răspuns utilizator avertizat
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Hmm, nu cred.

| Wr3nch a răspuns:

Dap.
Dacă cineva se duce la cei ce cheamă pe morți și la ghicitori ca să curvească după ei, Îmi voi întoarce Fața împotriva omului aceluia și-l voi nimici din mijlocul poporului lui.

Răspuns utilizator avertizat
| Wr3nch a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Acolo magi e folosit ca termen pentru intelepti, nu vrajitori. Cei care au venit la Isus era intelepti cu daruri.

Răspuns utilizator avertizat
| Wr3nch a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

MAG, magi, s. m. Preot la unele popoare orientale din Antichitate; p. ext. învățat, filosof; astrolog; vrăjitor. ♦ (În religia creștină) Fiecare dintre cei trei regi veniți din Orient să se închine lui Isus la nașterea Sa. ♦ Fig. Sol, vestitor. – Din sl. magŭ. Yeah, exact ce ziceam. Ca are sens si de vrajitor e alta mancare de peste.

| Wr3nch a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

The biblical Magi[a] (/ˈmeɪdʒaɪ/ or /ˈmædʒaɪ/;[1] singular: magus), also referred to as the (Three) Wise Men or (Three) Kings, were – in the Gospel of Matthew and Christian tradition – distinguished foreigners who visited Jesus after his birth, bearing gifts of gold, frankincense and myrrh. They are regular figures in traditional accounts of the nativity celebrations of Christmas and are an important part of Christian tradition.

Răspuns utilizator avertizat
| Wr3nch a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Asta cu mag egal magie deja e etimologie de baltalaughing Degeaba o intorci ca sa iasa cum iti convine, nu poti castiga mereu. Dar e parerea ta si nu mai insist.

Răspuns utilizator avertizat
| Liviu a răspuns:

Vezi tu, toata aiureala cu biblia e epica.Sa o luam asa,'mneozau' cum il alint eu, a blestemat pe adam si pe eva cand au halit 1 mar, mare trauma, apoi le-a dat un mare kick din gradina edenului.Deci e de sorici iar treaba.Nu cred ca dumnezeu vostru ar fi de acord cu omorarea cuiva, exceptia face 'sacrificiu lu avram' care barbosu vroia el un sacrificiu aparent.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Liviu):

Imi pare rau liviu dar te contrazic in ce ai spus, si anume se scrie: voia nu vroia laughing restul e ok

| Liviu a răspuns (pentru anonim_4396):

Multumesc,acum ia si., -!? si punele unde le e locu, te-am pupat pe portofel

| SingleForOne a răspuns:

Nu că ar avea Dumnezeu probleme cu vrăjitoria, pentru că El, Iisus, și mai toți îngerii fac minuni, adică "vrăji". Atât timp cât ascultă de El, și face minuni/vrăji după cum ordonă el, ar trebui să fie bine. happy

Răspuns utilizator avertizat
| SingleForOne a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Da, dar gândește-te că zice de la început "șarpele": "veți deveni precum dumnezeii". Și dacă ai observat, găsești acest cuvânt cu "d", nu "D", pentru că în raiul ceresc mai toată lumea are putere divină, mai slabă sau mai puternică decât altul. Deci, Adam și Eva au devenit "dumnezei" după cum au vrut ei, nu după cum a vrut Dumnezeu, fapt ceea ce a cauzat multe rele chiar de la început. Mai pe urmă, au venit îngerii cazuti din cer să le arate acestora cum să devină dumnezei (minuni, vrăji, arme, munci profesionale, etc). Totuși noi având putere mult mai limitată, și toată mascarada asta fiind împotriva lui Dumnezeu, pentru că noi suntem mai noi, mai slabi, și ușor maleabili în special de către cei răi. Dar sta în puterea noastră de a-L alege pe cel mai Înalt sau facem tot de-ale noastre.

Răspuns utilizator avertizat
| SingleForOne a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Poate, și poate! Dacă și cu parcă! happy Scuze sunt de tot felul! Acea diferență face referire la ierarhizarea din lumea divină.

Răspuns utilizator avertizat
| SingleForOne a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu neapărat, dacă ai mai fi citit puțin, vei vedea că scrie "dumnezei" prin mai multe părți (acum ai 2 litere, fericit? happy ). Inclusiv Iisus a spus asta. Este un singur "cel mai înalt", dar mulți sub ordinea lui ierarhică.

Răspuns utilizator avertizat
| SingleForOne a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Dumnezeii nu au o putere cât să fie comparată cu a lui Dumnezeu. Nu pot crea o lume sau să o distrugă cu "forțele" pe care le au.

Răspuns utilizator avertizat
| SingleForOne a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu era cam nimeni să povestească despre Dumnezeu până la Moise, că parcă așa era, el fiind cel care a scris primele 5 cărți. Cei intelectuali și căutători de cunoaștere credeau cam în orice îi satisfaceau intelectualitatea și alte placeri trupești. Adică, într-un alt sens, acei îngeri căzuți, crezându-se dumnezei, se credeau primii la toate, și fiecare în zonele lor, pe rând, ziceau "Ba eu am făcut universul!" / "Ba eu!" / "Nu tu, ci eu!"

Fiecare dintre acești dumnezei, îngeri căzuți, se credeu șmecheri în felul lor, în zonele lor, cu oamenii lor. Toate ca toate, dar planul lui Lucifer este de a distanța cât mai mult oamenii de Dumnezeu, să uite, să facă lucrurile lor omenești și prostești. Nu contează cât de vechi sunt ei(dumnezeii) sau câți sunt, său cât de fain este unul față de altul. Atât timp cât sunt câți mai mulți, atunci e cât mai bine, provoacă mai multă confuzie, mai mare necesitate pentru intelectuali, căutători de cunoaștere, și toți restul să piardă timp să-i studieze pe aceștia. Când omenirea va fi destabilizată de credință, distrusă moral și de alte nenorociri, atunci vine Lucifer "sfântu", mai vechi decât toți, mai presus decât toți, și le rezolvă el pe toate. happy Adică, e cam adevărat. Era pe locul 3, după Dumnezeu, și după Iisus, deci și-ar permite să zică ce el este cel mai puternic, iar tupeul îi permite să fie mai presus decât Dumnezeu și Iisus, pentru că el nu înțelege ce e aia bunătate și iubire. Pe urmă, crede că s-ar ridica mai sus decât Dumnezeu și Iisus, dacă el va fi dumnezeul nr.1 pentru toată lumea, dar nu prea. Va face un iad și din lumea noastră, pur și simplu pentru că "și-a luat lumea divină în cap", să zicem așa. happy

Răspuns utilizator avertizat
| SingleForOne a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu am studiat Biblia și religiile îndeajuns. Nu te pot ajuta mai departe. Te-aș sfătui și pe tine să studiezi, dacă ești așa curios. happy Posibil ca el să fi venit din păgânism, dacă generațiile israeliene au trăit "bine" prin Egipt vreo 400 de ani, și până la urmă aceștia au ales alți zei la care să se roage, și să facă sacrificii și ritualuri, ceea ce a și crescut răutatea în acel faraon, și a fost pus la încercare când Dumnezeu i-a ordonat să plece. happy

Răspuns utilizator avertizat
| SingleForOne a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu sunt în măsură să-ți spun ce ar trebui să studiezi sau cum să studiezi. Sunt sigur că te vei descurca. happy

| SingleForOne a răspuns:

Doar dacă cunoscătorii de vrăji fac de capul lor, chiar și bine, atunci e cam de rău. happy

| CorneliuN a răspuns:

Esti credincios inrait, ca pui intrebari doar cu Dumnezeu

Răspuns utilizator avertizat