| Marius7121 a întrebat:

De ce Dumnezeu ii ia numai pe cei buni? Varul meu avea 26 de ani cand a fost rapus de cancer de colon! A luptat 2 ani dar nu a reusit sa invinga boala! A luptat pentru familia lui si pentru noi toti care l-am iubit! A lasat in urma o sotie si doi baieti gemeni! Greselile oamenilor rai sunt platite de cei buni?

33 răspunsuri:
| HueyFreeman a răspuns:

Pentru ca nu exista.

| dragos9234 a răspuns:

Dumnezeu nu ia pe nimeni...
Nu te mai ineca in vise deluzorii caci te distrugi.

| danay72 a răspuns:

Dumnezeu nu ia pe nimeni si el nu vrea ca noi sa suferim si sa murim.Aceasta este consecinta pacatului adamic.Romani5:12,Iacov1:13.Dar curand Dumnezeu va pune capat tuturor acestor suferinte, si chiar ofera o speranta sigura pentru cei dragi care mor, aceea de a fi inviati pe un pamant paradiziac.Psalmi37:9-11,Ioan5:28,29,Apocalipsa21:3,4.Imi pare foarte rau pentru ca l-ai pierdut pe varul tau.

| RAY a răspuns:

Marius imi pare rau pentru pierderea si suferinta traita, din nimic nu apare zeii, creatori care din nimic creaza universul, stele, galaxii etc
credinta este bagata in mintea oamenilor de mici copii ce ar putea sasi spuna un crestin ca
dumnezeu e de vina niciodata,
a murit ca avea pacate daca nu el stramosi lui sau a murit pentru marul lui adam si eva
nimeni nu te va intelege mai bine ca tine sau ca cei care ati trecut prin asa ceva
si mie mi-a murit un var de leucemie avea 7 ani imganieazati prin ce a trecut la varsta lui, unde a fost dumnezeu?
mor milioane de copii de foame, dezastre, boli create cica de el daca nu el e devina si satana el conduce lumea cica vrajeala crestina
cancerul inseamna niste celule care o iau razna si se provoaca o tumoare din pacate oameni de stiinta nu pot vindeca toate tipurile de cancer speram ca pe viitor cu ajutorul stiintei nu a basmelor, religiei, pupatului de moaste sa rezolvam asta
sanatate multa
gandeste rational
acum nu te grabi sa primesti raspunsuri logice, rationale
dumnezeu stie tot dar nu impedica nimic

| RAY a răspuns (pentru danay72):

Daca nu vrea de ce ea dat boala aia? de unde sti ca era pacatos?

| Tarta_Marius_1988 a răspuns:

Boala e un pacat asa spune Biblia
noi trebuiesa ne impacam cu Dumnezeu
Ioan3:16 Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, că a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede în El să nu piară, ci să aibă viaţa veşnică.
si oare cum te impaci cu Dumnezeu?
marcu16: 16 Cine va crede şi se va boteza va fi mântuit; dar cine nu va crede va fi osândit.
Ioan6: 35 Isus le-a zis: „Eu sunt Pâinea vieţii. Cine vine la Mine nu va flămânzi niciodată; şi cine crede în Mine nu va înseta niciodată.
si da greselile se platesc aici
si ne mai zice biblia ca mantuirea e gratis si esti vrednic sa te bucuri de ea oare il vei mai lasa pe cel rau sa te minta?

| danay72 a răspuns (pentru RAY):

Dar nu vorbesc de faptul ca era pacatos, eu vorbesc de pacatul adamic, adica de faptul ca toti am mostenit boala, batranetea si moartea.Nu Dumnezeu vrea ca noi sa ne imbolnavim si sa murim, tocmai de aceea, repet va pune capat la toata suferinta nu peste mult timp.El sufera alaturi de noi si pentru ca Satan si-a batut prea mult timp joc de omenire, va pune capat tuturor durerilor.Din cauza ca unii nu inteleg Biblia, spun ca Dumnezeu ii pedepseste pe oamenii pentru ca gresesc, dar El nu e sadic si nu face asta.Satan, e cel care vrea sa credem acest lucru despre Dumnezeu, 1Ioan4:8,deoarece el e conducatorul acestei lumi. 1Ioan5:19

| Thunderstruck a răspuns:

Nu exista Dumnezeu, obisnuieste-te cu asta.

| RAY a răspuns (pentru danay72):

Deci a murit din cauza unui mar, de ce ea luat viata asa tanar era plus ca avea sotie si copii, tu stii cei aia suerinta isi poti imagina asa putin cum au suferit copii aceia si mama lor?

| mady03 a răspuns:

O sa-ti raspund tot cu intrebare: Daca te-ai duce in gradina ta cu flori, ce flori ai culege? pe cele mai frumoase, nu? ...Asa face si Domnul!:*

| nelu88 a răspuns:

Mos craciun e la fel ca si dumnezeu... o mare pacaleala. Asa ca nu te necaji pentru asta. Ceva ce nu exista nu are cum sa ia pe nimeni.

| andreiush25 a răspuns (pentru mady03):

Si domnul nu se gandeste ca lasa o familie in durere? Nu sigur ca nu...se gandeste doar la el.

| M25M a răspuns:

Imi pare rau Marius pentru varul tau, nu neaparat pentru moartea acestuia ci mai ales pentru faptul ca a trebuit sa sufere atat timp insa nu poti da vina pe ceva ce nu exista, asta este natura, organismul lui nu a fost atat de rezistent iar boala a avut arme mai puternice. Din nou, condoleante insa nu exista un echilibrul pe care il invoci in ultima intrebare.

| mady03 a răspuns (pentru andreiush25):

Ba se gandeste la noi toti...Gandeste-te ca omul care a murit avea mai mare nevoie de Dumnezeu decat de o lume in care era expus multor ispite..asta cred eu, nu ma condamnabig grin

| andreiush25 a răspuns (pentru mady03):

Haha..nu te condamnd...dar nu prea are logica. omul a suferit foarte mult timp...de ce ar vrea "domnul" ca una dintre "cele mai frumoase flori din gradina " sa sufere atat de mult?

| Exilee a răspuns:

Condoleante. Dar te-ai gandit oare ca Dumnezeu a vrut pur si simplu sa-l scape de povara rautatii si sa-i redea fericirea vesnica? El era bun, asa ca Dumnezeu nu l-a lasat sa mai sufere. El si-a castigat cununa vietii. Dar, va veni o zi in care cei rai mincinosi, fricosi, uraciosi, scarbe, curve, betivi care se-njosesc in ultimul hal sa-si ia si ei plata si anume iazul de foc si pucioasa.

| RAY a răspuns (pentru Exilee):

Al isi da viata el tio ea cand are chef

| reihiuke a răspuns:

Dumnezeu nu ia si nu aduce pe nimeni. In lumea asta sunt niste legi iar noi traim sau murim in acord cu aceste legi. Poate fi din cauze ereditare sau din cauza mediului sau in functie de comportamentul sau implicand si nivelul mental si emotional. De fapt contribuie toate la un loc.

Apoi, cum iti dai seama daca un om e bun sau rau? Daca te iei dupa fapte exterioare, nu poti cunoaste un om, chiar si daca stai o viata cu el. Depinde cum analizezi

| Lizzu a răspuns:

Buna
Imi pare rau.

Poate ca oamenii buni,carora le pasa, nu mai au ce face aici pentru ca si-au indeplinit tinta si pleaca in alte lumi pentru a face bine si acolo.
Gandeste-te ca a ajuns intr-un loc bun,in care este linistit si impacat.

Nu gasesc cuvintele potrivite pentru situatie, dar timpul trece, stii asta si odata cu el trece si suferinta. Voi suferiti acum din pricina ca nu mai e, dar el nu mai simte suferinta.

Important este ce a ramas in urma lui, gandurile voastre si impresiile voastre bune despre persoana lui, despre sufletul lui.
E tot ce conteaza.

Nu ne putem explica de ce se intampla asta...

| Jackul336 a răspuns (pentru RAY):

Da ai dreptate, in timp ce manelistii sunt full de bani oamnei cu IQ uri de peste 130 sau 150 sunt nevalorifcati din "lipsa de bani"
Acestia desi ar putea sa descopere multe remedii si teraptii sunt "depasiti" de "mentalitati depasite"

| Jackul336 a răspuns (pentru mady03):

Nevoia adevarata consta in nevoia copiilor de tata si a sotiei de sot
nu vad in asta o "ispita" ci o menire, normala, biologica sociala si umana
chiar, cine ii va creste pe copii
in zia de azi nu pacatele noastre duc la boli ci pacatele celor care fabrica alimente cu cancer, care exploateaza muncitorul pana la ultima epuizare
Cum poate cineva sa afirme ca din cauza pacatelor lui s- a imbolnavit cand mai mult ca sigur grijile pentru maine, mizeria sociala si lumea afurisita te predispun la cancer

| Calininio a răspuns:

Nu Dumnezeu decide cine moare si cine nu ( pentru ca in principal Dumnezeu nu prea are treaba cu lumea asta ), ci starea lor de sanatate in principal. Condoleante pentru varul tau. Gandeste rational, nu te gandi ca Dumnezeu taie si spanzura. Dumnezeu ar trebui sa scape Africa de foame, nu sa isi faca aparitia pe buturugi sau sa-ti omoare tie varul in schimbul greselilor celor rai. Dumnezeu ori nu exista, ori e atat de crud incat prefer sa cred ca nu exista.

| RAY a răspuns (pentru Jackul336):

Nu toti manelisti sunt full de banii si prosti, sunteti cam rasisti voi romanii fara suparare

| Jackul336 a răspuns (pentru RAY):

Am specificat manelistii in general, nu am mentionat "toti"
stiu ca exista mereu exceptii in orice care reprezinta undeva intre 2 si 6 % conform curbei lui Gauss

| RAY a răspuns (pentru Jackul336):

Las ca si romanii is la fel, majoritatea

| Jackul336 a răspuns (pentru RAY):

Eu am vrut sa ma refer in contextul dat la altceva, decat sa critic o categorie sociala! nu are treaba cu nationalitatea mea cat cu problema la care faceam referinta! insa nu poate fi un om la fel cu altul, exista asemanari si diferente! ce e absolut adevarat este ca suntem unici si irepetabili

| danay72 a răspuns (pentru RAY):

Binenteles ca stiu ce e suferinta, pentru ca si eu am pierdut persoane dragi mie.Tocmai de aceea, prin faptul ca am studiat Biblia, am inteles ca nu Dumnezeu e devina pentru ce se intampla azi si ca El e le fel de indignat ca si noi cand e vorba de suferinta.Dar am putut merge mai departe pentru ca am inteles de ce momentan permite suferinta.

Ştii de ce greşesc oamenii acuzându-l pe Dumnezeu de suferinţa din lume? Deoarece, ei cred, în general, că Dumnezeul Atotputernic este conducătorul acestei lumi. Ei nu ştiu un adevăr simplu, dar important, pe care ni-l dezvăluie Biblia. Satan Diavolul este, de fapt, conducătorul acestei lumi.
Biblia spune în mod clar: „Întreaga lume zace în puterea celui rău" (1 Ioan 5:19). Această explicaţie este logică, nu? Lumea de azi reflectă personalitatea acestei creaturi invizibile care „induce în eroare întregul pământ locuit" (Revelaţia 12:9). Satan este plin de ură, de înşelăciune şi de cruzime. Acelaşi lucru se poate spune şi despre lumea aflată sub influenţa lui. Iată unul dintre motivele pentru care există atâta suferinţă.
8 Un al doilea motiv este acela că, în urma răzvrătirii din Eden, oamenii au moştenit imperfecţiunea şi păcatul. Oamenii păcătoşi se luptă pentru supremaţie, ceea ce duce la războaie, oprimare şi suferinţă (Eclesiastul 4:1; 8:9). Al treilea motiv este acela că „toate depind de timp şi de împrejurări" neprevăzute (Eclesiastul 9:11). Întrucât lumea nu este condusă de Iehova şi nu beneficiază de ocrotirea lui, oamenii pot suferi dacă se află în locul nepotrivit, la momentul nepotrivit.
Este mângâietor să ştim că Dumnezeu nu este răspunzător de suferinţa din lume. El nu este vinovat de războaiele, crimele, oprimarea sau dezastrele naturale care le pricinuiesc atâta suferinţă oamenilor. Dar trebuie să ştim şi de ce permite Iehova suferinţa. Întrucât este atotputernic, el ar putea să-i pună capăt. De ce nu o face, totuşi? Cu siguranţă că Dumnezeul iubitor despre care am învăţat până acum are un motiv întemeiat. — 1 Ioan 4:8.
O CONTROVERSĂ FOARTE IMPORTANTĂ
Pentru a afla de ce permite Dumnezeu suferinţa trebuie să ne întoarcem în timp la momentul în care a început ea. Când Satan i-a determinat pe Adam şi pe Eva să nu mai asculte de Iehova, a apărut o problemă importantă. Satan nu a pus la îndoială puterea lui Iehova, deoarece chiar şi el ştie că Iehova are putere nelimitată. El a contestat dreptul lui Iehova de a guverna. Satan l-a acuzat pe Dumnezeu că este un conducător rău, făcându-l mincinos şi reproşându-i că îşi privează supuşii de ceva bun (Geneza 3:2–5). Satan a lăsat să se înţeleagă că omenirea ar duce-o mult mai bine fără conducerea lui Dumnezeu. Afirmaţia sa era un atac la adresa suveranităţii lui Iehova, a dreptului său de a guverna.
Adam şi Eva s-au răzvrătit împotriva lui Iehova. Cu alte cuvinte, ei au spus: „N-avem nevoie de conducerea lui Iehova. Putem stabili singuri ce e bine şi ce e rău". Cum putea Iehova să rezolve această controversă? Cum le putea el demonstra tuturor creaturilor înzestrate cu raţiune că rebelii nu aveau dreptate şi că modul său de a conduce era cel mai bun? După unii, Dumnezeu ar fi trebuit, pur şi simplu, să-i distrugă pe rebeli şi să creeze alţi oameni. Însă Iehova îşi făcuse deja cunoscut scopul de a umple pământul cu descendenţii lui Adam şi ai Evei şi voia ca aceştia să trăiască pe un pământ paradiziac (Geneza 1:28). Iehova îşi realizează întotdeauna scopurile (Isaia 55:10, 11). În plus, dacă i-ar fi distrus pe rebelii din Eden, controversa legată de dreptul lui de a guverna ar fi rămas nerezolvată.
Să ne gândim la următoarea ilustrare: Un profesor le arată elevilor cum să rezolve o problemă dificilă. Un elev inteligent se răzvrăteşte şi spune că metoda profesorului nu este bună. El susţine cu tărie că ştie o metodă mult mai bună, lăsând impresia că profesorul este incompetent. Unii elevi îi dau dreptate, răzvrătindu-se şi ei. Ce ar trebui să facă profesorul într-o asemenea situaţie? Dacă i-ar da afară pe rebeli, ce vor gândi colegii lor? Nu ar crede oare că elevul care s-a răzvrătit şi susţinătorii lui au dreptate? Toţi ceilalţi elevi din clasă şi-ar putea pierde respectul faţă de profesor, considerând că îi este frică să nu se descopere că n-a avut dreptate. Dar, să presupunem că profesorul îi permite elevului răzvrătit să demonstreze în faţa clasei cum ar rezolva el problema.
Şi Iehova a făcut ceva asemănător. Să ne amintim că la cele întâmplate în Eden au asistat milioane de îngeri (Iov 38:7; Daniel 7:10). Modul în care avea să acţioneze Iehova urma să aibă un puternic efect asupra acelor îngeri, iar, în final, asupra tuturor creaturilor înzestrate cu raţiune. Ce a făcut deci Iehova? El i-a permis lui Satan să arate cum ar conduce el omenirea. De asemenea, Dumnezeu le-a permis oamenilor să se guverneze singuri, sub influenţa lui Satan.
Profesorul din ilustrarea de mai înainte ştie că elevul răzvrătit şi cei de partea lui se înşală. Însă el mai ştie că, permiţându-le să încerce să-şi demonstreze afirmaţiile, toată clasa va avea de câştigat. Când se va vedea clar că nu au dreptate, toţi elevii sinceri se vor convinge că profesorul este singurul competent să conducă clasa. Ei vor înţelege, de asemenea, motivul pentru care profesorul îi va da afară pe elevii răzvrătiţi. În mod asemănător, Iehova ştie că oamenii cu inima sinceră şi îngerii fideli vor avea de câştigat văzând că Satan şi adepţii lui au dat greş şi că oamenii nu se pot guverna singuri. Ei vor învăţa un adevăr esenţial, ca şi Ieremia din vechime, care a spus: „Ştiu, DOAMNE, că soarta omului nu este în puterea lui; nici nu stă în puterea omului, când umblă, să-şi îndrepte paşii". — Ieremia 10:23.
DE CE ATÂTA VREME?
Totuşi, de ce a permis Iehova suferinţa atâta vreme? De ce nu pune el capăt răutăţilor? Să ne gândim la două lucruri pe care profesorul din ilustrarea noastră nu le-a făcut. În primul rând, el nu l-a oprit pe elevul răzvrătit să-şi spună punctul de vedere. În al doilea rând, nu l-a ajutat pe elev să-şi demonstreze afirmaţiile. În mod asemănător, nici Iehova nu a făcut două lucruri. În primul rând, el nu i-a împiedicat pe Satan şi pe adepţii lui să demonstreze dacă au sau nu dreptate. Dar aceasta cerea timp. Pe parcursul a mii de ani de istorie, oamenii au avut posibilitatea să încerce tot felul de forme de guvernare independentă de Dumnezeu. În pofida progreselor înregistrate în domeniul ştiinţei, dar nu numai, nedreptăţile, sărăcia, criminalitatea şi războaiele au luat o amploare fără precedent. S-a demonstrat clar până acum că guvernarea umană a dat greş.
În al doilea rând, Iehova nu l-a ajutat pe Satan să conducă această lume. Dacă Dumnezeu ar fi împiedicat, de exemplu, crimele oribile, nu ar fi arătat el că susţine cauza rebelilor? N-ar fi dat el de înţeles că oamenii se pot guverna singuri, fără să suporte consecinţe dezastruoase? Dacă ar fi procedat astfel, Iehova s-ar fi făcut şi el vinovat de minciună. Însă „este imposibil ca Dumnezeu să mintă". — Evrei 6:18.
Dar ce putem spune despre suferinţa îndurată de oameni de-a lungul acestei perioade în care Dumnezeu a permis răzvrătirea? Ar trebui să ne amintim că Iehova este atotputernic. Prin urmare, el poate să înlăture efectele suferinţei omenirii şi chiar o va face. Aşa cum am învăţat deja, procesul de distrugere a pământului va fi anulat prin transformarea planetei într-un paradis. Efectele păcatului vor fi înlăturate pe baza credinţei în jertfa de răscumpărare a lui Isus, iar efectele morţii vor fi anulate prin înviere. Astfel, Dumnezeu îl va folosi pe Isus pentru ‘a distruge lucrările Diavolului’ (1 Ioan 3:8). Iehova va face toate aceste schimbări la momentul potrivit. Putem fi fericiţi că el nu a acţionat până acum, deoarece, altfel, nu am fi avut posibilitatea să învăţăm adevărul şi să-i slujim (2 Petru 3:9, 10). Între timp, Dumnezeu îi caută pe oamenii sinceri care doresc să-i aducă închinare şi îi ajută să suporte suferinţele pe care le-ar putea avea în această lume plină de necazuri. — Ioan 4:23; 1 Corinteni 10:13.

| mady03 a răspuns (pentru Jackul336):

Eu nu am zis ca a murit din cauza pacatelor lui...oh go on..probabil Dumnezeu a simtit ca nu mai trebuie sa se numere printre cei vii...acum el a ajuns intr-un loc mai bun alaturi de Domnul!

| Jackul336 a răspuns (pentru mady03):

Da insa familia avea nevoie de el
eu o sa i spun lui Dumnezeu sa nu ma duca in locuri nemaipomenite ci sa ma lase sa mi traiesc viata creata de el sa am grijda de sotie copii parinti in varsta

| RAY a răspuns (pentru danay72):

Fara versete nu poti sa porti un dialog?
bla, bla, e usor sa vb cand nici macar nu isi pasa de suferinta acelui om