| Soare_Diana_1986 a întrebat:

Voi credeti in Dumnezeu?
Eu sunt 50/50.
Adica se presupune ca Dumnezeu are grija de cei buni si ii pedepsește pe cei rai...dar ce vina au copiii cu cancer de exemplu...cu ce au gresit ei atat de mult incat sa merite o asemenea boala?

6 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Ignora-l pe prietenul meu @Darkmagic.
Ideea de "reducere la absurd" e prea complexa pentru mintea sa...
El, in profunda sa inteligenta, nu e capabil sa inteleaga ca in dorinta de a demonstra falsitatea a ceva, noi oamenii, putem pleca de la premisa ca acel ceva exista. Exact fix pentru a ajunge la o contradictie si a concluziona inexistenta acelui ceva.

Asa ca dragul meu Darkmagic: Daca eu nu cred ca exista un Dumnezeu iubitor am tot dreptul sa presupun ca el exista, fix pentru a demonstra ca asa ceva nu se poate.
Tot asa cum daca eu cred ca pi e irational am tot dreptul sa presupun ca e rational, fix pentru a demonstra falsitatea acestui lucru si a imi confirma teza.
Reductio ad absurdum, dragul meu, reductio ad absurdum!

Mai nou Dumnezeu e ca undele radio. Iti trebuie antena sa-l receptionezi.
Acum se explica crucea din varful bisericii. Esti foarte destept @Darkmagic.

| SG1995 a răspuns:

Da, desi conceptia mea despre el, e panteista.

| Darkmagic a răspuns:

Intrebari ale ateilor slabi de minte...

https://www.tpu.ro/......mperfecta/
https://www.tpu.ro/......a-aceasta/
https://www.tpu.ro/......manare-sa/

Daca eu sunt ateu si NU CRED in existenta vreunui Dumnezeu, chiar sunt niste intrebari "bune".
Adica, cine dracu e de vina pentru "copii bolnavi si toate relele din lume? Ca Dumnezeu nu exista!" :D
Dăăă!
Asa? :D
Mai intreba cineva, ateu fiind: "La ce sunt bune bisericile, daca Dumnezeu e peste tot?"
Si asta e misto. :D
Normal, la ce dracului sunt bune televizoarele si radioul?!
Ca unde radio sunt in tot universul.
La ce-o fi bun un cuptor cu microunde, daca traim intr-un ocean de microunde? :D

As pune intrebari din astea tot anul 2018...sa le simtiti! :D

| Nichitaaa a răspuns:

Este o intrebare mult prea subiectiva si depinde strict de fiecare om in parte ce simte. Unii cred in Dumnezeu, altii nu cred, fiecare e cu perspectiva si conceptiile sale. Parerea mea, e sa te gandesti la acest subiect exact cum simti tu ca e mai bine pentru tine, pentru ca cel mai aiurea e sa te lasi influentata de alt om daca exista sau nu, cum si de ce. Alege tu cu capusoru' tau ce crezi ca e ok pentru propriul suflet.