| EmaS a întrebat:

De ce Dumnezeu nu ingaduie sa ne cunoastem momentul mortii?

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Unii isi cunosc momentul mortii (exemplu: cei condamnati la moarte, sau sinucigasii), altii il stiu relativ (exemplu: bolnavii in faza terminala a unei boli ucigatoare), iar altii, cei mai multi, nu stiu acel moment.
De ce nu ne este ingaduit sa stim?:
1)Daca eu as stii ca mor pe sa zicem 3 ianuarie 2040, la 69 de ani, moartea ar deveni ceva extrem de concludent, de real. As fi ca si un condamnat la moarte care isi stie data sfirsitului. Asta am fi cu totii, niste condamnati la moarte. Si nu ne-am simti bine in pielea noastra, nu am mai trai o viata normala. Deci primul motiv, e frica de acel moment
2) Nu toti mor de batrinete. Daca cineva a carui ceas a sosit mai devreme ar sti acel timp, si daca ar fi sa zicem intr-un accident, ar avea poate posibilitatea sa se fereasca de moarte, sa o "fenteze", desi eu cred ca ar face-o pentru foarte scurt timp, insa chestia asta ar complica foarte mult lucrurile si persoanele de linga noi in ceea ce priveste imprejurarile de viata prin care trecem
3) Daca mi-as sti momentul mortii, cu siguranta ca mi-ar fi facut placere sa ma intorc la Dumnezeu abia cu citeva minute inainte de moarte. Dar nu ar fi fost corect. Oricum, tot eu eram cel ce pierdea cel mai mult la faza asta!

73 răspunsuri:
| Burdetiu a răspuns:

Numai el stie de ce nu ingaduie pantru ca altfel noi ne-am pregati gata maine mor nu mai are rost sa fac nimic

| βuβuƦuzαα a răspuns:

Salut!
EmaS buna intrebare smug eu una cred ca Dumnezeu nu ne-a ingaduit sa ne cunoastem momentul mortii pentru ca dacă am şti momentul morţii ar fi foarte simplu să ne mântuim. Nici nu ar trebui să ne mai botezăm şi am putea trăi fără nici o lege morală până în ajunul zilei aceleia.
Isus ne arată că nu este târziu să ne pocăim. Isus ne îndeamnă să nu amânăm prea mult momentul pocăinţei, căci moartea poate veni oricând şi putem muri aşa cum am trăit o viaţă întreagă: în păcat.
Deci oricum Dumenezeu stie cand ne va veni momentul happy.
Sper ca te-am ajutat sa intelegi happy. Fundita :*?

| Angel0 a răspuns:

Ba ne ingaduie dar nu la toata lumea, doar celor care au atins un anumit nivel spiritual.
Sfintii si maestri spirituali din toate religiile au stiut dinainte momentul mortii.

| Nucreeed a răspuns:

Intrebarea nu ai pus'o pentru tine...ca stiu ca tu ai deja varianta ta de raspuns. fiecare crestin are..de unde stiti voi toate astea? eu unu habar nu am si nu pot sa'mi explic..cum de stiti voi atatea lucruri

| nesuferit a răspuns (pentru Burdetiu):

Si totusi sunt oameni care cunosc acest moment... si pentru ca dumnezeu ingaduie asta... patetic nu cat de lipsit de putere zeu tau este

| RAY a răspuns (pentru Nucreeed):

Intrebare retorice se numeste, desigur ca stie raspunsul, imediat vezi si versete din biblie, vezi de ce ti-am spus ca discutile cu crestini sunt timp pierdut

| RAY a răspuns:

Culmea nici isus nu stia cand va veni sfarsitul tu ne intrebi de ce nu ne ingaduie, esti cumva mai presus sau te crezi ca isus?

| nelu88 a răspuns:

In biserica penticostala sunt prorocii ce pot veni sa te anunte, pregateste ca ceva rau se va intampla cu tine. Cu ce te ar ajuta sa stii ca o sa patesti ceva rau? La ce te ar ajuta sa stii data fixa cand vei muri?

| nelu88 a răspuns (pentru Nucreeed):

Curios e faptul ca eu nu ma numar printe crestini, dar stiu faptul ca nu voi supravietui mai mult de 40 de ani din cauza bolii pe care o am.

Se poate spune ca "doamne doamne " mi a ingaduit sa stiu cand voi muri?

| iurii75 a răspuns:

Ce te face să crezi că este deja fixat?

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS explică (pentru iurii75):

Psalmul 139.

| EmaS explică (pentru the2k):

Si daca esti atent, daca asa este scris sa parasesti acest pamant, nu ai de ales.

| EmaS explică (pentru nelu88):

Tocmai de aceea, ar trebui sa meditezi mai mult la vesnicia sufletului.

| William a răspuns:

Pentru ca unii si-ar pierde mintile daca ar sti cat mai au de trait.

| Lizzu a răspuns (pentru nelu88):

"La ce te ar ajuta sa stii data fixa cand vei muri? "

--- La ingrasat porcul in ajun.
Nu mai are nici un rost, dupa ce o intreaga viata ai "pacatuit" sa te mai straduiesti sa faci bine si sa fii sfant la final.

| iurii75 a răspuns (pentru EmaS):

Nu fi exagerat de rău şi nu fi nebun. De ce să mori înainte de vreme? (ecleziast 7:17)Și cum ai putea să mori înainte de momentul fixat al morții tale?
psalmul 139 nu susține așa ceva.

| Lizzu a răspuns (pentru EmaS):

Si Psalmul 139 stie datele fiecarui om de pe Pamant cand va sfarsi? Se refera in ansamblu sau ce spune?

| RAY a răspuns (pentru Lizzu):

1. Scoate-mă, Doamne, de la omul viclean şi de omul nedrept mă izbăveşte,
2. Care gândeau nedreptate în inimă, toată ziua îmi duceau război.
3. Ascuţit-au limba lor ca a şarpelui; venin de aspidă sub buzele lor.
4. Păzeşte-mă, Doamne, de mâna păcătosului; scoate-mă de la oamenii nedrepţi, care au gândit să împiedice paşii mei.
5. Pusu-mi-au cei mândri cursă mie şi funii; curse au întins picioarelor mele; pe cărare mi-au pus pietre de poticneală.
6. Zis-am Domnului: "Dumnezeul meu eşti Tu, ascultă, Doamne, glasul rugăciunii mele".
7. Doamne, Doamne, puterea mântuirii mele, umbrit-ai capul meu în zi de război.
8. Să nu mă dai pe mine, Doamne, din pricina poftei mele, pe mina păcătosului; viclenit-au împotriva mea; să nu mă părăseşti, ca să nu se trufească.
9. Vârful laţului lor, osteneala buzelor lor să-i acopere pe ei!
10. Să cadă peste ei cărbuni aprinşi; în foc aruncă-i pe ei, în necazuri, pe care să nu le poată răbda.
11. Bărbatul limbut nu se va îndrepta pe pământ; pe omul nedrept răutatea îl va duce la pieire.
12. Ştiu că Domnul va face judecată celui sărac şi dreptate celor sărmani;
13. Iar drepţii vor lăuda numele Tău şi vor locui cei drepţi în faţa Ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si daca ti-ar fi ingaduit sa stii ziua mortii, crezi ca ai putea schimba ceva? NICIODATA.Soarta,nu ti-o poate schimba nimeni! Absolut nimeni.

Răspuns utilizator avertizat
| nelu88 a răspuns (pentru EmaS):

Tocmai de aceea nu am cazut in trampa religiilor care imi ofera o utopie ( Spuneţi celor slabi de inimă: „Fiţi tari, şi nu vă temeţi! Iată Dumnezeul vostru, răzbunarea va veni, răsplătirea lui Dumnezeu; El însuşi va veni şi vă va mântui."
5 Atunci se vor deschide ochii orbilor, se vor deschide urechile surzilor;
6 atunci şchiopul va sări ca un cerb, şi limba mutului va cânta de bucurie; căci în pustiu vor ţâşni ape, şi în pustietate, pâraie;
7 marea de nisip se va preface în iaz, şi pământul uscat, în izvoare de apă. În vizuina care slujea de culcuş şacalilor vor creşte trestii şi papură. isaia 35:4-7)

infruntat cu curaj orice necaz si ai sa vezi cum e mai bine decat sa ne plangem de mila si sa ne complacem in necazuri happy

| nelu88 a răspuns (pentru Lizzu):

LiZa29 chiar biblia ne arata exemplul (ingrasatu porcului in ajun) cu talharul de pe cruce happy Luca 23:40-43
Asa ca de ce sa nu faca si alti la fel?

| Lizzu a răspuns (pentru RAY):

"9. Vârful laţului lor, osteneala buzelor lor să-i acopere pe ei!
10. Să cadă peste ei cărbuni aprinşi; în foc aruncă-i pe ei, în necazuri, pe care să nu le poată răbda. "

Alte blesteme aruncate...

| Lizzu a răspuns (pentru nelu88):

Eu stiu? Fiecare sa faca se simte sa faca, poate ca vorba "niciodata nu e prea tarziu" e reala.

| Burdetiu a răspuns (pentru nesuferit):

Da stiu ca uni cunosc ziua morti pentru ca domnul le vorbeste prin proroci

| RAY a răspuns (pentru Lizzu):

Da ce ai vrea daca nu blesteme? iahve e un zeu razboinic, citeste, asculta mircea eliade -istoria religilor, acele versete sunt desigur scoase din context

| Elvina a răspuns:

Atat timp cat nu stim momentul nasterii, la fel nu putem sti cand vom muri. E destul de logic.

| nelu88 a răspuns (pentru Lizzu):

Mda, sau las-o asa happy

| RAY a răspuns (pentru nelu88):

Las ce vei trai mai mult