| CanisMajoris a întrebat:

Cum este Dumnezeu dragoste, când îngăduie toate nenorocirile din lume? De ce îngăduie El suferința?

27 răspunsuri:
| OOOLEOOO a răspuns:

Pe diavol este aruncata toata vina, pentru orce lucru negativ (orce lucru ce nu ne sadisface).

| RAY a răspuns:

De ce la inventat omul pe diavol daca nu pentru a explica raul facut de el,e mai usor sa gasesti scuze spuranaturale decat sa isi recunosti greselile, dumnezeu nu exista, cum a aparut din nimic asa o finta complexa care putea gandi, auzi, percepe totul si culmea apoi sa creeze totul din nimic e prea multa fictiune

| Mădă0611 a răspuns:

laughing Ce v-au mai prostit unii care nu au inteles instinctele, de fapt, nu stiau ca exista si au pus totul pe seama unui personaj imaginar negativ, satan, care ispiteste lumea si dumnezeu nu se baga pentru ca omul e liber sa aleaga. yawn

| NGheorghe a răspuns (pentru Mădă0611):

In cazul lui IOV, Satan i-a cerut voie lui D-zeu ca sa il lase sa il ispiteasca pe IOV si sa ii dovedeasca ca IOV este credincios pentru ca ii rasplatit cu prosperitate. Propunere acceptata! deci D-zeu s-a bagat! iar in lipsa prosperitatii IOV chiar a gresit de si-a blastamat ziua in care s-a nascut.
Daca Dumnezeu pentru tine exista atunci de ce Satan ar fi imaginar de vreme ce in biblie scrie despre amandoi? Jumatate de biblie este adevarata si jumatate este falsa?

| Mădă0611 a răspuns (pentru NGheorghe):

Nu exista nici unul, nuci altul. Daca tu crezi basme, e treaba ta.

| NGheorghe a răspuns (pentru Mădă0611):

Spre deosebire de alte carti religioase, biblia este o carte plina de profetii: se va constui templul, se va darama, se va reconstrui, se va darama din nou, evreii vor fi imprastiati pe tot pamantul, dar se vor intoarce si isi vor reinfinta statul Israel. etc
In ziua de azi, nu ti se cere sa crezi Biblia pentru ca deja majoritatea s-au si intamplat, trebuie doar sa "bifezi" pentru ca se numeste Istorie si nu Religie.

http://www.youtube.com/watch?v=TxnV0D9siVs&NR=1&feature=endscreen
http://www.youtube.com/watch?v=bVqiE54iCmg
si restul

| Mădă0611 a răspuns (pentru NGheorghe):

Biblia este o carte istorica, modificata in timp, intentionat sau nu. Profetiile respective sunt chestii logice, sunt usor de prezis + ca poate functiona si ca sugestie, si atunci "reusita" e si mai mare oh go on

| NGheorghe a răspuns (pentru Mădă0611):

Argumentele tale iti tradeaza incompetenta... manelist-o.

| Mădă0611 a răspuns (pentru NGheorghe):

"manelist-o"
rolling on the floor Bu-n crestin. A-i un os.
Ma-i da pe la scoala, asa... din can-d in can-d.

| NGheorghe a răspuns (pentru Mădă0611):

Ma trimiti pe mine la scoala cand tu il desparti pe "Bu-n", "a-i", "m-ai" si "cân-d" in litere... era sa zic: "in silabe" dar toate sunt alcatuite dintr-o singura silaba?
Gracias!

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Nu ingaduie nimic, omul nu vrea sa fie dupa Dumnezeu altfel nu mai era ce e in lume astazi. clar acum. daca omul face ce spune Dumnezeu= Rai pe Pamant.

| WR104 a răspuns:

Nenorocirile sunt provocate tot de oameni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru indreptare.fiindca atat de mult a iubit lumea incat a dat pe singurul sau fiu.lumea atat de mult a urat pe fiul si adevarul spus de el incat l-au rastignit pe cruce. Dumnezeu atat de mult a iubit lumea incat a facut ca prin credinta in Iisus, sa nu murim ci s a traim vesnic.lumea atat de desteapta si buna e incat nu vrea sa creada si-l rastigneste zilnic, prin necredinta, injuraturi, fapte rele etc. Dumnezeu ne-a lasat in rautatea noastra sa facem ce vrem si sa adunam ceia ce samanam.rautate.din multa rabdare si mila, poate ne vom indrepta, in timp.lumea face rele acuzandu-l pe el ca nu face nimic. draguta? cine este vinovat si cum ai curata tu o gradina in care ai samanat recolta dar ti-au napadit-o buruienile si spinii? iti spun eu.i-ai da foc.

| NGheorghe a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca i-ai da foc nu ai mai avea ce manca!

| edit28 a răspuns:

Pentru ca daca ar interveni s-ar alege prafu de tot.

| FUCKy0u a răspuns:

Pentru ca si noi provocam nenorociri si suferinta.Si cum zice si proverbul,, domnul da dar nu-ti baga si-n traista'', ei bine, El ne da fericire dar noi alegem sa nu o vedem intotdeauna.

| TomaSorinel1974 a răspuns:

El o ingaduie si incearca sa iti gaseasca o alinare cand nu vei mai fi in corpul tau te vei simti calda

| SEBARCELONA a răspuns:

Dumnezeu ingaduie ca cel rau sa faca rau in lumea asta deoarece lumea este plina de pacate si duce si in mai rau

| Aflorin a răspuns:

Domnul nu ingaduie suferinta! Suferinta este de la Satana si Dumnezeu incearca sa stopeze rautatile din lume prin convertirea cat mai multor oameni la crestininm, la biserica si la biserica.
P.Sbig grineci Satana face rautati!

| yanira4u a răspuns (pentru Aflorin):

Dumnezeu incerca sa stopeze rautatile din lume? deci doar incearca nu poate?

| Aflorin a răspuns (pentru yanira4u):

Nu poate pentru ca nu poate controla! Omul este liber

| yanira4u a răspuns (pentru Aflorin):

Aaaaa.nu poate controla.si atunci de ce ti se spune de mic ca trebuie sa bai cruci cand trebuie sa treci pe langa o biserica? sau sa te inchini la moaste si alte chestii de genul? toate astea erau parca pentru ca dumnezeu sa te ajute.si acum imi spui ca dumnezeu nu ne poate controla? sau el controleaza vremea? daca suntem rai ne da seceta dar aleceva nu poate controla.el nu da cu parul sau ce?

| Aflorin a răspuns (pentru yanira4u):

Eu nu am zis asta! Daca vrei sa faci cruci faci, daca nu, nu.La fel si cu moastele.Si cred ca esti ateist/a

| yanira4u a răspuns (pentru Aflorin):

Da tu ce ai zis?

| Aflorin a răspuns (pentru yanira4u):

Am zis multe

| yanira4u a răspuns (pentru Aflorin):

Clar