| EmaS a întrebat:

De ce Dumnezeu nu ingaduie sa ne cunoastem momentul mortii?

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Unii isi cunosc momentul mortii (exemplu: cei condamnati la moarte, sau sinucigasii), altii il stiu relativ (exemplu: bolnavii in faza terminala a unei boli ucigatoare), iar altii, cei mai multi, nu stiu acel moment.
De ce nu ne este ingaduit sa stim?:
1)Daca eu as stii ca mor pe sa zicem 3 ianuarie 2040, la 69 de ani, moartea ar deveni ceva extrem de concludent, de real. As fi ca si un condamnat la moarte care isi stie data sfirsitului. Asta am fi cu totii, niste condamnati la moarte. Si nu ne-am simti bine in pielea noastra, nu am mai trai o viata normala. Deci primul motiv, e frica de acel moment
2) Nu toti mor de batrinete. Daca cineva a carui ceas a sosit mai devreme ar sti acel timp, si daca ar fi sa zicem intr-un accident, ar avea poate posibilitatea sa se fereasca de moarte, sa o "fenteze", desi eu cred ca ar face-o pentru foarte scurt timp, insa chestia asta ar complica foarte mult lucrurile si persoanele de linga noi in ceea ce priveste imprejurarile de viata prin care trecem
3) Daca mi-as sti momentul mortii, cu siguranta ca mi-ar fi facut placere sa ma intorc la Dumnezeu abia cu citeva minute inainte de moarte. Dar nu ar fi fost corect. Oricum, tot eu eram cel ce pierdea cel mai mult la faza asta!

73 răspunsuri:
| EmaS explică (pentru nelu88):

Dumnezeu face minuni si astazi.Trebuie sa te increzi in El.Sotul meu a fost vindecat de Dumnezeu(chiar daca medicul nu i-a mai dat sanse de viata)si colegul sau (caruia medicul i-a dat mai multe sanse)a murit. Dumnezeu asculta rugaciunile facute cu credinta! http://www.youtube.com/watch?v=rXdAp36Z_wg

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru EmaS):

De ce nu isi vindeca bonavi din spitale iahve, crestini de ai lui? aia sunt pacatosi, oamenii bonavi sunt pacatosi asa crezi tu

| nelu88 a răspuns (pentru EmaS):

Daca afirmi ca exista, vindeca si ajuta.
Oare unde era "doamne doamne " cand m-au operat?
Nu stiu daca stii ce inseamna DUREREA POSTOPERATORIE fara sa poti lua calmante pentru ca poti face complicati daca le iei; sau dupa ce ai stat 7 ani in ghips te pune sa faci un singur pas. Cu siguranta ca nu sti.
Iti spun eu: TE PISI PE TINE de durere si iti sar lacrimile din ochii...
Pe vremea aia credeam cu tarie ca el exista si ma vede, de ce nu m-a ajutat?
De ce nu mi a luat el durere, daca el e iubitor, milos, etc? Totusi eram doar un copil? Si cu situatii mult mai grave, sunt o gramada, de ce nu ii vindeca?

| EmaS explică (pentru nelu88):

Pentru ca Dumnezeu te ingaduie sa treci prin diferite incercari ca sa iti indrepte privirea spre cer.El te stoarce de eul tau ca te te umple cu El, cu Duhul Sfant.Acesta nu locuieste intr-un vas daca nu a fost in prealabil curatat.El doreste fericirea ta eterna nu numai cea trecatoare aici pe pamant.

| nelu88 a răspuns (pentru EmaS):

Dar de ce trebuie sa invinovatim pe cineva? Si nu ne dam seama ca " creatia " "lumea" nu e asa perfecta cum se zice. dar nha in fine,,,

| EmaS explică (pentru nelu88):

La inceput a fost perfecta.Dar din cauza pacatului omul a pierdut din chipul si asemanarea lui Dumnezeu.Suferinta este o consecinta a neascultarii.

Răspuns utilizator avertizat
| LoolXD a răspuns:

Bllcds

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si cu ce te-ar ajuta asta? Cu nimicv, decat fapul ca te vei gandi continuu la acel moment.

| Rooksee a răspuns:

Ne-am petrece viata altfel. Ne-am programa altfel momentele. Unii parca ar stii cat timp sa fie nesimtiti. Ar fii mentalitatea dintre muritor si nemuritor. Am multe de spus pe aceasta mentalitae. Unele persoane s-ar distra mai des ca stiu ca se apropie altii ar lasa mai usor ca stiu ca vine candva departe.

| Angel0 a răspuns (pentru andreidu):

"Uau, tu sigur ai coifuri din staniol te aperi de reptilieni."
Esti chiar prost sau te prefaci, vezi sa nu ramai asa.

]

| Rorro_Mexicanos_1985 a răspuns:

Momentul mortii nu-l cunoaste nimeni...
Daca ar ingaduii Dumnezeu asta, pe cat e omul de parsiv... s-ar produce un haos general