| Raquella a întrebat:

De ce Dumnezeu ingaduie sa se intample unele lucruri rele?

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Depinde ce intelegi prin lucruri rele. Un copil mic ar zice despre un vaccin ca e un lucru rau, pentru ca il doare, si nu vede intreaga perspectiva. La fel e si cu noi, nu stim toate lucrurile, si pe unele le consideram a fi rele. Unele chiar sunt, asa cum au fost taieturile ce le-a facut chirurgul la degetul meu cind a fost facut franjuri de pinza unui flex (cind m-a intepat de vreo 5 ori ca sa imi anestezieze degetul chiar i-am spus ca mai bine imi punea direct copcile, ca si asa tot ma intepa, insa a zis ca nu e chiar asa, si apoi am vazut de ce, cit de adinc a taiat in carne). Orice taietura e rea, insa acel medic a stiut ce face - fara acele taieturi, degetul meu nu ar fi aratat asa de bine acum, s-ar fi vindecat mai greu si ar fi ramas cu o cicatrice urita, dar asa abia de se vede ca m-am taiat urit de tot. Ca sa spui despre un lucru ca e rau sau bun, si sa fii sigur 100% de asta, trebuie sa cunosti toata conjunctura, tot ce sta in spatele acelui lucru. Insa acest lucru il stie doar Dumnezeu, deci noi nu ne putem pronunta in aceasta privinta. Chiar am vazut un documentar cu privire la atacul terorist de la 11 septembrie. O femeie, care fuma, a iesit din cladire pentru o tigara, si asa a scapat. Fumatul? - Un lucru rau. Conjunctura in care ea a fost a facut ca fumatul sa fie un lucru bun pentru ea - i-a scapat viata. Oricare din noi am fi facut ca mama ei, am fi atentionat-o ca nu e bine ca fumeaza, ca ii dauneaza sanatatii, crezind ca e ceva rau pentru ea, insa dupa atentat, am fi realizat ca ea nu ar mai fi fost in viata daca ar fi ascultat de sfaturile mamei ei de a se lasa de fumat (de atunci mama ei nu i-a mai zis sa renunte la fumat). Deci, depinde de imprejurarile in care se intimpla acele lucruri rele. Daca am putea sti toate lucrurile am putea vedea ca Dumnezeu se foloseste de toate lucrurile rele pentru a atinge un scop nobil - El stie sa transforme cu ajutorul raului toate lucrurile in bine. Adica vorba aceea: "Tot raul spre bine".

28 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Din pricina neascultarii,Dumnezeu a ingaduit suferinta.,, Femeii i-a zis :,, Voi mari foarte mult suferinta si insarcinarea ta.Cu durere vei naste copii si dorintele tale se vor tine dupa barbatul tau,iar el va stapani peste tine,,. Omului i-a zis :,, Fiindca ai ascultat de glasul nevestei tale si ai mancat din pomul care iti poruncisem sa nu mananci deloc din el, blestemat este acum pamantul din pricina ta.Cu multa truda sa-ti scoti hrana din el in toate zilele vietii tale; spini si palamida sa-ti dea si sa mananci iarba de pe camp.,,
Boala este tot o consecinta a neascultarii de Dumnezeu, si cel rau este acela care o aduce la oameni.Iov2:7,,Si satana a plecat dinaintea Domnului si apoi a lovit pe Iov cu o buba rea din talpa piciorului pana in crestetul capului.Luca 13:16,, Si femeia, care este o fiica a lui Avraam si pe care satana o tinea legata de 18 ani, nu trebuia oare sa fie dezlegata de legatura aceasta in ziua Sabatului?,, Cine asupreste oamenii prin boala? Gasim raspunsul in Fapte 10:38,, Cum Dumnezeu a uns cu Duhul Sfant si cu putere pe Isus din Nazaret,care umbla din loc in loc, facea bine si vindeca pe toti cei ce erau apasati de diavolul, caci Dumnezeu era cu El.,,
Ce promite Dumnezeu ca va face poporului Sau daca va asculta? Exod15:26,,El a zis:,,Daca vei asculta cu luare aminte glasul Domnului,dacavei face ce este bine inaintea Lui,daca vei asculta de poruncile Lui,si daca vei pazi toate legile Lui,nu te voi lovi cu nici una din bolile cu care i-am lovit pe Egipteni, caci Eu sunt Domnul, care te vindeca.,,

| Esperança a răspuns:

Pentru ca omul sa vada ca ceea ce face nu este bine, sa se increada si sa il caute mai mult pe El! Dumnezeu pe cine iubeste si pedepsete.

Răspuns utilizator avertizat
| wales a răspuns:

Dumnezeu a dat omului o voință liberă, iar omul a ales răul în schimbul binelui. Biblia spune:

" Şi totuşi voi urâţi binele, şi iubiţi răul..." Mica 3:2

" De aceea, Dumnezeu i-a lăsat pradă necurăţiei, să urmeze poftele inimilor lor; aşa că îşi necinstesc singuri trupurile căci au schimbat în minciună adevărul lui Dumnezeu şi au slujit şi s-au închinat făpturii în locul Făcătorului, care este binecuvântat în veci! Amin." Romani 1:24, 25.

Foarte mulți sunt derutați, că aparent se înțelege că Dumnezeu îi împinge pe oameni să fie răi sau să facă lucruri rele, dar Biblia nu spune nicăieri că Dumnezeu sădește răul în inima oamenilor. Dumnezeu se referă întotdeauna la natura inimii omului, El nu încalcă libera voință a omului. Inima unor oamenii este ca lutul; căldura soarelui o întărește. În schimb, inima altora este ca ceara; soarele o înmoaie. Nu este vina soarelui că, sub acțiunea sa, unele substanțe se întăresc, în timp ce altele se topesc. Totul depinde de natura materialului în cauză. Oamenii lucrează diferit atunci când sunt sub lumina Lui Dumnezeu, unii aleg binele, iar alții aleg răul.
Tu ce alegi?

| Maidanezul a răspuns:

Eu stiu de la bunica "Dumnezeu nu pune in circa omului cit nu poate duce" si tot ea zice "Dumnezeu nu bate cu parul bate cu amarul" si mare dreptate avea.Tu spui ca Dumnezeu ingaduie sa se intimple lucruri rele. Este adevarat dar cine face draciile respective? Dumnezeu urca beat la volan si lasa 2 femei late pe trotuar si copii din carut? Dumnezeu a facut casa amaritei de la tv care a cazut pe ea, dar a avut zile sa poata sa fluiere biata femeie a pagub, firma care a construit casa este un biet milusel cu fundita la git.Nu am pomenit ca la bunicul in ograda, sa cada pietroiul din cer si sa ii omoare porcul si vaca din batatura.Mai sunt 2-3 care au murit trazniti dar satul stia din mosi stramosi sa nu o taie la cimp cind aud ca tuna, astia erau mai caposi.
Omul este lasat De Bunul Dumnezeu cu minte si judecata si are un set de legi ale firi daca ar aplica, ce lui nu ii place sa nu ii faca altuia, ar fi lumea mai buna. Inca un ex acum 100 de ani fac Titanicul si toata presa vuia ca este perfectiunea intruchipata si nici Dumnezeu nu are leac pentru el ca tine la 4 comp sparte si tot pluteste, Da necazul si se sparg 5 si scapa 1200 unde este tehnologia care cucerea natura =pe fundul apei.Eu daca sunt cu capul in nori si ma aleg cu un picior scrintit ca nu ma uit pe unde calc nu sar cu gura mare la Dumnezeu, o tai la doctor si pling "beciznicia" mea. Femeia care ramine singura cu doi copii ca barbatul a gasit unai mai tinerica pe TPU, nu trebuie sa il invinovateasca pe Cel de Sus. Intrebarea ta este foarte generala si am raspuns dupa mintea mea nu dau citate din Scripturi.

Răspuns utilizator avertizat
| monstrulet a răspuns:

Credinta indusa de frica e cea mai buna.

| LgMihail a răspuns:

O sa-ti raspund scurt, cu o povestioara de Pateric.
Un calugar(nu-i retin numele, dar era precizat in scriere), prin nevointa si virtutile sale, capatase mare putere impotriva demonilor si diferite daruri de la Dumnezeu. Astfel, nopatea cand statea treaz, vedea diavolii prin manastire. Nu se "plimbau", mai mult se ascundeau: dupa colturi, dupa stalpi, dupa chilii, etc... Si el (batran fiind) isi lua toiagul si mergea sa-i alunge. Si avea puterea sa-i alunge...
Intr-o seara face la fel si ii apare Maica Domnului, imbracata in haina de lumina si-i zice:
- Lasa-i! Ca fara ei, aici, nu va veti mantui!
Ce intelegi din asta? Omul e ca metalul pretios, care e testat prin foc ca sa fie lamurit. Si dupa "test" iese si mai stralucitor(sunt arse impuritatile). Focul doare, e greu de suportat. Dar e necesar si duce la bine.

Sper c-am fost scurt si explicit happy
PS: Pentru oamenii de genu: "lolozilla" sau "NoChanceForUs". Exista categorii pe site-ul asta care vi s-ar potrivi mult mai bine(jocuri, timp liber, shopping, adolescenti, conversatii) sau care v-ar atrage mai mult (sex, fashion). Nu e nevoie sa va chinuiti unde nu va puteti integra big grin Site-ul e pentru toti! big grin
Doamne-ajuta^^

| Bogdanux a răspuns:

Binele fara rau nu exista si invers.Sau poate era plictisit.

| KodrutZ a răspuns:

Fiindca nu exista.

| DorelSudoru a răspuns:

"Il doaren' 1"

| Birjaru a răspuns:

Nu ti s-a spus la scoala duminicala? tongue

| NoChanceForUs a răspuns:

Are nervi că a pierdut la Skandenberg.

| iEmonel a răspuns:

Vii la un suc?

| ahileintaiul a răspuns:

Pentru ca nu exista.

| SM_9305 a răspuns:

Sa fie invatatura de minte pentru cei ce n'o au ( mintea) rolling on the floor

| AmelyRain a răspuns:

Pentru ca ele mereu duc la ceva bun

| BlueOctober a răspuns:

Ca sa stim a doua oara sa nu mai gresim, sa ne faca mai puternici, sa ne bucuram de ce avem fara pretentii imposibile.

| Paulla a răspuns (pentru BlueOctober):

Şi dacă greşeala aia te omoară? Ce mai înveţi a doua oară?
Cât despre întrebare, eu sunt de părere că răul e relativ, dar oricum, vezi problema răului.

| oliviaaa a răspuns:

Da sa-ti spun o poveste te rog sa o citesti pina la urama :odata un om a visat ca ingerul ii putea raspunde la toate intrebarile si l-a intrebat p einger DE CE DUMNEZEU INGADUE SA FIE LUCRURI REE el a raspuns VEI VEDEA au plecat ei la un om sarac omul avea o droaie de copii si eu plecat de acasa la prasit iar ingerul a dat foc la casa OMUL SA MIRAT SI A SPUS TU NU ESTI INGER TU ESTI INSIUSI DEAVOLUL DE CE AI FACUT ASTA ingerul a tacut si au mers mai departe au vazut un copil lasat de parinti(orfan) in fasa mic pe un scrinciob linga un lac ar ingerul a leganat scrinciobul si copilul sa inecat si iarasi omul ii spuse acele lucruri (si mai era acolo ceva dar am uitat ultima fraza ) si pina la urma cind s-a intors oamenii sarmani au inceput a plinge ce au vazut dar cind sau uitat mai atent su vzut un ulcior cu galbeni si de acum nu mai erau sarmani^IAR COPILUL A FOST INECAT PENTRU CA EL DACA CRESTEA AVEA SA FIE UN CRIMINAL CACI AVEA SASI OMOARE PARINTII ADICA AVEA SA OMOARE lume din cauza ca e orfan) asa ca toate se fac spre nine nu toate dar aproximativ aceastaa poveste mi-a spus-o preotul nu stiu daca este adevarata

| miradoniz a răspuns (pentru oliviaaa):

URĂSC DIN TOATA INIMA citatele din CORAN date de creștini care nu știu ce anume explică!
NU ma refer la tine-ci la preotul acela!
Când îl vezi următoarea data, fă-i un bine-FOARTE SERIOS vorbind-și explica-i ca acesta este un fragment-surata 18, versetele 60-82.
Da,Voltaire s-a inspirat ca sa scrie "Zadig"-NU contează,până una alta,presupun că e creștin, nu musulman(P.S.în Coran, Moise se plimba cu îngerul)

| oliviaaa a răspuns (pentru miradoniz):

Uite eu nu stiu eu i-am explicat fetei asteia nu tie eu ce am auzit aceea am spus mi-am spus parerea eu am spus doar ce tin minte daca tu ai citit acum recent aceasta povestire clar cami vei spune multe si frumoase dar eu am citit-o cu 1 an in urma si asa ca nu o tin minte (p.s. am tot dreptul sa-mi expun parerea)

| miradoniz a răspuns (pentru oliviaaa):

și eu am dreptul să te atenționez-și sa te rog sa îl atenționez și pe preotul acela-dacă e creștin-să știe ce zice data viitoare.
Nu că ți-as spun eu,de aceea ți-am și dat referința exactă,să te poți uita pe traducerea coranului de pe net-în engleza de ex sau în ce sa găsește-și să te convingi singur.
acum, eu te-am avertizat-tu faci ce vrei, oricum te privește.

| reihiuke a răspuns:

Era o parabola in Padre Pio care spunea cam asa: "De ce exista raul in lume? O mamă lucrează la războiul de ţesut iar copilul ei sta langa ea, dar e asezat pe un scaun micut. Micutul se uita la ceea ce tese mama sa, dar vede doar dosul tesaturii, uitandu-se de jos in sus si ce zice: "Mama, ce faci? Cat poate sa fie de urata aceasta tesatura!" Atunci, ce face mama? Coboara razboiul si-i arata fata tesaturii. Toate culorile la locul lor
şi toate firele aranjate pentru a crea armonia desenului. Raul e precum dosul acelei tesaturi. "

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiindca ne-a lasat liberul arbitru, adica posibilitatea de a face bine sau rau.si de a alege ce vrem sa facem.asumandune anumite consecinte. daca nu ar fi fost asa, acum am fi fost in rai.fiindca nimeni nu ar fi facut rau. daca Dumnezeu ar fi taiat raul de la radacina, si pentru todeauna, satan l-ar fi acuzat de tiranie si abuz de putere.iar Dumnezeu este iubitor si iertator. daca era vorba numai de satan.il ierta si gata sai il anihila pentru totdeauna.dar mai erau o treime din ingerii cerului care erau razvratiti.deci in itelepciunea lui Dumnezeu a lasat ca lucrurile sa mearga de la sine.cu catan pe pamant.si uite ce bine merg lucrurile.frunza verde de dudau; o sa fie ...si mai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

o fi beat sau nu vede bine

| andreea_4336 a răspuns:

Sa ne invete sa apreciem viata atunci cand e buna.

| mbiank a răspuns:

Pentru ca ingaduie sa se intample si lucruri bune