| Solix a întrebat:

De ce da Dumnezeu depresia?
De ce o ingaduie?

37 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Dumnezeu este o inventie umana, depresia se trateaza la doctor, sanatate

| anonimg a răspuns:

Pentru ca să ne arate că noi oamenii suntem dependenți de El, și totodată să învățăm să ne sprijinim pe El.
Este mijlocul Său de a ne conștientiza de nevoia noastră de El.
Nu că ne-ar duce Dumnezeu în depresie, ci umblarea noastră în viață fără El ne duce in depresie.
Este spre binele nostru să învățăm să ne încredem în Dumnezeu, indiferent de circumstanțele din jurul nostru. Este adevărat că nu vedem nicio ieșire din situație; dar acolo unde noi nu mai avem soluții, Dumnezeu mai are o mie.
Noi nu trebuie să privim la situația și la starea noastră; ci datoria noastră este să ne încredem în Dumnezeu care ne iubește, care nu ne lasă și nu ne părăsește. Nimic mai mult. În felul acesta vom fi plini de nădejde și bucurie; atunci ne vom putea bucura chiar și în necazuri.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru anonimg):

Imi pare rau sa-ti zic, dar suferinta mai mult te indeparteaza de Dumnezeu. Suferinta te face sa te simti singur si sa crezi ca tot ce ti se intampla este din vina Lui.
In schimb, remuscarile te pot face sa te increzi mai mult.

| Holiday a răspuns:

Nu da nimic Dumnezeu, e doar un personaj dintr-o poveste fara nici o baza reala, in schimb credinta in astfel de povesti si spiridusi te poate baga in depresie.

| Steregoi a răspuns (pentru Holiday):

Necredința cauzează depresie.

| Mayhem666 a răspuns:

Pentru ca vrea sa te sinucizi si sa ajungi in iad, ca sa scape de tine.

Umm, pentru ca nu exista.
Depresia vine din capul tau, nu de la un spiridus imaginar.

| Donsavas a răspuns:

Fără depresie, nu ai simti fericirea la fel. Receptorii aia din creier mai fac si ei o pauză. Fericirea nu este "deschisa non stop". Apare si ea cu un motiv. Orice motiv.

| SG1995 a răspuns:

Se plictisește și el săracu și râde de alți proști.

| Steregoi a răspuns:

Efectele păcatului adamic sunt dezastruoase. Dumnezeu respecta decizia lui Adam si Eva ca omul sa cunoască si răul si de aceea Dumnezeu permite lui Satan sa încerce lumea cu lucruri rele. Nu Dumnezeu da depresia.

| RAY a răspuns (pentru Steregoi):

Iar aberezi acel pacat a fost sters o data cu crucificarea lui iisus

| BlackOldSun a răspuns (pentru Steregoi):

In ce desene animate ai vazut asta ca nu stiu? cand se da reluarea si pe ce post ca poate nu prind sa stiu sa-mi fac abonament la RD..Ieși de aici!

| Steregoi a răspuns (pentru BlackOldSun):

Du-te si te uita la desene animate in continuare. Vizionare placuta.

| Steregoi a răspuns (pentru RAY):

Tu vorbesti? Citezi ce nu crezi? Lasa Biblia in pace. Nu mai mentiona Biblia. Ai citit-o degeaba ca n-ai inteles nimic din ea. Intelegi numai cum vrei tu. Intelegi numai ce vrei tu.

| BlackOldSun a răspuns (pentru Steregoi):

Strigoi, popa stie ca umbli dezgropat?!winking

| RAY a răspuns (pentru Steregoi):

Eu vad ca ai lasat biblia in pace ca habar nu ai de ia

| iurii75 a răspuns:

O permite din acelaș motiv din care permite suferința. dar doar pentru un timp.
https://www.jw.org/ro/cautare/?q=permite+suferința

| BlackRose03 a răspuns:

D-zeul tau NU exista.
Totul tine de creier, depresia este cauzata de unele substante din creierasul tau care la momentul de fata sunt in plus sau in minus.Depinde doar de noi daca o ingaduim sau incercam sa gasim un leac(nu rugaciunile sau spovedania ci psihiatrul si tratament corespunzator).
Deci nu-ti fa griji ca nu e altul care sa ingaduie depresia daca poate gasi o solutie de a o vindeca(respectiv o divinitate care oricum nu exista) in afara de tine.

| Mircea08 a răspuns:

Depresia o da diavolul, iar Dumnezeu ingaduie fiecaruia sa aleaga cui slujeste. Daca slujesti diavolului plata o ai de la el, iar el te plateste cu ce are, adica rautati de tot felul

| PumpkinDoll a răspuns:

E prea ocupat sa dea cancer copiilor sau sa-i faca sa se nasca handicapati.Depresia o da pentru astia neinteresani, ca sa se ocupe ei singuri de propria persoana. iykwim

| Steregoi a răspuns (pentru PumpkinDoll):

Du-te si te culca. Dar mai întâi poți citi ce am scris. Somn ușor.

| PumpkinDoll a răspuns (pentru Steregoi):

Tu in loc sa-ti faci griji pentru mine,mai bine ai gasi o solutie sa te lasi de legale, nu vezi ca-ti fac rau? incepi si vezi spiridusi, fantome, zei, dumnezei

| Steregoi a răspuns (pentru PumpkinDoll):

Poza din profilul tau arata ca tu-ti imaginezi lucruri ireale.

| danut a răspuns (pentru PumpkinDoll):

Nu Dumnezeu DA cancer ci TU dai cancer oamenilor, tu creezi copii handicapati pentru ca TE DROGHEZI, FUMEZI, CONSUMI ALCOOL, mananci ce nu este INGADUIT, asculti ceea ce distruge creierul. TU transmiti genele degradate pe care ti le-ai modificat prin comportamentul tau, al inaintasilor tai si al inaintasilor, inaintasilor tai. Dumnezeu ti-a dat un corp perfect dar TI-AI batut joc de el si acum te repezi la ALTUL pentru VINA TA. Ce caracter ai. P.S. Nu m-am referit strict la persoana ta ci la TOTI cei care au o asa CONCEPTIE lipsita de PROPRIA RASPUNDERE, lipsiti de minima constiinta si care asa fac si in viata de zi cu zi, incercand sa arunce propria MIZERIE in spatele altora.

| PumpkinDoll a răspuns (pentru danut):

Si cum distruge creierul ceea ce ascult eu? doar prin simplul fapt ca e un subgen mai ''agresiv'' melodic vorbind? Ai fi surprins sa vezi ca in melodiile alea in mare parte nu se canta despre copii morti si violati si alte rahaturi pe care le crezi tu.Se vorbeste de obicei despre rahatul asta de religie cu tot cu contradictiile ei si astia care cred orbeste ca tine.
De unde stii ca ma droghez?
Daca chiar asa e, poti sa asculti si tu linistit ca tie n-are ce sa-ti distruga.N-am aruncat cu 'mizerie' in nimeni, sunt copii de 5-6 ani cu leucemie si alte forme de cancer, ori se nasc handicapati sau te miri cum, de ce? Din cauza pacatelor pe care le-au facut parintii.Sunt sigur ca-s si oameni care nu fumeaza, beau si se drogheaza si tot au avut norocul de un copil ''vai de capul lui''.Si voi ziceti ''Din cauza pacatelor parintilor''. Apropo, Dumnezeu nu exista.

| PumpkinDoll a răspuns (pentru Steregoi):

Nu,nu cred nici in Satana, pentru ca la fel ca si god, nu exista.Am pus poza pentru ca mi-a placut si asa am vrut eu.

| milan9 a răspuns (pentru PumpkinDoll):

Esti deplin ignorant, amice, daca nu pui mana sa te interesezi din ce cauza fac copiii cancer. Sa presupunem ca tu esti facut la betie. Crezi ca e Dumnezeu vinovat pentru sechelele cu care tu te-ai nascut? sad

Am gasit de curand informatii legate de faptul ca daca tatal s-a intamplat sa fie fumator in timpul conceperii, a actului sexual deci, se va intampla ca acel copil conceput sa manifeste pe parcursul vietii sale preadolescentine(!) un risc de a dezvolta cancer cu 40% fata de "normal". Acel "normal" in care intervin alti factori oncologici - niciunul "oferit" de Dumnezeu. thinking

| PumpkinDoll a răspuns (pentru milan9):

Eu i-am explicat din perspectiva lui,daca ar fi ca acest asa zis zeu sa existe.Dar da,malformatiile pot aparea din diferite motive.Din cauza parintilor sau nu, cand spun ca nu apare din cauza parintilor nu spun ca apare pentru ca asa a vrut Dumnezeu, pentru ca nu exista. Fumat, Baut, drogat, radiatii etc.Nu Dumnezeu, nu exista. Sper ca intelegi tu acum ce am vrut eu sa-i spun mai sus

| danut a răspuns (pentru PumpkinDoll):

Creierul se distruge si iti dai seama citind ce ai scris. Nu-mi vorbi despre ce asculti caci am ascultat asa ceva de la "aparitia" acestui tip de muzica si nu putin timp, eu sunt din generatia Woodstock, Hendrix, Grand Funk, Uriah Heep, Pink Floid, Janis Joplin. Eu mi-s din generatia hippies, ani '60-'70 dar nu asta conteaza, conteaza sa stii. Obiceiurile RELE genereaza urmasi cu probleme si oamenii sunt de vina, apropos, Dumnezeu exista.

| PumpkinDoll a răspuns (pentru danut):

N are nici un sens ce ai scris, oi fi tu din generația aia, dar nu vad legătură cu ce am scris eu, nu, nu exista

| danut a răspuns (pentru PumpkinDoll):

Are legatura, experienta de viata este un motiv pentru a avea anumite pareri privind efectele muzicii asupra individului dar si in privinat existentei lui Dumnezeu. Eu spun sa nu te grabesti (pripesti) cu opinile.

| PumpkinDoll a răspuns (pentru danut):

Ceea ce inteleg eu din ce spui, e ca muzica pe care o asculti te defineste ca fiind un om rau sau bun.Ce treaba are o divinitate pe care unii o cred ca fiind reala cu ce asculti? Nu ma grabesc

| danut a răspuns (pentru PumpkinDoll):

Este normal ca ceea ce faci, asculti sa te defineasca. Singurul lucru de care este intresat este CARACTERUL nostru care ne defineste. Dumnezeu ne poate creia oricand un trup nou DAR ceea ce este in capul acelui trup este unic, CARACTERUL care este unic pentru fiecare fiinta. Daca eu ascult o muzica volenta in speta sau cu efecte devastatoare asupra mintii (ex: metal) in acea minte Dumnezeu nu mai ajunge deoarece este plina de lucruri violente, cu tenta demonica samd.

| PumpkinDoll a răspuns (pentru danut):

Daca auzi niste ''scream'' pe acolo si growl nu inseamna ca e ceva rau,asa ii genul/subgenul respectiv, conteaza mai mult mesajul melodiei. Apropo(eu ascult post-hardocre/screamo in mare parte, rap si foarte putin metal)Acum daca ti-am spus ca ascult rap, presupun ca nu mai is satanist, acum is un drogat care sta cu 4 siringi in mana, la un colt de bloc la umbra sa nu ma bata saorele in ochi, nu?rolling on the floorDaca o dai cu Mniezau si demoni si ca-mi pun astia bariera mie la creier sa nu mai intre Mniezau...e clar.Du-te Danut cu Dumnezeu inainte si asculta ce vrei tu, o zi buna iti doresc.

| LOVW a răspuns:

Dumnezeu nu face rău, iar depresia lumească vine de la despărțiri, pierderea locului de muncă, decesul unei persoane dragi, etc.
Despre despărțiri ( mai ales în concubinaj ) Dumnezeu nu e vinovat căci El oricum nu îngăduie acest gen de relație, pierderea locului de muncă poate ni se pare și mai și dar până la urmă nu putem noi ști de ce Dumnezeu a îngăduit aceasta.
N-ar fi oare mai bine să te încrezi în Domnul decât să te superi pe El? apoi este pierderea cuiva drag, noi stăm și privim doar la suferința noastră dar Dumnezeu la tot. Sunt și lucruri pe care nu le putem explica nici măcar nouă dar nu trebuie să dăm vina pe Dumnezeu.
Ce vină are Dumnezeu că o persoană a intrat în depresie, eu nu cred că are. Ce ar trebui să se întâmple este să ne apropiem mai mult de Dumnezeu și să-L pe El să ne vindece și să ne mântuiască sufletele. https://moldovacrestina.md/......eliberare/

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru LOVW):

Vrei sa spui ca Dumnezeu se intristeaza si El cand ne vede suferinta?

| LOVW a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

N-am intenționat asta

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru LOVW):

Ok. O seara buna!