| anonim_4396 a întrebat:

De ce Dumnezeu nu îngăduie să ne cunoaștem momentul morții?

10 răspunsuri:
| halogen001 a răspuns:

Din cauză că Dumnezeu e un personaj imaginar (deci inexistent în realitate) și nu are cum să facă nimic.
E ca și cum aș ruga-o pe Zâna Măseluță să-mi spună câți ani mai am de trăit.
De ce există Dumnezeu? (evident ca personaj imaginar, că în realitate nu există)

Așa cum un părinte folosește sperietoarea Bau-Bau pentru convingerea copilului să facă sau să nu facă ceva, tot așa și omul mincinos folosește minciuna Dumnezeu pentru a-l înșela pe omul naiv, credul, neștiutor și educat greșit. De aceea există Dumnezeu pentru că există omul mincinos. O condiție de existență a minciunii e existența omului mincinos. Altă condiție e existența omului naiv, neștiutor, prost educat și care nu gândește rațional. Un om rațional care judecă corect nu poate fi mințit și atunci minciuna Dumnezeu dispare.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ba îngăduie, în cazuri speciale. Dar findcă nu ești în acest caz special, nu o să divulg cum și când îngăduie.

| CostinAlamariu a răspuns:

Pentru că atunci nu ne-am mai pocăi. Aproape toti am astepta pana în ultima clipă să ne pocăim

| MarinelaSfertea a răspuns:

Momentul mortii este cunoscut doar de Dumnezeu.

| andreisergiu123456789 a răspuns:

Indiferent de religie pe care o ai, eu nu stiu cum ti ar pica bine sa ti cunosti momentul mortii)))

| ViorelVaFuraDeSubPod a răspuns:

Vrea sa fie o surpriza

| CatalinLaurentiu02 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Frumos raspuns prietene
Pace ❤️

| FrateleAndrei a răspuns:

El le-a răspuns: „Nu este treaba voastră să știți vremurile sau soroacele; pe acestea Tatăl le-a păstrat sub stăpânirea Sa. Ci voi veți primi o putere, când Se va coborî Duhul Sfânt peste voi, și-Mi veți fi martori în Ierusalim, în toată Iudeea, în Samaria și până la marginile pământului." Faptele Apostolilor 1:7-8

| Mariushgv a răspuns:

Dumnezeu îngăduie să ne știm momentul morți doar celor ce sunt intr-o traire deosebita (sfinți). Dar nou nu ne îngăduie și eu zic că este mai bine așa, ar fi prea ușor pentru noi. Daca tu știi că mori peste zece ani o sa te destrăbălezi și când mai ai doi trei ani o sa te pocaiesti, așa in schimb trebuie sa ne rugam mereu și să avem o trăire duhovnicească, până la urmă este vorba de mântuire.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai El vrea sa fim în fiecare zi gata sa Îl întâmpinăm când va veni pe nori pentru a rapi Biserica. Dacă noi am ști când am muri, am trai cum am vrea în fiecare și inainte de moarte ne am pocăi