| anonim_4396 a întrebat:

De ce în magia neagră se ponenesc numele demonilor Osiris, Anubi și Set? Ce semnificație are acest trio? PS: Nu vreau să practic magia neagră, sunt doar curios.

9 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Pentru ca daca i-ar pomeni pe Ghita, Georgel si Geta ar suna prea banal.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Un demon, este un dai-mon, un zeu interior.
Magia de orice culoare este o credință în conexiunea care se poate realiza prin ritual cu forțe oculte.
Să zicem că Osiris, Anubis și Set ar exista și înafara textelor antice care îi pomenesc. Care ar fi motivul pentru care un ritual, o incantație și o recitare a unuia care așa crede el, aceste potențiale forțe imense, dacă așa ar fi să fie, gata. i-ai chemat, ar sta la dispoziția vrăjitorilor, și acești Osiris șu cum îi mai cheamă, gata, ar executa răutățile comandate de vrăjitori? E non sens. Ca să ajungă să se mintă ei prin el înșiși, ei invocă nume mari, din Egiptul antic, și să sugereze autoritate și forță, credibilitate, putere. Prostioară pentru cine crede în așa ceva.

| Celcestietot a răspuns:

Practic ii invocă.

| Panamax a răspuns:

Ceva trebuie sa pomeneasca.
Ideea este ca indiferent ce nume vor folosi, efectul este acelasi adica zero.

| Octavian199 a răspuns:

Aceste personaje fictive nu are nici o treaba cu magia neagra.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ok, dar ce înseamnă?

| Dandinelle a răspuns:

Dar Osiris de ce e demon?

| LupusDei1993 a răspuns:

La fel cum în magia roșie invocăm organul genital masculin și Partidul Social Democratic.

| Jay1 a răspuns:

Se pomenesc din motive pentru care o lucrare de magie neagră să aibă succes...