| dansarabia1234 a întrebat:

De ce înainte de Sfânta Împărtășanie nu ai voie sa mănânci? Va rog sa îmi spuneti raspunsul corect și nu în bataie de joc

5 răspunsuri:
| mentholinks a răspuns:

La sf. Impartasanie il mananci pe Cristos si sa nu se amestece cu alte alimente necurate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma gandesc ca e tot o forma de post.Adica o pregatire pentru împartasire.De asta nu mai trebuie mancat nimic dupa ora 12 noaptea.Pentru a sublinia importanta acestui moment-împartasirea.

| CinevaAnonimă a răspuns:

Din cate stiu, in trecut oamenii la fel, se impartaseau, dar aveau voie sa manance. Numai ca ei au inceput sa vina la impartasit ametiti de bautura. De la bautura majoritatea vomita, dar asta nu e bine sa o faci in ziua in care te impartasesti(reiese ca vomiti impartasania). Acelasi lucru este si in cazul mancarii. De aceea s-a ajuns la concluzia ca nu e bine sa mancam sau sa bem ceva inainte de impartasanie.

| Cristian0015 a răspuns:

E Trupul si Sangele Mantuitorului nu il poti ameste cu shaorma si cu cola

| AndreiiAndrei a răspuns:

Il pui pe primul loc nu numai la sentimente, fapta de dimineata ci si cinstirea trupului Lui punandu L primul cand incepi ziua(pe stomacul gol)