| Dezvi a întrebat:

Ce se întâmplă dacă te împărtășești fără voia preotului?
Și pentru păcatul malahiei cat timp nu ai voie la Sfânta Împărtășanie?
Ofer FUNDAA

Răspuns Câştigător
| gratargratar a răspuns:

1. Se adauga un pacat mare la pacatele pe care le ai deja. In rest, depinde ce vrea Hristos sa se intample - pentru ca-ti bati joc de Trupul si Sangele Lui.
2. Depinde de preot. Canon se da functie de persoana, nu exista ceva standard.

4 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Mai bine nu te mai impartasesti, nu mai risti sa iei tuberculoza sau hepatita.

| gratargratar a răspuns:

Si pentru tantalaul de "doctorandus" iti spun ca ma impartasesc de 20 de ani si nu am luat nici tuberculoza, nici hepatita, nici macar o banala de raceala.
I-as fi raspuns direct, dar tantalau mi-a dat ignore ca sa poate huli nestingherit.

| LOVW a răspuns:

Cred că te-ai spovedit și acum te-ai împărtășit dar să știi că nu așa ești iertat de păcate. În Iisus este singurul în care găsești iertare deplină pentru păcate. El este singurul mijlocitor între noi și Dumnezeu, El este Marele Preot care ne iartă de păcate, nu e nevoie de alt mijlocitor.
Păcatul malahiei este grav, ca orice ce alt păcat existent, dacă nu știi cu să scapi de el, să știi că doar Dumnezeu te poate scoate din această prăpastie. Pune-ți încrederea în El și spune-i că nu mai dorești să practici acest păcat și pocăiește-te de el ( să îți pară rău pentru ele și să Îl rogi pe Domnul să te scoată din păcat. Dacă vei încerca să scapi de el prin propriile forțe vei eșua ( poate va merge câteva zile, săptămâni, luni, dar apoi te vei întoarce la el.
Cina Domnului se ia atunci când te-ai cercetat dacă în viața ta este păcat și apoi te-ai oprit din al mai executa. Eu nu sunt ortodoxă dar... îți spun să te cercetezi. ( 1 Corinteni 11: 17-34 ).
Iertarea deplină o primești doar când ai luat hotărârea de al urma pe Iisus din toată inima ta, citește un model : Doamne, ştiu că am păcătuit împotriva Ta şi că merit pedeapsa. Cred că Iisus Hristos a luat pedeapsa pe care o meritam eu, astfel ca eu să pot fi mântuit prin credinţa în El. Mă întorc acum de la păcatele mele şi îmi pun întreaga mea credinţă în Tine pentru mântuire. Îţi mulţumesc pentru harul tău minunat şi pentru iertarea de păcate! Amin!"
Această rugăciune nu te mântuiește, mântuirea se primește doar prin credință ( nu doar din inimă, ea are fapte ).
Link-ul acesta este pentru cel ce a luat hotărârea https://www.gotquestions.org/Romana/dar-ce-urmeaza.html
Iisus este totul, El e Dumnezeul nostru mare și iubitor, atât de iubitor încât a dat pe singurul Său Fiu ca oricine crede în El, să nu piară ci să aibă viață veșnică!
Iisus, Mielul de jertfă :
https://moldovacrestina.md/mielul-lui-dumnezeu-care-ridica-pacatul-lumii/
https://moldovacrestina.md/......ndelungat/