| dansarabia1234 a întrebat:

De la Sfânta Lingurita de la Impărtășanie ai cum să iei boli? Va rog sa îmi zică asta un preot sau cineva care stie și sa nu îmi spuneti prosti

12 răspunsuri:
| Dandanache a răspuns:

Vrei ca un preot sa iti spuna ca poti sa iei boli? Tu iti dai seama ce intrebi? E evident ca un preot iti va spune ca nu poti sa iei boli. Ce ar fi sa cauti un medic sau un biochimist care sa iti raspunda la intrebarea asta?

suntserios
| suntserios a răspuns:

La fel cum poti lua boli si la un restaurant cand folosesti linguri si furculite... doar ca la restaurant le mai spala

| xerxes1 a răspuns:

Parerea unui medic:
" "Se pot lua astfel toate bolile infecţioase transmisibile pe cale orală, de la hepatita A şi B - frecvent şi doar prin salivă - până la hepatita C şi HIV, dacă saliva e contaminată cu sânge. Dacă există o sursă activă de sângerare la nivelul gingiei sau al danturii, pentru că foarte multe persoane poartă proteză, saliva se contaminează. Cei care au HIV pozitiv suferă de sângerări frecvente la nivelul gingiilor şi, pentru a evita pericolul transmiterii, ar trebui să folosească doar recipiente din sticlă de uz personal. Preoţii mizează pe proprietatea obiectelor de argint şi pe alcoolul din vin, dar HIV nu reacţionează la alcool. Vinul e slab alcoolizat, iar la împărtăşanie linguriţa nu are timp să stea în vin, pentru că oamenii vin unul după altul. Există un risc de contaminare pe care ţi-l asumi. Ideal ar fi să se utilizeze linguriţele de unică folosinţă",

| Mclaren12 a răspuns:

Dupa ce popa baga lingura aia in gura a zeci de oameni nu poti sti niciodata. Poate cineva bolnav a baut vinul din lingura aia si se pot imbolnavi toti dupa el. Poate suna absurd, dar n-ai de unde sti ce oameni au luat vinul din ea inaintea ta.

| dansarabia1234 explică (pentru Mclaren12):

Sterge răspunsul

| Mclaren12 a răspuns (pentru dansarabia1234):

Ti-am jignit religia sau ce? Nu am zis nimic ofensator. Asta este adevarul in opinia mea.

| CinevaAnonimă a răspuns:

Preoti nu cred ca sunt pe aici.

Nu iei nici o boala, doar lingurita e de argint si argintul nu are microbi, ba chiar ii omoara pe microbii care se apropie de el.

| Cris888 a răspuns:

Bineanteles

| Cristian0015 a răspuns:

Cu siguranta nu vei lua nici o boala, asa ca du-te si impartasestete, pentru ca prin asta vindeci boli ( sufletesti si trupesti )
P.S. sunt elev la teologie

| dansarabia1234 explică (pentru Cristian0015):

Ok. Multumesc. Și cum e la fii la teologie?

| Cristian0015 a răspuns (pentru dansarabia1234):

E bine

| AndreiiAndrei a răspuns:

Nu.