| gorlan a întrebat:

De ce intotdeaua aratati partile bune ale religiei voastre xin-ilor?(de fapt nu exista parti bune) Si niciodata nu aratati partile rele?

80 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Poi in crestinism nu este nici o parte rea.El ne indeamna sa facem binele.

Răspuns utilizator avertizat
| Marius_Grigore_1989 a răspuns (pentru andreidu):

Daca din toata Biblia cat este de mare tie tia ramas in cap cine stie ce genocid eu cum iti pot explica tie niste lucruri cand tu ramai axat doar pe o fraza care nu iti convine? Daca tu traiesti intr-un popor curat fara adultere fara hotii fara coruptie si poporul vecin este infectat cu vrajitorii, homosexuali, prea curvire tu crezi ca poti schimba acel popor altfel decat prin nimicire? Incearca cu adevarat sa intelegi V Testament si crezi in El ca sa-L poti intelege ca altfel ramai incuiat pe lucrurile care le vezi la tv spuse de un om care are nume bun de om inteligent.Cum te strica pe tine poporul Englez, crezi ca poti sa judeci asta cand vezi o plancarda mare pe autostrada cu un bebelus avand la mana o bratara pe care scrie nascut homosexual, chiar nu ti se pare ca lucrurile au luat-o cam razna in lume? Sau ai 10 ani

Răspuns utilizator avertizat
| nelu88 a răspuns (pentru EmaS):

Daca crestinismul e asa de bun, si nu are nimica rauhappy de ce nimeni din lumea asta nu il poate respecta pe deplind happy avand in vedere ca cei care incearca sa respecte sunt ajutati de duhul sfant?

| EmaS a răspuns (pentru nelu88):

Tu de ce nu il respecti?

| nelu88 a răspuns (pentru EmaS):

Pentru ca nu e bun, e inuman si e imposibil sa faci tot asa cum pretinde crestinismul fie el in orice varianta (ortodoxism, catolicism, penti, baptist, martori lui iehova, etc. )

| Angel0 a răspuns:

"Si niciodata nu aratati partile rele? "

Avem ateii care se ocupa de acest aspect al problemei.Nu ai observat ca si-au facut un tel in viata din asta?
Inteleg ca un satanist nu are ce vedea bun in crestinism.Doar lucrezi pentru concurenta. rolling on the floor

| Mădă0611 a răspuns (pentru Angel0):

Da, esti ex ateu. Pffffff rolling on the floor)
Sa zicem ca tu fumezi, eu nu, si incerci sa ma convingi sa fumez si eu. Daca eram fumatoare, ca sa renunt la viciul asta nu a trebui sa ma interesez daca e bine sau nu sa fumez? Am vazut ca nu, am renuntat, acum daca imi vii cu tigarile in fata, nu ar trebui sa stiu ca nu sunt bune? Bineinteles ca tu vezi doar partea buna, doar ti-a afumat creierul.

| Angel0 a răspuns (pentru Mădă0611):

Ti-am mai spus si in alte ocazii ca nu ma intereseaza parerea unei pustoaice care daca stie sa faca pipi singura crede ca le stie pe toate.
Exemplul tau este paralel cu subiectul iar interventia ta este irelevanta si iti demonstreaza inca o data ignoranta..Nu cred ca ai mai mult de 22 de ani dar "gandesti" mai prost decat un copil de 7 ani.Nu vreau sa par nepoliticos dar pentru "inteligente" ca tine s-a inventat butonul ignore.O zi buna sa ai.

| Guildo a răspuns (pentru Angel0):

Eu zic sa incerci sa iti gasesti un alt zeu, deoarece scumpul Dumnezeu al religiei crestine are un efect tot mai scazut, influenta dispare din pacate pentru voi. Poate va mai inspirati de pe undeva si va faceti alt stapan, mai puternic si mai drept decat vechiul.

| Angel0 a răspuns (pentru Guildo):

Eu zic sa-ti vezi de treaba ta.Te-am deranjat in vreun fel?
Am dreptul sa cred in ce vreau fara sa dau socoteala fiecarui idiot care se baga in seama singur.

| OOOLEOOO a răspuns:

Recadrarea apare si in negot, cand veizi un client potential ii vei arata doar partile bune produsului tau pentru a castiga clientul de partea ta.

Pentru a atrage oameni in religia ta si sa asiguri supravietuirea filozofiei tale ai nevoie de recadrare, sa accentuezi doar cea ce este bun.

Religia mai are nevoie sa atraga oameni fideli si puternici astfel ii motiveaza prin frica de moarte, caci in lupta vieti doar cei puternici isi vor tranzmite genele si cultura mai departe.

| adisuper a răspuns:

Pentru că omul când are un scop face orice să îl atingă, dacă scopul este să te convertească este şi normal să mintă, să înflorească anumite pasaje şi să omită ce nu îi convine.
Tu când vrei să inviţi pe cineva la o petrecere nu îi zici că o să fie bine, or să fie fete, distracţie etc? dar îi zici că există riscu să intre în comă alcolică şi să ia cine ştie ce boală de la prea multă distracţie şi fete?

| 4b a răspuns:

Datorita pacatului, si ce a fost bun, s-a dus...
Sanatate

| RAY a răspuns:

Mereu aratam doar cea ce ne convine noua, ai uitat de buna impresie care o facem lucrurilor de care suntem convinsi, in plus daca as arata partea rea ar inseamna ca se indoiesc de cea ce cred cea ce ei nu pot recunoste asta e o slabiciune interioara care ramane acolo
propia lor biblia o neaga ce sa mai spun

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru gorlan):

Cei mai mari crestini sunt necrestini, tu esti diferit si eu si 1% din populatia tarii gandim diferiit,si eu recunosc ca multe nu stiu dar nu afirm ceva,eu cand spun ceva pot dovedi, ei nu,asa ca nu pot arata partea cea rea,ca partea cea buna cam lipseste, partea rationala, ma uimit cateva genii de pe TPU care spuneau ateii gandesc prea rational pai cum sa percepi viata daca nu rational, nu ma mir ca bancile, politicieni i pacalesc mereu sau vrajitoarele

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru gorlan):

Oricine poate fi fraierit daca i lipseste ratiunea, sti care e faza, ca cu toti o avem, doar ca nu o dorim

| RAY a răspuns (pentru gorlan):

Am descarcat primele 3 parti, sper sa ma incante, sunt un admirator filme de groaza bune

| anonimg a răspuns:

De fapt ai raspuns tu ca "nu exista parti bune." De ce nu exista parti bune? Din pricina ambelor tabere: pentru ca necredinciosii vad numai lucrurile rele, iar cei care isi spun crestini arata doar lucrurile rele. Acesta de pe urma ii reprezinta pe aceia care au primit un talant dar l-au ascuns in pamant, considerandu-L pe Dumnezeu aspru, dupa cum este scris: "Cel ce nu primise decat un talant a venit si el si a zis: "Doamne, am stiut ca esti om aspru, care seceri de unde n-ai semanat si strangi de unde n-ai vanturat:
mi-a fost teama si m-am dus de ti-am ascuns talantul in pamant; iata-ti ce este al tau!" (Matei.25:24,25)
Dar cei mai multi nu stiu ca Judecatorul lor este Dumnezeu, si nu altii.
Pe de alta parte, sunt altii care stau pe margine si privesc marea lupta dintre bine si rau. Acestia le place sa comenteze si sa caute greseli in aceia care au luat hotararea sa lupte de partea lui Hristos. Iar cand vad cate un ostas al Domnului Hristos cazut la pamant rad si se bucura de el; ba inca ei cauta greseli aratand cu degetul spre el -si in felul acesta spre Hristos.
Cine vrea sa fie mantuit va trebui sa lupte de partea binelui coste aceasta oricat ar costa. Cine vrea sa fie mantuit nu poate sa stea cu mainile in san privind de pe scaune lupta aceasta. Defectele de caracter trebuiesc biruite.
Adevarul este ca acela care sta si nu face nimic il reprezinta cel mai bine pe acela care si-a ascuns talantul in pamant. Iar Dumnezeu il va trage la raspundere: "Rob viclean si lenes! Ai stiut ca secer de unde n-am semanat si ca strang de unde n-am vanturat; prin urmare se cadea ca tu sa-mi fi dat banii la zarafi si, la venirea mea, eu mi-as fi luat inapoi cu dobanda ce este al meu!
Luati-i, dar, talantul si dati-l celui ce are zece talanti."(Matei.25:26-28)
Realitatea acestui tablou este faptul ca in aceasta lupta dintre Dumnezeu si Satana nu exista teren neutru. Noi de care parte vrem sa fim? Lupta se va incheia in curand -biruinta fiind de partea lui Dumnezeu- cu sau fara noi. Daca nu alegem acum, mai tarziu va fi prea tarziu.

| Mădă0611 a răspuns:

@angel0
rolling on the floor) Aveam dreptate!
3-0 pentru mine, ar fi mai mult, doar ca am uitat sa numar si celelalte conturi.

| zurick a răspuns:

Pentru ca ei nu vad nici o parte rea, iar daca vad incearca sa o ascunda.Dar in general nu vad nici o parte rea.

| Lizzu a răspuns:

Pentru ca cei ce cred cu tarie in religia proprie lor o vad intr-o lumina buna, de asta cred in ea.
O vad ca pe singura religie existenta pe pamant si singura corecta.

Nu mi se pare normal, mi se pare egoist.

" Aşa să faci cu toate cetăţile care sunt foarte departe de tine şi care nu sunt din cetăţile popoarelor acestora, / Iar în cetăţile popoarelor acestora pe care Domnul Dumnezeul tău ţi le dă în stăpânire, SA NU LASI IN VIATA NICI UN SUFLET. " (Deuteronomul 20:15-16)

Asta ce mai vrea sa insemne?
As vrea sa-mi interpreteze si mie cineva asta. Cineva care chiar se crede un om religios..sa stiu si parerea lui si ce crede el cand citeste asemenea ineptii.

Deci daca mai citesc multe pasaje la fel, o iau razna.

Răspuns utilizator avertizat
| Lizzu a răspuns (pentru gorlan):

No comment...

| RAY a răspuns (pentru gorlan):

Esti satanist?

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru gorlan):

Crezi ca exista satana?

Răspuns utilizator avertizat
| nelu88 a răspuns (pentru gorlan):

De ce nu spui si la alti ce crezi tu happy poate sunt mai multi interesati happy

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru nelu88):

Nu este deloc imposibil sa traiesti dupa standardele Lui.Iti aduce satisfactii, pace si sanatate, bucurie, implinire.

| nelu88 a răspuns (pentru EmaS):

Oare ce satisfactie mi-ar aduce: inchinatu la icoane, pupatu moastelor( http://www.gandul.info/......a-10259594 ), sau iertarea celor care imi fac rau ( Dar Eu vă spun: să nu vă împotriviţi celui ce vă face rău. Ci, oricui te loveşte peste obrazul drept, întoarce-i şi pe celălalt.)?

Pace si sanatate sigur imi aduce cand se ne calcam in picioare stand la o coada infernala pentru ca sa primim apa sfintita. (http://www.youtube.com/watch?v=isgA7ukdr9A, http://www.youtube.com/watch?v=WbdCgLFlM4c ).

Bucurie si implinire avem cand ne scuipa si ne injura lumea ca ii deranjam cand batem la usile lor, varand sa le povestim despre domnul isus si sa le aducem vestea cea buna (http://www.verticalnews.ro/wp-content/uploads/2011/03/dincasaincasa.jpg) :)

La asta te referi?

Eu zic ca e toal contrariu la ce zici tu.

Daca gresc explica mi cum imi aduce aceste benefici.

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

O natiune de sfinti

| dracu14 a răspuns:

Daca ar arata partile rele nu ar mai avea adepti, daca nu ar fi prezenta indoctrinarea permanenta in scoli, la tv, in familie crestinismul ar disparea din Romania
dar sa stii ca nu exista parti bune in religii, religile indobitocesc oamenii si ii manipuleaza

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai golane? de fapt am uitat sa-l pun pe r.pai daca nu ezista parti bune, punem ce ramane.

| charleslouboutin a răspuns:

Foarte simplu...asta inseamna sa nu ai creier si sa crezi orbeste in ceva. fara vreun motiv anume. Toate partile rele le vor transforma in mintea lor in lucruri bune si intr-un final cand nu mai gasesc scuze si explicatii...iti vor baga o fraza de genul."asa a vrut dumnezeu".

| CamiiBăă a răspuns:

Intotdeauna arat partile bune ale religiei mele pentru a le schimba parerea proasta a altor oameni de religii diferite, despre mine si despre religia mea.happy

| Guildo a răspuns:

Da, ma derenjeaza atitutidenea ta. Daca esti atat de dedicata religiei tale, nu iti da nici un drept sa jignesti pe nimeni sau sa il tratezi cu ignoranta, daca persoana respectiva incearca sa iti ofere un argument. Daca esti suficient de inteligent o sa gasesti niste replici inteligente cu care sa ne inchizi, dar daca incepi cu jignirile putem sa continuam mult si bine, imi place sa ma cert cu prostii si naivii.

| nelu88 a răspuns:

Azi i am aratat la un prieten un articol (http://oareeasa.wordpress.com/2013/03/06/dumnezeuiubire/). brusc s-a schimbat din prieten in cel mai mare dusman. Esti nebun, nu ti-e rusine? lasa-ma cu de astea. etc
Le e frica sa vada ce scrie cu adevarat in biblie si in ceia ce cred ei...

| Exilee a răspuns (pentru nelu88):

NU esti in masura sa judeci caile Domnului. Acestea sunt nebanuite, nestiute de mintea omeneasca, dar sunt CORECTE!
Ei bine, in vechime exista asa-numita Legea Talionului, dar care numai este valabila in zilele noastre, ci traim din LEgea Iubirii pe care Domnul Iisus ne-a dat-o.

| Exilee a răspuns (pentru nelu88):

Sper ca-ntr-o buna zi sa vezi si tu cu alti ochi, dreptatea si slava Domnului, dar inainte de a fi mult prea tarziu.

| RAY a răspuns (pentru Exilee):

Ci traim din LEgea Iubirii pe care Domnul Iisus ne-a dat-o.

mare pacat ca nici un crestin nu isi arata acea iubire,m-as bucura daca religia ar ajuta omul spre bine, din cate vad oamenii devin din ce in ce mai rai culmea crestini daca ar fi ateii leas condamna dar sunt crestini cu toti, popi, pastori cu vile, masini scumpe ei sunt cei trimisi de isus sal reprezinte

| nelu88 a răspuns (pentru Exilee):

Dar de ce nu sunt in masura?

Ca sa inteleg, deci pe vremea cand erau oameni sub legea talionului doamne doamne era rau.
Dar acum ca isus si a dat viata pentru noi s-a facut bun domane doamne si traim sub legea iubiri.

Corect?

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru gorlan):

Sunt dovezi istorice si arheologice cum ca El a existat si religioase ca El exista.

Răspuns utilizator avertizat
| Marius_Grigore_1989 a răspuns (pentru andreidu):

Simturile sunt dovezi,sentimentele,constiintza,firea lucrurilor ai influentzata ideea in cap ca trebuie sa apara ceva pe cer mare si luminos care sa-ti spuna fa asa,fa asa,ca sa crezi? Zii o rugaciune si puneti in ia greselile tale care te framanta,dati o sansa si vezi daca se schimba cat de putin ceva in tine, doar asa poti gasi dovezi, eu am o dovada mie ca El exista si nu trebuie sa dovedesc la nimeni aceste lucruri incerc sa spun doar lucrurile simple, mie mia demonstrat pentru mine nu pentru altii, prin lucruri firesti si normale nu prin vedenii si mai stiu e ce.

| Marius_Grigore_1989 a răspuns (pentru gorlan):

Dumnezeu sa te binecuvanteze!

| Mădă0611 a răspuns (pentru Exilee):

Cu astfel de expresii, "nebanuinte sunt caile domnului", "anumite lucruri nu pot fi cuprinse de mintea umana", "e voia domnului", va inchid gura preotii si cei care vor sa va prosteasca, va inchid si mintea.

Daca legea vechiului testament a fost inlocuita de cea a noului, de ce se mai pastreaza cele 10 porunci? "Iubeste-ti aproapele" ar fi suficient, daaaaaaaar dumnezeu are nevoie de venerare ca monstrii din Monsters Inc de tipetele copiiilor, deci acea lege nu a fost inlocuita de tot, asa vad eu treaba, iar daca iubirea fata de aproape te face sa nu-l iubesti pe dumnezeu, ce spune biblia?

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Faza e ca nu Isus e devina pentru toate acestea si omul si eu sunt scarbit de ce fac uni crestini dar judecata nu e mea ci a domnului Isus Cristos.

| EmaS a răspuns (pentru andreidu):

Sigur ca exista. Exista scriitori necrestini cunoscuti care Il mentioneaza pe Isus inclusiv Josephus, care Il mentioneaza pe Isus intr-un interval de 150 de ani de la moartea Lui.Mai sunt Celsius, Tacit, Talmudul ebraic-pot fi considerate surse necrestine.

| nelu88 a răspuns (pentru andreidu):

Asta categoric happy merg la biserica o data la craciun si una la pasti si vai ce mari crestini sunt ei happy iar daca le spui ceva de rau se supara happy

| Exilee a răspuns (pentru Mădă0611):

Iisus Hristos nu a venit sa strice Legea, ci sa o desavarseasca.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ai murit ca sa stii daca exista acea judecata cea e spui este o afirmatie nefondata

| HueyFreeman a răspuns (pentru EmaS):

Dar de ce nu este niciun contemporan?

| EmaS a răspuns (pentru HueyFreeman):

Cum nu? Ucenicii au fost contemporani!

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

La ce anume te referi?

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Aha am vazut mi-a intrat cine pe cont acum mi-am schimbat parola si am sa sterg raspunsul.

| HueyFreeman a răspuns (pentru EmaS):

Lasa-i pe scriitorii de Biblii ai lui peste. Ma refer la inctelectualii vremii. Niciunul nu pare sa pomeneasca un asa-zis Mesia.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Vb in privat

| EmaS a răspuns (pentru HueyFreeman):

Mai cauta.Eu stiu din surse sigure.

| HueyFreeman a răspuns (pentru EmaS):

Cu raspunsul asta mi-ai dovedit ca nu stii/nu exista niciun intelectual contemporan cu Gizas care sa zica ceva de el.

| InstructorulTauDeFitness a răspuns (pentru Exilee):

Daca zici ca sunt nestiute de mintea omeneasca atunci de ce zici ca-s corecte?

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru andreidu):

Sigur ca au scris Apostolii.

Răspuns utilizator avertizat
| Marius_Grigore_1989 a răspuns:

Gandeste si tu un pic mai profund,de ce esti pornit asa impotriva religiei? De ce din toate avatarele tu ai pus chiar capul lu Baphomet? si cel mai important ateii nu pot fii atei si intra la categoria religie ca sa explice ei niste lucruri banale,ma eu la turism sa dau un exemplu nu intru sunt chiar neutru nici macar nu am avut intentia sa intru vreodata la cea categorie,ateii de ce intra la religie? pentru ca nu pot fii neutri sau fac parte din vreun cult satanist si cauta sa indemne lumea la a se indeparta de credintza lor. Si raspunsul la intrebarea ta sa-ti spun ca sa intelegi si poate sa inteleaga mai multi ce vreau sa spun:
Nu scrie in Biblie o anumita religie scrie doar Cuvantul lui Iisus si anume iubirea,bine ca iubirea nu e cum judeca mintea ta bolnava,iubirea e modul cel mai curat de a te intelege cu o persoana nu are la baza interese si nici asteptari,iubirea e cea pe care ti-o ofera o mama adevarata si nu asteapta nimic in schimb,cei care pupa icoane si asteapta minuni nu cred ca sunt credinciosi pentru ca aceea nu este iubire, tu ca om nu ai cum sa ai ceva impotriva religie pentru ca nu ai tu treaba, treaba ta e sa te judeci singur si sa te raportezi la Dumnezeu in greselile pe care le faci pentru ca tu chiar daca nu cezi in El eu iti spun sigur ca El exista, eu iti dau un sfat prietenesc si sa-ti pui tu singur intrebari sa judeci tu fara a te lasa influentat de altii, sa simti tu ceva real nu doar iluzii din tv si muzica rock si poate t vei schimba.

Răspuns utilizator avertizat