| OctavianDanielMaria a întrebat:

De ce l-a sacrificat Dumnezeu pe Isus?

62 răspunsuri:
| h379m3973423 a răspuns:

Salut,
În momentul în care Adam a păcătuit funcția de fiu de Dumnezeu a fost pângărită. Domnul Isus, Dumnezeu, a trebuit să vină El Însuși pentru a reface acea funcție(pentru că funcția de fiu era deja vândută diavolului prin Adam), pentru a arăta un exemplu de comportament sfânt(ca oamenii să poată fi răscumpărați de Dumnezeu).

Nu a fost sacrificat conform definiției pe care o avem noi în limba română: trimis să fie omorât spre binele nostru, ci a fost trimis să fie un exemplu pentru omenire.
Domnul Isus ar fi fost omorât în orice an istoric pentru că asta a depins de diavol și oamenii răi, nu de Dumnezeu.

| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Să înțeleg că te tăvălești pe jos de râs de la propriile afirmații?!
E așa dificil pentru tine să înțelegi un lucru simplu?

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu L-a sacrificat. Si-a dat viața de bunăvoie, nesilindu-L nimeni.

Trăind o viață fără păcat, pentru a acoperi vina întregii lumii, a acceptat să fie făcut criminal, curvar, hot, toate mizeriile lumii luându-le asupra Sa.

Asa cum unii nu suportă sfințenia, nici Dumnezeu, cum nici Fiul Sau, nu suporta păcatul.
Asa ca o asemenea dragoste nu ar trebui să fie călcată în picioare.

Dacă diavolul ar avea un pseudonim, acela ar fi mai mult ca sigur, dany.

| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Voi nu intelegeti." - ce sa faci, se vede că nu înțeleg că pentru tine trebuie de explicat cat mai simplu. Deși. cum mai simplu? Și așa e foarte simplu...
Dany 1988 - s-ar putea crede că 1988 e anul nașterii, dar ar rezulta 32 de ani. Puțin probabil. Maxim 12.
Ok. Mai încerc o dată.
Dumnezeu l-a creat pe Adam. I-a pregătit locuință, gradina Eden. Mâncare din belșug. I-a dat și o soție. Adam urma să aibă urmași, să extindă acea gradina pe tot pământul ( plin de urmașii lui) și să se bucure de o viață veșnică, fara boală, bătrânețe și moarte.
Avea o interdicție - să nu mănânce din un pom anume. A fost și preîntampinat - dacă va mânca, va muri.
Nu a manifestat recunoștință, a mâncat din pom și a pierdut perfecțiunea devenind păcătos. Ceea ce a transmis urmașilor era ceea ce avea la moment - imperfecțiune, bătrânețe și în final moarte. Pentru că urmașii lui Adam sa poată recupera ce pierduse tatăl lor era nevoie de o răscumpărare corespunzătoare. Adam a pierdut o viață perfectă, deci că răscumpărare era necesară una identică. Nici unul din fii lui Adam nu puteau să o ofere deoarece nu o aveau.
Isus s- a născut că om perfect, neavând un tată uman nu a moștenit păcatul. Viața lui era corespunzătoare celei pierdute de Adam, de aceia a fost o răscumpărare pe măsură. Datorita acestei răscumpărări oamenii au posibilitatea de a recupera viața veșnică.
Deci Isus din iubire și-a dat viața umană perfectă că răscumpărare. Nu că ar fi fost vinovat.
La fel că în exemplul de mai sus, o altă persoană ți-a restituit automobilul distrus deși nu el la distrus.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Dar dă-l din versiunea King James, nu din alta.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Te rog, ai cuvântul.

| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Si nu am 32 de toamne?" - aș zice maxim 12 toamne.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

In Biblie de asemenea este scris că, cine se atinge de Fiul Lui se atinge de lumina ochilor Lui.
Dumnezeu s-a retras să plângă.

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Adică și la matematica nu ești super?
Nu aș adăuga nimic, judecând după comentariile tale. happy

Răspuns utilizator avertizat
| wexceptional a răspuns:

In toate victorile mari se sacrifica cineva puternic asa e viata nu ai cum altfel

| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Știu să citesc, dar cel ce a scris inițial greșit ești tu, nu eu...

| marinaru777 a răspuns:

Iisus si a dat viata pentru noi din iubire pentru oameni.

| RAY a răspuns:

Cum putea sa moara iisus pentru pacatele noastre daca noi nu existam?

| RAY a răspuns:

Anonim15032001 dumnezeu este iisus, iisus fata de el insati ti a spus de ce m-am parasit, dumnezeu stia viitorul, iisus stia totul asa ca a fost un teatru, dumnezeu a creat tot scenariul inainte de creatie iar iisus nu a fost upgrade pentru ca dumnezeu nu greseste niciodata

| RAY a răspuns:

Iurii75 de ce jignesti omul cand ii raspunzi la intrebare? fii crestin asa cum va numiti, voi va bateti joc de biblie cel mai mult

Răspuns utilizator avertizat