| Dan193 a întrebat:

De ce Dumnezeu a venit pe pamant? de ce ar lua forma de om (Isus Hristos)? Si de ce s-a sacrificat pentru pacatele noastre? Daca oricum erau asa multi nesimtiti pe pamant, de ce s-ar sacrifica si pentru ei, pentru cei ce l-au rastignit? Daca oricum erau deja atatia ucenici care raspandeau vorba lui Dumnezeu, pentru ce ar mai cobori pe pamant?

Răspuns Câştigător
| ania a răspuns:

Cred că a venit pă pământ ca să vedem cât de iubitor e caracterul Lui. A luat forma unui om pentru a avea o empatie maximă cu noi-căci n-avem un mare preot care să n-aibă milă de slăbiciunile noastre, ci unul care în toate lucrurile a fost ispitit ca și noi, dar fără păcat să ne apropiem dar cu deplină încredere de saunul harului, ca să căpătăm îndurare și să fim ajutați la vreme de nevoie (Evrei 4-15-16)S-a sacrificat și pentru cei cei care L-au răstignit și s-a rugat pentru ei(Tată iartă-i că nu știu ce fac) tocmai pentru că atunci cânt cineva la rău răspunde cu dragoste și iertare sunt cele mai mari șanse să ți se deschidă ochii spirituali, să-ți regreți răutatea de care ai dat dovadă, să vrei să fii mai bun, să răspunzi tot cu dragoste și bunătate. Prietenii lui Hristos erau o gașcă de fricoși cam încrezuți înainte de răstignire și înviere.Doar după ce La-u văzut că a învins moartea, au devenit ucenicii curajoși și altruiști care au dus measajul iubirii și iertării lui Dumnezeu, cu prețul propriei vieți și reflectând și ei aceeași dragoste jertfitoare.

35 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Dar nu Dumnezeu a venit pe pământ, ci Isus, fiul său. Ioan3:16.

| RAY a răspuns:

Deci tu pui intrebarea tu si raspunzi si nu vrei un raspuns care nu il doresti = o minte inchisa, fixa, dogmatica.

| Dan193 explică (pentru RAY):

Parca nu vorbeai cu mine. Plus ca ma asteptam la raspunsuri la tema, nu cineva sa-mi deprecieze credinta. Zici de minte inchisa, insa cum ti-ar placea tie daca cineva ti-ar spune ca tot in ce crezi e o prostie?

| RAY a răspuns (pentru Dan193):

Afirmi chesti care eu nu le am afirmat ceea ce nu e frumos, minciuna e pacat sau numai e

| Dan193 explică (pentru RAY):

La ce te referi? ca nu vorbesti cu mine? La ultima ta intrebare care ti-am raspuns, mi-ai zis ceva de tipul "cum de-mi raspunzi la intrebare" si mi-ai dat nefolositor, ce mi-a parut cam straniu, ca nu ti-am facut nimic, doar respectuos tot timpul ma straduiam sa fiu, chiar daca si nu eram de acord cu unele lucruri care le spui.

| RAY a răspuns (pentru Dan193):

A fost un raspuns eronat, si am scris nu raspundeti daca nu stiti, cum poti raspunde ca ai fi emotional daca doar creierul rational ar fi e ilogic, intreabati profa de biologie de ce e eronat

| Dan193 explică (pentru RAY):

O... numai ce m-am uitat in dex (/)_(\) credeam ca inseamna complet opusul silly

| RAY a răspuns (pentru Dan193):

Ok

| Violleta2022 a răspuns:

Cred ca trebuie sa vorbesti cu duhonicul sau preotul de la parohia ta, ca sa-ti explice toata intrebarile si nedumeririle tale.
Ori duminica, dupa slujba, cand sunt ore de religie, poti sa mergi si sa pui aceste intrebari!

| DeyCj a răspuns:

Ca să facă show, şi să iese în evidenţă că el e mai şmecher decât toţi oamneii, adică e cel mai cel dintre toţi. „Nesimţiţi" de-ăştia au existat, există şi vor exista mereu, aşa de „nesinţiţi" încât nu cred în basme, SF-uri şi doxe popeşti.
El a coborât din cer cu o misiune, şi anume acea de a crea omului(slab) un sentiment de „siguranţă" cu sensul de... „eu sunt păcătos, numai el e perfect şi abia aştept să vină el să mă salveze"(real nu va veni nimeni iar omul va sta liniştit şi-l va aştepta, ne evolând spiritual, lucru distructiv pentru el îsuşi), prin asta omul devine leneş spiritual; în loc ca să muncească psihic(aşa cum trebuie să facă, că pentru el o face) şi să evolueze spiritual aşteaptă să vină el să-l „mântuiască".
Cam la asta se referă povestea cu cristos cel răstignit pe cruce.

| xerxes1 a răspuns:

Este doar o poveste furata de evrei de la sumerieni. Daca vrei sa afli adevarul citeste despre tablitele de lut sumeriene si o sa afli ca Eva a fost de fapt a doua sotie a lui Adam, ca Noe era de fapt fiu nelegitim de Elohim de aceea a fost salvat, ca sarpele de fapt era zeul sarpe (geneticianul misiunii) etc.

| Dan193 explică (pentru xerxes1):

Tu crezi ca chestii de-astea nu se pot falsifica sau interpreta gresit? Si pe piramide sunt desenate elicoptere si nave spatiale, insa nu se mai i-au in serios, de aia si-s conspiratii.

| xerxes1 a răspuns (pentru Dan193):

Si in India au gasit cursuri de zbor autentice pentru vimanas.Cum sa eviti pasarile in timpul zborului, schema aparatului etc.Cauta vimanas.
Treaba este ca tablitele sumeriene inca exista la muzeu si sunt autentice, din Biblie nu avem nimic autentic.Doar copii modificate.
Stiai ca faza cu adultera si Iisus este un fals adaugat in anul 400?
Toti popii stiu asta.Nu-l scot de acolo deoarece zic ca este prea frumos si ca Iisus ar fi procedat la fel.
Adica o minciuna frumoasa.
Cauta pericope adulterae.

| Mclaren12 a răspuns:

Yehova nu a venit pe Pamant (nici nu exista), nu s-a materializat intr-un om (nici Cristos nu a existat), si nu s-a sacrificat nimeni pentru pacatele nimanui (nu exista pacate).

| Dan193 explică (pentru Mclaren12):

Pe mine parerea ta contradictorie nu ma intereseaza. Cu un asa raspuns apatic nu ajuti pe nimeni.

| Mclaren12 a răspuns (pentru Dan193):

Pai normal ca nu te ajuta daca nu intelegi ca nu au existat. Cum poate cineva sa-ti dovedeasca ceva ce nu exista? Tu probabil astepti raspunsuri la fel de iluzorii ca si intrebarile pe care le-ai pus. Nici astea n-o sa te ajute la nimic.

| Dan193 explică (pentru Mclaren12):

Pai daca intelegi ca rapunsuri de-astea nu ne ajuta, de ce o mai faci? Doar ca sa-ti bati joc de oameni si valorile lor?

| Mclaren12 a răspuns (pentru Dan193):

Ti se pare ca mi-am batut joc de vreun om? Ti se pare ca am zis "uite ce idiot este ala care crede in Yehova"? Nu, nu am zis asta, am zis doar ca Yehova si Cristos nu au existat si plecand de la premisa asta, orice raspuns legat de existenta lor nu ajuta la nimic pentru ca este fals. Daca tu si restul de nu stiu cate sute de milioane de crestini din lume cred in ei, asta nu inseamna ca au existat.

| Dan193 explică (pentru Mclaren12):

Nu mersi, nu cred in conspiratii. Plus zici ca toti popii stiu asta, nu cred ca popii sunt vreun grup masonic, sunt oameni de rand si ei. Insa ne abatem de la tema, eu altceva am intrebat.

| Dan193 explică (pentru Mclaren12):

Prin raspunsurile care le dai asta se subintelege fara ca sa mai spui "uite ce idiot", singur zici ca intelegi ca nimanui care pune intrebari de-astea religioase nu-i-a citi pareri ateice. Plus ca asta te face ipocrit spunand ca-i fals ssmd, deoarece chiar stiintific la fel nu poti fi cert de inexistenta Lui, o probabilitate cat de minuscula in ochii savantilor, oricum este.
Insa ne abatem de la subiectul intrebarii, plus ca tare nu mi-e a discuta aceasta tema cu cineva ca tine si nu pentru ca esti ateu. Vezi? Te-am numit nesimtit fara ca sa-ti scriu cuvantul.

| Mclaren12 a răspuns (pentru Dan193):

Habar n-ai ce-i ala ateism. Eu nu sunt ateu, am si eu o religie. Ateu este ala care respinge orice forma de religie sau spiritualitate, ateu nu este ala care respinge doar crestinismul si basmele sale. Eu urasc crestinismul pentru ca stiu ca a fost creat ca sa distruga spiritualitatea pagana si sa transforme omenirea in niste sclavi religiosi, ca sa nu mai zic de numeroasele mituri pagane pe care evreii le-au furat, corupt si integrat in crestinism. Crestinii habar n-au ce-i aia spiritualitate sau libertate. Deci nu discuti cu un ateu, discuti cu cineva care respinge crestinismul din motive evidente.

"se subintelege fara ca sa mai spui "uite ce idiot"
Deloc. Se subintelege ca spun "uite ce indoctrinat", nu "uite ce idiot", este o diferenta. Puteam sa zic idiot daca pe langa indoctrinat mai erai si arogant si prea sigur pe basmele bibliei. Ca intr-adevar trebuie sa fii idiot sa jignesti pe altii doar pentru ca tu doar crezi in ceva fara sa ai dovezi in timp ce altii refuza sa creada tocmai din lipsa dovezilor. Nu am pretins asa ceva.

"Plus ca asta te face ipocrit spunand ca-i fals"
Pai este fals, chiar si evreii au recunoscut asta. De ce m-ar face asta ipocrit? Eu am depasit sfera credintei oarbe si pot spune cu toata certitudinea ca zeul iudeo-crestin este fals. Este exact ca in nuvela "1984" a lui Orwell, oamenii erau obligati sa-l venereze pe "Fratele Suprem" ca pe un zeu dar nu exista nicio dovada ca el ar exista. Daca este sa presupunem ca exista un Creator suprem care a creat Universul (doar presupunem, momentan nu putem confirma asta), este mult prea evident ca nu are nici cea mai mica legatura cu zeul inventat de evrei in biblia iudeo-crestina, ar fi penibil.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Mclaren12):

Baiete, eu nu te-a facut nicicum ateu!
Ai venit pe un forum si ai pus niste intrebari, care spun despre tine ca esti necunoscator in ale religiei, ori ca ai mari nelamuriri, asa ca, te-am trimis la cel mai bun profesor pe care-l poti avea: preotul, sau duhovnicul parhiei de langa casa, unde poti ajunge cu usurinta dimineata sau seara.
Pune-i lui aceste intrebari si asculta raspunsurile lui, poate vei intelege ceva din explicatiile primite.

PS Nu ma intereseaza pledoaria ta despre ateism, sunt crestina si asa voi ramane, asa ca, pentru nelamuriri sau extrapolari, discuta cu un preot.

| Dan193 explică (pentru Mclaren12):

Ok scuze am presupus ca esti ateu din cauza ca vorbesti cu asa mult dispret de o credinta. Chiar si daca nu-i-a ta, as presupune ca in ziua de azi am fi mai intelegatori de credintele altora oricare ar fi ele. Ce tine de ura ta pentru crestinism, imi pare cam neintemeiata, pentru ca la fel cum afirmi de inexistenta si tot ce-ai mai citit si presupuneri, nu demonstreaza nimic, ele la fel pot fi niste nascociri de indocrinare. Plus la asta pe crestini mai mult ca atat ii ajuta si le da un scop in viata, un oarecare simt de securitate, chiar si biblia e o invatatura, bazele unei vieti sanatoase si spiritual curate. Oricare ar fi trecutul, eu stiu ce ne invata acum crestinismul si nu-i nimic ce ar promova ura, mai mult ca atat ne invata sa fim umili, intelegatori si darnici. De asta asa mult ma macina cand cineva vorbeste in felul asta de treaba asta care-i o patre din mine si cine sunt eu. E ca si cum ai zice ceva de mama mea.

| doctorandus a răspuns (pentru Dan193):

"eu stiu ce ne invata acum crestinismul si nu-i nimic ce ar promova ura" -- n-ai citit Biblia, clar!

| Dan193 explică (pentru doctorandus):

Asta-i tot ce-ai prins din ce-am scris acolo? E ca si cum voi cautati motive de conflit si cearta.

| Mclaren12 a răspuns (pentru Dan193):

"De asta asa mult ma macina cand cineva vorbeste in felul asta de treaba asta"
Bine, dacă înseamnă așa de mult pentru tine o să fiu mai tolerant.

"Ce tine de ura ta pentru crestinism, imi pare cam neintemeiata"
Evident că îți pare neîntemeiată pentru că nu știi ce atrocități a făcut biserica creștină pentru a aduna adepți și pentru a se perpetua.

"pentru ca la fel cum afirmi de inexistenta si tot ce-ai mai citit si presupuneri, nu demonstreaza nimic"
Nu înțelegi un lucru, este irelevant să dovedesc eu că nu există zeul evreilor. Cum poți dovedi inexistența a ceva dacă pur și simplu nu există? Religia creștină trebuia să dovedească existența zeului pe care îl promovează dar n-o face. În afară de o mână de oameni care se presupune că l-au văzut pe Yehova în biblie, nimeni altcineva nu l-a văzut. Dacă nici măcar biblia nu-i poate dovedi concret existența, ai pretenția de la alții să elaboreze nu știu ce teorii ca să demonstreze că nu există?

"ele la fel pot fi niste nascociri de indocrinare"
N-aș zice, născociri de îndoctrinare sunt tocmai poveștile bibliei, pentru că ele nu se conformează cu realitatea. Biblia nu este o carte de istorie, este o carte care cuprinde o istorie fictivă a evreilor. Biblia nu descrie apariția și evoluția vieții pe pământ, ci descrie apariția și evoluția poporului evreu pe pământ, și asta într-o carte de 1000 de pagini plină de povești neadevărate, contradicții și metafore furate și asimilate de la păgâni (moartea și învierea, săvârșirea minunilor, fecioara, pomul înțelepciunii etc).
În realitate nu a existat Noe, nu a existat Moise, nu a existat Isus, ele nu sunt personaje istorice, ci doar biblice. Doar credința oarbă a creștinilor îi asociază cu realitatea.

"Plus la asta pe crestini mai mult ca atat ii ajuta si le da un scop in viata"
Care este scopul creștinilor în viață? Să se conformeze dogmelor creștine ca apoi să ajungă în raiul promis de Yehova? Unde l-a promis? Tot în biblie? Ăsta nu este un scop în viață vere. Să trăiești ca să mori și să mori ca să trăiești nu este un scop.

"bazele unei vieti sanatoase si spiritual curate"
Absolut deloc. Biblia te învață cum să fii cât mai sumisiv cu putință. Adevărata spiritualitate nu-și are originea în creștinism, își are originea în religiile păgâne pe care biserica creștină a încercat cât mai mult cu putință să le eradicheze, cu tot cu cunoștințele lor și cu tot cu oamenii pe care le practicau. Până și biblia zice asta (Exodul 22:18).

"eu stiu ce ne invata acum crestinismul si nu-i nimic ce ar promova ura"
Dacă este să mă iau după versetul e mai sus, biblia promovează ura pentru tot ce ține de păgânism. Poate promova și câtă bunătate vrea, în lume este nevoie de dreptate, nu de bunătate. Asta este o învățătură total nesănătoasă, pur și simplu fii bun ca să poată alții să se folosească de tine în loc să fii drept și să dai fiecăruia exact ce merită.

| xerxes1 a răspuns (pentru Dan193):

Nu intamplator esti crestin.
Daca barza ar fi gresit tinta cu cateva sute de km acum erai musulman si te bateai cu pumnul in piept ca Allah este cel mai tare.

| gratargratar a răspuns:

Hristos a venit pe pamant pentru a restabili natura umana in integritatea sa. Numai Hristos putea duce natura umana, pe cale naturala, de la omenitatea ei catre indumnezeire. De asemenea, numai Dumnezeu se putea naste fara de pacat.
Iisus a biruit moarte prin faptul ca a fost gasit fara de pacat, iar iadul nu l-a putut inghiti, ci El a biruit Iadul prin stralucirea Dumnezeirii Lui. S-a coborat la Iad ca un om, si a biruit Iadul ca un Dumnezeu. Aceasta pentru ca in Hristos, omul si Dumnezeul au devenit Una, incat Dumnezeu a biruit Iadul si ca om, facandu-se incepatura noua tuturor, si, de asemenea, omul a coborat la Iad ca un Dumnezeu, umplandu-l de stralucire si vestind eliberarea tuturor celor ce zacea acolo de la Adam.

Iisus se rastigneste pentru toti pentru ca toti sunt creatia Sa. Asemenea unui Parinte, care nu-si leapada copiii - oricat de mult ar gresi acestia. El ne-a aratat ca omul-indumnezeit nu se mai teme de rau si nici de oamenii rai, caci raul nu are existenta in sine ci este doar ingaduit pana la judecata finala.

In sfarsit, a doua venire va avea loc spre adeverire tuturor neamurilor. Ca desi sunt multi care-L propovaduiesc, totusi sunt putini care sunt ai Lui cu adevarat. Iar la a doua venire, neamurile vor plange cand vor vedea pe Fiul Omului venind alaturi de ingeri. Judecata fiecaruia se va face inaintea tuturor oamenilor, de la inceputul Lumii si pana la sfarsit. De asemenea, Hristos se coboara pe Pamant pentru a face Pamant nou si Cer nou, pentru a aduce alaturi de El Ierusalimul cel de Sus.

| Dan193 explică (pentru gratargratar):

Multumesc mult, asta voiam sa stiu.

| Mclaren12 a răspuns (pentru gratargratar):

"Numai Hristos putea duce natura umana, pe cale naturala, de la omenitatea ei catre indumnezeire"
Esti constient ca asta este credinta oarba bazata pe nimic, nu?

| AC4S4 a răspuns (pentru Mclaren12):

La fel se poate spune si despre credinta ta.

| gratargratar a răspuns (pentru Mclaren12):

Iar nu ti-ai luat tratamentul...

| Mclaren12 a răspuns (pentru gratargratar):

Tratamentul de îndoctrinare creștină?
Ai dreptate, m-am lăsat de mult timp.

| Dan193 explică (pentru Mclaren12):

@gratargratar @Mclaren12 Terminati.

| Mașka98 a răspuns:

In primul rand, Isus nu este Dumnezeu. Ioan 6:44: '' Nimeni nu poate veni la mine dacă nu-l atrage Tatăl, care m-a trimis.''
Isus si-a jertfit viata ca sa ne plateasca pacatele. Din cauza lui Adam, noi eram ca si cum captivi. Iar Isus ne-a rascumparat. Pret fiind viata lui perfecta.
1 Corinteni 15:45: '' 45 Chiar aşa este scris: '' „Primul om Adam a devenit un suflet viu". Ultimul Adam a devenit un spirit dătător de viaţă.''
Datorita jertfei lui putem avea viata vesnica in viitor (Ioan 3:16).