| EricH a întrebat:

Isus e "fraier" pentru ca sa sacrificat degeaba?Pentru cine?Pentru rasa asta umana care e o mizerie

Răspuns Câştigător
| Dumnezău a răspuns:

"Te-ai pus pe cruce de fraier,Iisuse,ca oamenii-s tot muci, cu febra si tuse, cu cer negru-n cuget"-Razvan Eremia/Deliric1

Presupunand mai intai ca Iisus a existat,ca acesta a fost Fiul unui Dumnezeu inexistent,un profet,si Mantuitorul omenirii, si el chiar a fost rastignit, sacrificiul lui a fost in zadar.Chiar si daca ar fi un personaj fantastic(foarte probabil),tot am putea considera la fel sacrificiul lui,pentru ca orice este facut pentru rasa umana,ori este uitat, ori este redundant, ori semnifica o bunatate naiva.Inca o data presupunand ca a existat,Iisus a fost pionul lui Dumnezeu,ce a folosit sacrificiul sau spre mantuirea unora,mantuire care nu este totala si nediferentiabila.El a fost fraier,dar noi suntem mai fraieri,crezand in toata sarada cu mantuirea, si faptul ca el s-a sacrificat pentru noi; nu avea de unde sa stie(daca a existat) cine vrea si cine nu vrea mantuire si viata vesnica inexistenta alaturi de marele sahist ipocrit si malefic, taica-su.

43 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

S-a sacrificat degeaba? Pentru cine? Se vede ca nu ai cunoscut pe cineva pentru care El s-a sacrificat, pe cineva caruia sacrificiul Sau inseamna ceva.
Da, suntem rai, suntem uriti, dar nu uita ca El e dragoste, si ne iubeste, si cu toata uriciunea noastra, vede valoare in noi si de aceea s-a sacrificat. Am cunoscut baieti si fete urite, si a fost interesant sa vad ca au gasit persoane care sa le iubeasca, care sa le fie prieten(a). Si asta pentru ca in om mereu va fi si acea latura care e o mizerie, dar mai e si acea latura care e buna, care a creat si realizat lucruri marete.
E "fraier"?!? E si "Fraierul" meu, pentru ca si pentru mine s-a sacrificat. Si toata bogatia acestei lumi nu face cit face sacrificiul Sau pentru mine.
Problema e ca judeci omeneste, sau mai bine zis romaneste, caci asa sunt priviti la noi cei ce fac binele fara a astepta o rasplata - ca fiind fraieri. Credem ca totul e o afacere, imi dai - iti dau, insa nu asta e totul, mai exista si oameni care, ca si Isus, iubesc, si nu conteaza ce primesc in schimb, ei doar ofera din dragoste. Dar asta tu nu ai cum sa intelegi intr-o cultura in care a avea cit mai mult, a minti, a fura a insela pentru a atinge acest scop sunt considerate virtuti.

| Holocaust a răspuns:

Http://youtu.be/j0hFaZ7LrEQ
Fii atent la versuri.Tot pe acolo se învârte.

| Woodenpints91 a răspuns (pentru Holocaust):

Cum mă, vama? rolling on the floor

| Holocaust a răspuns (pentru Woodenpints91):

Taaaci mă, că habar n-ai cât m-am chinuit să găsesc o piesă despre subiectul asta! Ce? Nu-ţi place Vama? :)) Sau mergea mai bine asta: http://youtu.be/81hOZIuFAw4?

| Woodenpints91 a răspuns (pentru Holocaust):

Vama sunt nişte pişaţi laughing

Slayer am zis!

| IMC90 a răspuns (pentru Woodenpints91):

A, deci nu sunt singurul care are impresia ca chirila (sper ca am scris cu litera mica si am facut o cacofonie) e un mare dobitioc fatalau?

| Woodenpints91 a răspuns (pentru IMC90):

Nu,nu eşti singurul care crede asta laughing

| Coconutz a răspuns:

Vorbeste pentru tine.Nu ma consider o mizerie.

| OOOLEOOO a răspuns:

Isus s`a sacrificat deoarece te iubeste,ca tu sa mai apuci a vedea lumina zilei! Ca tu sa mai apuci sa-ti mai bei ceaiu Dimineata! Ca tu sa te poti trezi dimineata alaturi de sotia ta si sa-i zici ca o iubesti! Ca tu sa te mai poti bucura de aceasta viata minunata! Si apoi s-a sacrificat pentru cei ca mine,cei care ii sunt loiali lui Dumnezeu,celor care li se umple fata cu zambete cand vad inca odata lumina zilei si ii multumesc Domnului pentru aceasta!,celor care si fara averi fara curve se simt bine si spun clar cu voce tare ''DA! Dumnezeu e cu noi si noi suntem cu el! Slavit sa fie mantuitorul care ne ajuta sa mai avem o legatura cu Dumnezeu!'' Si apoi il mai faci Fraier? Cu ce autoritate? oare daca il faci pe unu fraier, nu esti la fel ca el?

Cand un doctor te salveaza de la moarte il faci fraier deoarece acum o sa continui sa traiesti viata ca un om rau, sau ii multumesti ca te-a readus pe picioare?

| drhotzu a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Ok dude relaxeazate si scote crucifixul din fund pentru ca urmeaza un imact frontal cu realitatea:
nu exista d-zeu/iisus/mohamad/alah/hrisna/ etc...
toata treaba cu zeitatile este o minciuna!
asa ca na am spus- si pe asta! nu exista.
nu o sa crezi si o sa traiesti in ipocrizia ta si in lasitatea ta toata viata. de ce lasitate? pentru ca ai nevoie ca o forta supraomeneasca ca sa dai vina pe ea pentru incapacitatile tale, daca tu nu esti in stare de ceva atunci nu poti pentru ca asa a vrut dumnezeu! tampenii
si da avem sa ii multumim religiei crestine pentru 4 secole de regres stiintific (toate tampeniile pe care le-a adus dupa el evul mediu in care tot ce era nou sau inovator era erezie)
toata religia este bazata doar pe un lucru: nevoia omului de a explica fenomene si de a da vina pe altcineva. si este doar o modalitate buna de a tine lumea sub jug si a trage foloase de urma ei, de ai indobitocii pe toti incuiatii la minte care cred ca prostii, nu sunteti cu nimic mai presus decat musulmanii care mor pentru alah al lor desi sunt pagani!
si cam atat cu existenta aceasta mirifica a zeilor... crestinismul, iudaismul, budismul, hinduismul toate sunt la fel! indoctrineaza oamenii...
dar cel mai trist este nivelul de ipocrizie din crestinism si mai ales din biblie si din "cartile sfinte" care au fost scrise la cateva sute de ani dupa evenimente si sunt la fel de incredere ca si balada lui robin hood sau "regele arthur" sunt doar niste povesti frumoase si atat! din care corect este ca ar trebui sa tragi niste concluzii pentru a fi un om mai bun, dar la fel este si codul bunelor maniere sau codul penal.
deci inainte sa arunci cu aghiazma pe monitor cand vei citii ce am scris aici puneti doar o singura intrebare: cat de ipocrit sunt? (si da ma refer la tine) si cat de ipocriti sunt crestinii? (da ma refer la toti) si cat de ipocrita este biserica asta care nu are nici o treaba cu lumea de azi!
salutari tie si cititorilor nostri!

| seagate a răspuns (pentru drhotzu):

Daca esti orb si ignorant nu este decat vina ta.
Degeaba te agiti ca o curva in parcare ca nu rezolvi nimic.
Un prost ca tine citeste doar carti proaste ca sa-si largeasca ignoranta si mai mult.

| drhotzu a răspuns (pentru seagate):

Ooofff... cat de rau o fi sa fii in locul tau? nici nu vreau sa stiu cum este sa fii indobitocit si indoctrinat mai rau decat nazistii lui hitler, si da paralela este una corecta si liniara, pentru ca la fel ca si hitler biserica pentru fiecare lucru bun pe care l-a adus a adus cu sine si 10 altele foarte proaste. inca de la infiintare si pana acum. si plus ca mai ai o problema: vezi eu am citit atat biblia, cat si acele carti proaste, si le-am dat amandurora aceeasi sansa la plecare, si da ai dreptate ca nu rezolv nimic pentru toti "clericii" sunt la fel de incuiati la minte la fel ca si pe vremea inchizitiei, ca sa nu mai vorbim de infatuarea de clasa modiala de care dati toti dovada, vezi tu singura ta problema in ceea ce ma priveste este ca eu nu sunt adeptul "crede si nu cerceta" orice imi spui tu mie despre religie si existenta zeilor pot sa iti aduc cel putin 3 contraargumente imbatabile, pentru ca spre deoasebire multi altii eu nu sunt un "prost" sau o curva. daca vrei curve si curvari mergi la preoti, sau la calugari care mai sunt si homosexuali. si oare care este cel ignorant? cel ce refuza sa deschida ochii la ce este in fata lui sau cel ce crede orbeste in ceva doar de dragul de a crede, tot ceea ce cer este sa incepi sa incerci sa gandesti pentru tine. nu sa gandesti ceea ce iti impun altii.
si mai am o intrebare catre tine: in magie si in forte d`astea crezi? adica descantece si alte cacaturi?

| OOOLEOOO a răspuns (pentru drhotzu):

Nu te fac ipocrit deoarece nu vreau sa ne maniem unii pe alti happy Dar cum tu nu vrei sa aflii ca exista Dumnezeu nimeni nu va putea sa te faca sa intelegi ca exista, doar daca vrei cu toata inima sa-l gasesti, el ti se va arata! cum eu nu vreau sa inteleg ca nu exista nimeni nu ma va putea face sa inteleg ca nu exista! Orcum ai calitati de un invatator. pace tie big grin

| drhotzu a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Corect, (ce al cezarului e al lui)
ceea ce ma deranjeaza este urmatoarea problema: de ce toti credinciosii tin sa arate ca sunt credinciosi si sa ma sfatuiasca si sa vina peste mine si sa ma "aduca pe calea cea dreapta"! nu inteleg de ce trebuie toti sa fie asa de ipocriti! la fel cum si voi (credinciosii care l-ati gasit) si eu am facut o alegere bazata pe rationamentul meu, cu care sa ma simt eu bine pentru ca pana la urma asta conteaza nu? pacea "sufleteasca"! si ca sa intelegi eu nu spun ca nu are si partile ei bune (religia adica) doar ca este prost si gresit interpretata! dar nu pot sa cred in existenta unei fiinte supraomenesti nu pot!
iti multumesc pentru complimentul facut totusi, da am un telent nativ catre predare, si mai ales catre oratorie, este un talent pe care l-am cultivat totusi in decursul anilor cu foarte multa munca big grin
daca vrei iti pot da cateva sfaturiwinking
salutare tie si cititorilor nostri big grin

| seagate a răspuns (pentru drhotzu):

Cred ca nu mi-ai inteles raspunsul.
Pot sa-ti despart in silabe daca vrei.

| drhotzu a răspuns (pentru seagate):

Vezi asta e o alta problema a voastra "cei iluminati" "cei speciali" si cei "prea fericiti" COMPLEXUL DE SUPERIORITATE!
well let me give a point: stiu mai multe decat tine chiar si despre religie... asa ca... da un "prost ca tine", si nu cred ca ai inteles ceea ce am scris eu, probabil te-ai oprit la primul rand de frica sa nu iti sara capul din fund, dar mai intai citeste verifica cerceteaza, GANDESTE! si dupa vino sa discutam si mai important sa argumentam! dupa ce vii cu argumente plauzibile discuti cu mine! pana atunci don`t be a fool stay in school!
"pace" tie laughing)))
salutari tie si ascultatorilor nostri...

| seagate a răspuns (pentru drhotzu):

"stiu mai multe decat tine chiar si despre religie"
Pe cat punem pariu ca doar mananci ca cat?
Daca-ti tai netul nici nu mai stii cum te cheama ateu wikipedian.
Acum lasand gluma la o parte, straveziul ala cu fata de ratat de la avatar unde l-ai gasit? rolling on the floor

| drhotzu a răspuns (pentru seagate):

Ok fii atent (poti sa iei notite)!
pot sa pun pariu cu tine pe ce vrei si nu ai.
in al 2-lea rand vorbeste frumos! sau ce daca nu mai stii ce sa spui gata treci la jigniri?
nasol vezi asta este cu persoanele care sunt praf, tamaie. laughing)
dar o sa iti fac cel mai mare serviciu pe care ti la facut vreodata cineva, o sa te las in pace sa te stresezi precum legendarul coi in caldare.
aaa si hai sa mai iti spun ceva: i am wikipedia mother fucker!
si sa iti mai spun ceva: i am your father! your holy father! big grin si o sa iti si demonsrtez daca vrei big grin pentru ca eu pot sa aduc argumente si contraargumente la tot ceea ce zic big grin asa ca! mergi si sfinteste calculatorul unde toata ziua stai si te masturbezi! si vezi ca asta este pacat, dar ramane intre noi laughing)

| drhotzu a răspuns (pentru seagate):

PS: cel putin am curaj sa imi arat fatawinking tu?

| raluk27 a răspuns (pentru drhotzu):

Nu vreau sa ma cert, dar nu crezi ca si Codul penal isi are intr-un fel temeiul in morala crestina. Daca nu ar exista reguli, lumea ar fi un haos. Si daca ne uitam la origini, aceste reguli decurg din preceptele crestinismului.Toata lumea stie ca nu e bine sa ucizi, sa furi, sa minti, sa inseli, etc. De unde crezi ca vin toate astea? E adevarat ca de-a lungul timpului s-au comis nenumarate crime si nedreptati in numele Bisericii, dar cred ca asta s-a datorat pe de o parte ignoranei (multi erau analfabeti), fanatismului sau unor interpretari total gresite a textelor si invatamintelor.Pe scurt, fiecare a inteles ce-a vrut, a interpretat cum a vrut si astfel si-a gasit o justificare a faptelor sale.Intr-un fel e de apreciat sa fii ateu. Nu crezi si gata. Si e de preferat o astfel de atitudine in loc sa dai nastere la tot felul de interpretari, cum fac ALTII de pe-aici.

| drhotzu a răspuns (pentru raluk27):

Pai tocmai si eu spuneam in general acelasi lucru big grin referitor mai ales la cele 10 porunci si la faptul ca biserica a avut si ea partile bune, mai putine decat partile rele, cum ar fi evul mediu care ne-au trimis oarecum aproape in epoca de piatra, si care au fost un impediment major in calea dezvoltarii si multe altele. ok fii atenta pentru tine o sa fac asa: eu ateu cu capul pe umeri cum spuneai si tu, o sa imi dau ban permanent pe acesta categorie, nu este treaba mea in religie, sa stea ei aici si sa ma huleasca eu am plecat in lumea reala big grin
si asta doar pentru tine laughing) ca imi place sincer sa fiu o cearta buna big grin e bine din cand in cand
PACE VOUA FII MEI laughing))))))))))

| raluk27 a răspuns (pentru drhotzu):

Daca ar fi dupa mine, nici n-ar fi trebuit sa existe o astfel de categorie. Da nastere la n discutii si certuri si vorba aia, oamenii nu trebuie judecati dupa religie, rasa, nationalitate, sex etc. Numai ca sunt unii care isi pun tot felul de intrebari, nu se multumesc cu raspunsurile primite si sincer nu inteleg care e scopul sa vina unul sa-mi explice ca, de fapt, ceea ce am crezut eu pana acum e total fals. M-am saturat de "luminatorii de minti".

| raluk27 a răspuns (pentru drhotzu):

Stii care e faza? Iisus a venit pe pamant, si-a indeplinit misiunea si a plecat. Nu poate fi invinovatit crestinismul si cu atat mai mult Dumnezeu pentru ceea ce au facut oamenii dupa. E ca si cum ti-as da sa citesti o carte, tu intelegi ce vrei din ea, faci prostii si in final eu sunt de vina. Intotdeauna a existat un conflict intre stiinta si religie, numai ca unele lucruri nu pot fi explicate si atunci da, am de ce sa cred in divinitate.

| drhotzu a răspuns (pentru raluk27):

Okey, si la fel cum tu dai explicatie in d-zeu, eu dau explicatie stiintifica, nu am ce sa fac, asa este creierul meu legat...
iar referitor la treaba cu prostiile si cartea sunt total de acord, la fel cum am mai spus, eu sunt de acord cu religiile la nive ideologic, sunt o sursa buna de inspiratie pentru toata lumea, dar pentru mine sunt doar atat, o sursa de inspiratie. eu unul nu am de ce sa cred in divinitate, am de ce sa cred in mine si atat.
mai rau e cu cei care doar se bat cu pumnul in piept ca sunt ei marii credinciosi dar nu urmaresc nici macar principiile de baza... asa ca, religie nu merci! am propriile principii din toate religiile si credintele si culturile si toate cate exista!

| raluk27 a răspuns (pentru drhotzu):

Ce-i drept sunt si unii care exagereaza

| drhotzu a răspuns (pentru raluk27):

Majoritatea...
asa ca eu am plecat de aici pana nu cheama astia (inchisi la minte) inchizitia peste mine...

| Siiimonaa a răspuns (pentru drhotzu):

Deştepule dacă nu există Dumnezeu atunci cine crezi că a creat oamenii?! ...sau tu crezi ca ai evoluat din maimutelaughing))))))))rolling on the floor)))))))

| drhotzu a răspuns (pentru Siiimonaa):

Mda mi se pare mult mai logic sa cred ca o fiinta "supranaturala" s-a gandit sa ma faca dupa chipul si asemanarea lui, si ca din 2 oameni am ajuns la 7 miliarde, ceea ce este genetic imposibil, pentru ca o genealogie asa de limitata duce la malformatii genetice grave si asta insemna sfarsitul speciei. si hai sa mai luam in considerare, daca evolutia nu exista, atunci de ce sunt specii diferite de oameni? cu trasaturi total diferite? pentru ca daca ai avea dreptate perioada asta de de 5000 de ani (cam atat spune religia ca are pamantul) nu ar fi suficienta pentru aceste evolutii umane. si ce te faci toate speciile disparute? pentru ca atunci toti dinozaurii ar fi trebuit sa convietuiasca cu oamenii... si daca ar fi fost asa in acelasi fel in care au pictat celelalte animale nu apareau si dinozaurii? sau nu crezi in dinozauri?
deci tu vrei sa imi spui ca preferi sa crezi intr-o carte? fara nici o dovada? doar o carte? mai cresti un pic si mai citeste un pic si vedem dupa ce incepi sa gandesti!

| kamykaze88 a răspuns:

Trist, nu pot sa cred cata inteligenta... voi inca credeti in povesti?

| adisuper a răspuns:

Uite că nu eşti singurul care are această părere.Ascultă asta http://www.youtube.com/watch?v=h6tnIzS0kjk
Sau mai simplu nu crezi în nimic şi nu îţi mai baţi capul cu lucruri care nu te ajută cu nimic.

| EricH explică (pentru adisuper):

Stiu melodia de ce crezi ca am intrebat

| hunterpainting a răspuns:

Isus s-a sacrificat si cand si-a dat seama pentru cine, a inviat.

| EricH explică (pentru hunterpainting):

Dar frate, meritam sa se sacrifice gandeste-te! meritam?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Esti tu un bou bătrîn

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te duci tu mai bine sa traiesti in sihastrie de unul singur si ne lasi pe noi "mizeriile" sa traim fara parerile tale?

| unknow91 a răspuns:

Asta a fost cea mai penibila intrebare pe care am auzit-o.iar despre tine, cu toate ca nu am dreptul sa judec pe nimeni, dar pot sa spun ca esti un copil chiar fara minte.

| al3x17 a răspuns:

Ba retardatule mai intai de toate se scrie Iisus si daca el nu s-ar sacrificat tu acum nici nu ai fi fost pe pamant ma desteptul p***i

| obsesion a răspuns:

Doamne cum poti sa spui asa ceva.isus nu s-a sacrificat dejaba! ne-a dat sansa de a alege

| David33 a răspuns:

Tu esti un fraier!

| conexx777 a răspuns:

Pentru toti cei care inca nu cred desi sunt mii de dovezi ca exista DUMNEZEU UN SIMPLU CLICK PE YOUTUBE CU MENTIUNEA LUMINA SFANTA DE LA IERUSALIM. NU INCERCATI SA VENITI CU TAMPENII GEN EFECTE SPECIALE ETC ETC PTR CA NU AVETI NICI O SANSA IN FATA UNEI DOVEZI CLARE A EXISTENTEI LUI DUMNEZEU. sunteti o generatie MAC DONALDS frustrati deprimati nascuti in fata pc/laptopului pentru ca parintii vostri erau ocupati cu altceva decat educatia voastra.nu va condamn nu aveti nici o vina pentru ca ei nu s au ingrijit de voi.va compatimesc pentru ca sunteti usor de manipulat va imbracati dupa reclame traiti dupa reclame si credeti tot ceea ce vi se spune.mai putin ceea ce se spune in biserica si in biblie.va dati destepti cu 40 de facultati si va vindeti sufletul pentru o femeie pentru o doza.cei mai multi nu stiu de ce traiesc.cei mai multi sufera de depresii de orgolii. urasc faptul ca s au nascut isi urasc parintii.isi gasesc alinarea in fel si fel de extreme de obiceiuri.pacat ca parintii vostri au lipsit atunci cand aveati nevoie de ei mai mult sau au fost inlocuiti de bani si de cadouri, de saracie de indiferenta.nu sunteti orbi nu sunteti surzi doar va simtiti superiori negand adevarul din fata voastra pentru ca in spiritul asta ati fost educati si crescuti.si maine daca ar invia cineva din neamul vostru si v-ar spune "exista rai si iad" tot nu ati crede.de aceea nici nu se intampla asta! sacrificarea lui IISUS A FOST O DOVADA A DRAGOSTEI LUI DUMNEZEU CAT SI O DOVADA A EDUCATIEI OAMENILOR A "DRAGOSTEI "CU CARE SE LAUDA TOTI CA O AU IN SUFLET. NU AU FOST POVESTI NEMURITOARE A FOST O DOVADA CA LUMEA IN MAREA LOR MAJORITATE SUNT PERVERSI SI SE COMPLAC CU HOTIA PERVERSITATE URA MANDRIA RAUTATEA INVIDIA ETC.o sa traiti intr o lume in care voi ati aleas o ati construit o, va ti dorito.deja se vede ce 'minunata ' este happy. sunteti manipulati controlati de catre mijloace masmedia va gasiti exemple disperati sa umpleti golul din suflete un actor un cataret.il faci idol traiesti ca el ajungi sa te comporti ca el chiar daca este un exemplu total gresit.ati reusit sa construiti o lume in care si sentimentele sunt false happy.in care traiti ca sa munciti sa furati sa beti sa mancati.acestea sunt obiceiurile voastre.asa va place.sa traiti in minciuna.ati adus minciuna in locul adevarului,prostia in locul inteligentei, mandria in locul dragostei.ati inlocuit toate valorile.va felicit o sa va spalati pe cap cu toate dar nici macar de asta nu sunteti in stare pentru ca simplu cadeti in depresii ce nu le puteti controla.umpleti spitalele de boli sau va lipiti de stalpi cu masina.suferiti de mandrie dar sunteti manipulati in ultimal hal de niste oameni ce vor doar ca deveniti sclavii sistemului.va imbatati cu iluzii. fugiti in afara pentru ca acolo ati gasit raiul.dar va inselati si va mintiti singuri.va sunati parintii si le spuneti ca sunteti fericiti dar nici macar o adiere de fericire nu o cunoscut sufletul vostru.va da ti seama de toate astea si ca sa va consolati da ti drumul la muzica tare va imbatati va drogati barfiti intrati in lumea virtuala contestati adevarul si in cel mai rau caz va aruncati de la balcon.viata este si ramane frumoasa lumea o face sa fie altfel. felicitari ca voi contribuiti din plin la asta.chiar daca parintii nu v au educat aveti acces la informatii dar pierdeti timpul si sufletul la un porno la ultima generatie de joc la cel mai tare film sau in lumea virtuala construiduva un caracter si o viata paralela. va compatimesc.nu ma dau inteligent,nu sunt mai presus decat voi, nu sunt mai luminat, pur si simplu imi pare rau ca distrugem suflete traditii obiceiuri si odata cu asta Romania.ati fost mintiti si sunteti mintiti despre adevarul istoric. sunteti toti luminati dar nimeni nu va luminat despre istoria noastra despre ceea ce s a intamplat cu adevarat in trecutul nostru. credeti tot ceea ce vi se spune la televizor si in scoli.vin altii din afara sa va lumineze si voi negati adevarul.la ce folos ca esti frumos destept si cu bani daca nu stii de ce traiesti si telul tau in viata este doar ca sa iti bati joc de tine intr un fel sau altul pierzand timpul cu lucruri ce iti omoara sanatatea si iti murdaresc sufletul?! respect pentru cei din generatia mea care inca nu au creierul spalat! am 29 de ani

| maryannn a răspuns:

Iisus nu a fost fraier si nici nu e, sa nu uitam ca el a fost acuzat ca s-a dat drept DUMNEZEU, ceea ce e cam nedrept pentru ca el era DUMNEZEU. El s-a sacrificat pentru pacate oamenilor, indiferent de rasa, domnu ii iarta pe toti chiar daca il injura pe Iisus si de alte lucruri sfinte. iar invierea sa a aparut pentru ca lumea era necredinceosa si nu credea ca el e Dumnezeu, iar invierea a dat raspunsul multor necredinciosi. Chiar daca in ziua de azi lumea e si mai rea o sa vina o zi cand asta se va schimba.

| Alexandra145 a răspuns:

Nu am ascultat niciodata melodia : Deliric 1 -negru. dar vorbele de acolo.Nu mi-a venit sa cred ca auzeam. straight face Nu inteleg cum se poate ca lumea asta sa fie asa de rea.sad Dumnezeu pentru mine e Tatal meu. In El am cel mai mare incredere. Dar totusi nu inteleg de ce lumea devine din ce in ce mai rea! Iisus s-a sacrificat pentru noi, credea ca o sa ne schimbam [cred eu ] dar noi am devenit din ce in ce mai pacatosi. straight face

| EricH explică:

Bah idiotule, am intrebat si am zis "fraier" nu ca jignire ci scot la iveala un aspect. La modul ca s-a sacrificat degeaba pentru rasa asta umana care e o mizerie.Scoate la iveala faptul ca nu meritam nici macar 0, 1 % din ceea ce a facut El pentru noi. intelegi?