| AvalohAlyn a întrebat:

De ce majoritatea oamenilor sunt rai,nedrepti,ignoranti,egoisti,plini de ura,lipsiti in mare parte de moralitate? De ce esti tratat cu indiferenta,rautate,nedreptate de catre oameni cand tu nu meriti si le arati exact partea contrara adica bunatatea,ajutorul,iubirea,pasiunea,sinceritatea etc
De ce nu primim de la oameni ceea ce meritam cu adevarat si ne dezamagesc multi?

Sincer,eu personal, de multe ori am fost tratat cu rautate,nedreptate,indifirenta,ura,egoism,ignoranta etc cand le-am oferit numai lucruri pozitive si demne de apreciat,aici ma refer mai ales la viata reala,prieteni,colegi de scoala etc.

Dai iubire,ajuti lumea,iti pasa de ei si primesti in schimb de la acei oameni rautate,batjocura,ignoranta,nepasare, egoism?

Pai e normal?

Personal am 3 prieteni buni care nu m-au dezamagit deocamdata dar ii cunosc nu de putin timp si oricum la ce mi s-a intamplat in viata ma astept oricand sa fiu dezamagit si de ei.

Sincer pretuiesc mult familia (chiar daca uneori ma mai cert cu parintii) si pe Dumnezeu.Ei nu ma tradeaza niciodata,nu ma trateaza cu ura,rautate,dispret, egoism si ma iubesc cu adevarat.

Ce sfaturi imi dati?
De ce daca faci bine primesti rau la un moment dat?
Si va rog fara batjocuri inutile ca sunt satul.
sadsadsad

Răspuns Câştigător
| Gregory a răspuns:

Salut! Te rog frumos să citeşti acest minunat articol:
http://oamenifrumosi.wordpress.com/

11 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Pentru ca traim ultimele zile cand oamenii sunt din ce in ce mai rai. 2Timotei3:1-5.Dar poti gasi si oameni demni de incredere azi, eu i-am gasit.www.jw.org

| Thunderstruck a răspuns:

De ce majoritatea oamenilor sunt rai,nedrepti, ignoranti, egoisti, plini de ura, lipsiti in mare parte de moralitate? -- Din cauza religiei, religia te incurajeaza sa faci rau, sa fii nedrept, ignorant, iar religia e o cauza care duce la lipsa de moralitate.Nu esti moral daca tu nu omori pe cineva doar de frica unui zeu care te va pedepsi.

| Mădă0611 a răspuns:

Pentru ca asa esti si tu, dar nu vezi pentru ca binele si raul sunt termeni relativi.
1. Judeci oamenii. Cum esti?
2. Mereu ataci ateii. Cum esti?
Si astea doar pe net, in realitate oare cum sta treaba thinking

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns:

N-am o varsta foarte inaintata dar am trecut prin destule.Am invatat ca mereu ai sa gasesti oameni care sa te urasca, sa fie invidiosi pe tine si sa te intimideze cat pot.La cum ii vedeam pe cei din jurul meu am crezut ca toti oamenii sunt ignoranti, aroganti s.a. Si ca 1 om de incredere este in cate un judet daca nu mai rau.Am intalnit si oameni care sunt de incredere si nu-ti intorc spatele,care te respecta daca-i respecti,dar daca cei pe care-i iubesti se poarta urat cu tine da-le o sansa,gandeste-te ca este greu si ca nu oricine are o atitudine mai sfidatoare este neaparat rau,arogant s.a.Mi-am dat seama ca sunt putini,foarte putini oamenii de incredere, si daca trebuie sa-ti pese de parerea cuiva, de acei oameni sa tii cont.Da, toti se dau smecheri, ca in filmele de la TV si mi se pare penibil.Aia-s prefacuti. Daca-i intrebi daca-s ei insisi o sa spuna da.Toti sunt ei insisi si trasi la indigo cu privire la caracter happy. Cauta oamenii care-s sinceri nu prefacuti. Evita prefacutii.Eu o fac pentru ca ma dezgusta cu replicile lor din filme.In fine, iti dai seama ca suntem influentati de filme, unde sunt promovate numai continuturile violente, care sunt interesante recunosc, un film de actiune mereu e binevenit.

| RetardedRacoons a răspuns:

Oamenii sunt asa datorita religiei.

Răspuns utilizator avertizat
| casablanca40 a răspuns:

Ai asteptari prea mari de la oamenii din jur, bunatea nu este neaparat o calitate, depinde de conjunctura in care te aflii.
Primesti o palma, intoarce si celalalt obraz. Ar trebui sa te obisnuiesti cu ideea asta.

| Disharmony a răspuns:

Pentru că doar aşa se pot distinge oamenii care nu ţin cont de părerile celorlalţi, de cei frustraţi, retarzi, care dau pe dinafară de ipocrizie, crezând că lumea mai poate fi schimbată în ''bine'' şi că merită să fie ridicaţi în slăvi, doar pentru că ei cred că moralitatea înseamnă bunătate, compătimire, respect, alea alea.

| Jackul336 a răspuns:

Calmeaza te, daca vrei intri in grupuri voluntare si gasesti lume cumsecade!

la multi nu li s-au format abilitatile superioare de umanitate de inteligenta emotionala

vorba aia castigi mai mult cu un om pe care il utilizezi la capacitate maxima in sensul bun al cuvantului, ii dezvolti abilitati il formezi catre succes iar el pe baza acestora iti va multumi direct sau indirect

..decat sa-i furi portofelul sa-l umilesti sa-l exploatezi

dar pentru asta e nevoie chiar pentru noi insine sa avem abilitati intelectuale formate pe un fond emotioanl sanatos, iar emotiile sanatoase deriva pe instincte primare bine cizelate

cei care sunt rai sunt fie inteligenti fara suflet fie prosti

| OmuFoarfeca a răspuns:

Peste tot esti tratat asa pentru ca societatea mai nou pretuieste doar "valorile" cum ar fi:ura, trufia, castigul material, zgarcenia si mai ales materialismul iar in privinta societatii n-ai ce face. Nici Dumnezeul tau nu te ajuta.

| šïηηεr a răspuns:

Pff... Vrei să ştii de ce? laughing

Sărăcia. Sărăcia ne face pe toţi să furăm, batjocorim, că doar na, aşa ne simţim bine.