| vvyyoo a întrebat:

De ce majoritatea pamantenilor cred intr-un "Dumnezeu"?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
20 răspunsuri:
| Mădă0611 a răspuns:

Din nevoie, dar l-au creat din necunoastere.

| costis a răspuns:

Unii din ce vad in Creatie, altii pentru oamenii schimbati ( la noi ii numim sfinti), altii pentru minunile si cuvintele Domnului Iisus Hristos.

| EmaS a răspuns:

Pentru ca El este Creatorul.

| RAY a răspuns:

Dumnezeu este o speranta pentru omul sarac,bonav, o speranta ca cineva te protejeaza, te ajuta la greu, isi promite o viata vesnica, te pedepseste cand faci rau
dumnezeu e acel tata si mama din copilarie, de care uni nu pot scapa niciodata

| Lizzu a răspuns:

Pentru ca orice comunitate, si aici e vorba de comunitatea Pamant, se simte in nesiguranta si buimaca daca nu este condusa de cineva superior de un cap superior peste ei.

De asta.

| Apocaliptic a răspuns:

Esti extraterestru? Cica pamantenilaughing. Suntem oameni ma!laughing
In fine., dupa ce o sa mori, ai sa vezi de ce majoritatea "pamantenilor"( laughing ) cred in Dumnezeu. Si daca nu crezi... o sa-ti para rau o vesnicie si presupun ca stii ce este o vesnicie.

| cristi202 a răspuns:

Pentru ca exista Cineva acolo sus care ne iubeste.

| Nucreeed a răspuns (pentru cristi202):

Saracutu' de tine...ce te'ai face fara el...nu?rolling on the floor

| RetardedRacoons a răspuns:

Pentru ca majoritatea pamantenilor sunt prosti cu bale la gura.

forum.retardedracoons.com

| LeMousiqe a răspuns:

Pentru că el ne-a creat, trebuie să fim recunoscători şi să facem lumea mai bună.

| vvyyoo explică (pentru LeMousiqe):

Wtf?! =]]

| vvyyoo explică (pentru Apocaliptic):

Deja imi pare rau ca sunt atat de multi fraieri care venereaza un zeu/dumnezeu.

| LeMousiqe a răspuns (pentru vvyyoo):

Fiecare cu părerea lui.

| marciana a răspuns:

Inca de demult oamenii incercau sa gaseasca explicatii la multe fenomene:ploaie,fulgere, curcubeu, soare, luna, etc.Pe atunci nu exita chimia, fizica, matematica, deci singurul raspuns pentru ei a fost ca o fiinta supranaturala avea grija de toate, deci un zeu.Si asa au inceput sa faca statui din lemn sau alte materiale si sa le venereze.Desigur,dupa aceea a venit timpul lui Dumnezeu, zeul crestinilor, apoi Iisus, fiul lui Dumnezeu.Nu exista dovezi exacte sa confirme ca a existat pe Pamant, dar asta nu a oprit credinta in el.Pentru ca toti ne intrebam de ce a fost scrisa Biblia, daca nu ar fi un Dumnezeu.Si totusi, in zilele noastre, multi sunt crestini, uneori cu motivul ca le e greu sa creada in stiinta(ma refer la teoria darwinista), alteori pentru ca li se pare mai usor sa duca traditii crestinesti.

| ЖAngelOfLoveЖ a răspuns (pentru TheMechanix):

Nu ne drogam. Suntem mai slabi de inger, poate vrei sa zici. Dar cum esti plin de tine, normal ca spui toate porcariile despre noi, credinciosii. De aceea ne legam de toti ateii.

| ЖAngelOfLoveЖ a răspuns:

Dar tu esti martian de zici 'pamanteni'?!~Mhm... mai bine ne-ai zice credinciosi. poate vrei sa pari original.Sau doar sa faci misto.

| cristi202 a răspuns (pentru Nucreeed):

Mda, fara El, infundam poate puscaria, sau, in cel mai fericit caz, azi eram un alcoolic notoriu si fara scapare. Dar sunt om si traiesc asa cum ar trebui sa traiasca un om, si pentru asta nu pot decit sa Ii multumesc Lui.

| HueyFreeman a răspuns (pentru cristi202):

Nu crezi ca problema ta era de la tine? De la felul cum gandeai? Ce ma impiedica pe mine, ateu fiind, sa omor pe cineva?

| Lizzu a răspuns (pentru Apocaliptic):

Iar amenintati cu pedepse, maceluri, foc si dracu?

Numai cu amenintari umblati.

| danay72 a răspuns:

Pentru ca am fost creati cu necesitati spirituale.