| IoanieCriminalul a întrebat:

Credeti ca majoritatea oamenilor cred in Dumnezeu doar pentru ca le este frica de iad?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
19 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Nu. Eu Il iubesc pe Dumnezeu pentru ca El m-a iubit intai.El este Creatorul si Mantuitorul meu! Daca in cer nu ar fi Isus nu as tanji dupa EL.

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Da, si pentru ca unii sunt prea ignoranti sa se documenteze putin de propria religie. In plus, majoritatea sunt crestini pentru ca asa au fost invatati de mici.

| OOOLEOOO a răspuns:

Iadul nu e un motiv de frica...Moartea este necunoscuta, iar necunoscutul aduce cu sine povesti si frica.

| danay72 a răspuns:

Probabil,dar aceasta nu e o credinta autentica.Adevaratii crestini cred in Dumnezeu pentru ca-l iubesc si cunosc bine Biblia si stiu ca Dumnezeu nu ar face niciodata rau cuiva. Iadul nu inseamna chin vesnic, ci distrugere eterna. Apocalipsa21:8,1Ioan5:3,Iacov1:13

| sabin89 a răspuns (pentru danay72):

Tot ii dai cu adevaratii crestini. Care sunt aia?

| danay72 a răspuns (pentru sabin89):

Cei care aplica in totalitate Biblia si nu iau doar ce le place din ea.Isaia43:10-12 iti da raspunsul.

| EvangelineDS a răspuns:

Da, de iad si moarte.

| pwp a răspuns:

Eu cred pentru ca cred si atat!

| M25M a răspuns:

La un adult sau chiar varstnic nu prea pot spune ca mai este frica de iad fiindca deja sunt obisnuiti cu credinta in DUmnezeu cu existenta sa si mai mult se roaga pentru problemele cotidiene.
Insa de mic copil fiecare crestin, incepe sa creada nu fiindca Dumnezeu este bun si iubitor cu toti, nu fiindca el exista si ne-a creat si blablabla ci pentru faptul ca li se implementeaza acea frica de Autoritatea SUprema care ii va pedepsi pe eternitate intr-un loc numit iad, iar pentru un copil acest lucru este destul pentru a i se forma in creier o mini trauma. Implicit de aici se incepe credinta in Dumnezeu.

| KristalPop a răspuns:

Nu, fiecare crede din propriul motiv.

| DyNo a răspuns:

Cred ca sunt crestini care, cred in Dumnezeul biblic, din acest motiv.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca firca este pacat si neincredere in Bunatatea si mila lui Dumnezeu.mai cred si ca prea marea incredere in acestea, este pacat fiindca nu putem sa nu avem o limita.mai cred ca dreapta masura in toate echilibreaza omul si il face sa doreasca desavarsirea, fiindca frica, daca nu de iad, de moarte si tot este.si moartea e cea mai sigura chestie in viata noastra.nici mie nu-mi convine.dar nici nu vreau sa traiesc batraaaannn si suferind.mii de ani, sau vesnic.asa ca. bunul Dumnezeu a facut bine ce a facut, cand a facut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca frica este pacat si neincredere in Bunatatea si mila lui Dumnezeu.mai cred si ca prea marea incredere in acestea, este pacat fiindca nu putem sa nu avem o limita.mai cred ca dreapta masura in toate echilibreaza omul si il face sa doreasca desavarsirea, fiindca frica, daca nu de iad, de moarte si tot este.si moartea e cea mai sigura chestie in viata noastra.nici mie nu-mi convine.dar nici nu vreau sa traiesc batraaaannn si suferind.mii de ani, sau vesnic.asa ca. bunul Dumnezeu a facut bine ce a facut, cand a facut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.

| lolium a răspuns:

Nu,nu de frica iadului. Ideea existentei unei divinitati ne-a fost insuflata inca din copilarie,perioada in care eram maleabili, si credeam totul fara sa ne intrebam: de ce? Abia mai tarziu se "formeaza" ateii si adevaratii crestini, in momentul in care incep sa aiba propriile opinii, sa caute raspunsuri, sa constientizeze ce e in jurul lor.Cat despre ideea cu iadul,am observat ca nu da roade. Oamenilor nu le e frica sa fure, sa injure, sa ucida, sa-si vanda demnitatea, sa-i faca pe ceilalti sa sufere, sa renege existenta lui dumnezeu ...si multe altele

| Never4ever a răspuns:

Fii sigur de asta!winking Oamenilor le este frică de ceea ce nu cunosc şi de aceea se tem de acel ceva chiar dacă e inexistent.

| Qinz a răspuns:

Nu imi este frica de iad, imi este frica doar sa nu pierd ceva frumos.

| UnicornulInvizibilRoz a răspuns:

Pai nu cam pe asta se bazeaza fiecare religie?