| OctavianDanielMaria a întrebat:

De ce Matei ii plaseaza pe Maria si pe Iosif in Betleem si Luca in Nazaret?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Pt ca sunt 2 surse diferite, 2 povesti diferite scrise la suta si ceva de ani de la asazisele evenimente.
Este daca vrei ceva genul, peste o suta si de ani vine un jurnalist sa scrie despre revolutia romana.
Ce o sa scrie ala dupa tine? O sa scrie ce aude la unu la altul.Dar daca or sa fie 2 jurnalisti ce or sa scrie? O sa scrie diferit,depinde de sursa de unde sa informat,dar ambii or sa bata campii pentru ca nu au fost la fata locului si nici na vorbit cu martorii direct care au fost atunci la revolutie.

Asa si aia care au scris biblia,au bagat fiecare din top,nu mai exista nimeni care traise pe timpul ala,deci sa scris un fel de SF.
Chestia este ca pe timpul ala erau destui scriitori,istorici,si culmea pe vremea aia istoricii aia erau destul de independenti,nu prea le impunea puterea sa scrie sau sa nu scrie ce vor.
Ce le impunea erau chestii despre putere,despre impaarat,sal arate pe ala intr-o lumina mai deosebita,dar in rest aia scriau ce vedeau,ce auzeau,etc.
Erau greci,aia scriau dupa mine cel mai aproape de adevar,erau romanii,si chiar evrei.
Dar curios nimeni na aminntit macar de Isus al vostru,la amintit pe Ioan botezatoru,pe ala cum de la amintit?
Dar sa apara unu care facea minuni,care facea din apa vin,pfff,care vindeca oameni doar cu vorba,piuuuu frate,pai ar fi scris toti,unde pui ca ar fi mers sa il si vada fata in fata.

Deci povesti,vraja marii,cum scriu astia astzzi SF asa scriau si aia pe atunci povesti,Harap Alb,Fat Frumos laughing doar ca aia o faceau pentru bani,era la moda pe vremea aia biserica, toti puneau botu la vrajelei, aveai papagal iti trageai biserica si ala erai, te umpleai de bani, exact cum e cu muzica in ziua de azi, stii sa canti manele te-ai scos faci milioane laughing sau ce gen de muzica se mai cauta.

361 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Unde dracu zice despere a doua numire a lui Quirinius?" - deci mai ești și orb! "Ca nu putea sa fie in timpul lui Irod cel Mare, ca doar era Irod cel Mare guvernator in Iudeea la vremea aia" - credeam că maică-ta te-a scăpat în cap de mic, dar se vede că te aruncă intenționat și cu regularitate! rolling on the floor)
Tu postezi dar nu citești?
"numeste pe Senius Saturninus si pe Quintilius Varus ca guvernatori succesivi de la aproximativ 9 i.Hr. pana dupa moartea lui Irod (Antichitati XVI.9.1; XVII.5.2; 9.3)."; "Doua inscriptii care mentioneaza pe Quirinius au fost interpretate unii ca indicand ca era guvernator asociat al Siriei inainte de moartea lui Irod"
", cap de pla? Ca ma enervezi?" - așa de tare te trântea maică-ta că ți-a ajuns pla in cap? rolling on the floor. Atunci nu mă mir că nu ajunge la tine un lucru simplu - Luca nu spune că Quirinius ar fi guvernate atunci Iuda ci Siria. Deci nu stătea în capul lui Irod. Și nici nu spune că ar fi fost recensământul lui Quirinius, cum repeți tu că prostul, ci că a fost făcut când era guvernator al Siriei.
Jos, varzo!

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Nu am inteles partea cu al 15 lea an" - nu mă mir, cu așa handicap greu îți va fi... rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Deci tu contrazici un istoric din acel secol " - contradicția e în capul verzei! rolling on the floor Istoricul na susținut tâmpeniile pe care le repeți, el doar a spus că a fost o eclipsă, iar eclipsă a fost și în anul 1, nu doar 4.
Jos!

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Toată lumea normală știe că Ioan era cu 6 luni mai mare. Dar tu se vede că doar acum descoperi.

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Irod era guvernator in Matei, Nu Irod l-a vrut mort pe Jesus copil? Si cum se face ca Quirinius era si el guvernator, tot acolo asta dupa Luca." - bre dar ești bolnav tare nu glumă! Ești chiar bou cu totul. Unde ai citit tu la Luca că Quirinius era guvernator in Iuda?! rolling on the floor)
Da, bre, și-a bătut joc maică-ta de tine. Erai pe post de minge se vede...

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Deci vrei sa zici ca Quirinius a fost guvernator in Iudeea, inaintea lui Irod cel Mare? Ca asta inteleg eu " - Repet pentru noi - pe vremea acelui prim recensământ Quirinus era guvernator al Siriei! rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Fac caca pe sursa ta de doi bani din Wiki. Cu lacune și incompletă.