| OctavianDanielMaria a întrebat:

De ce Matei ii plaseaza pe Maria si pe Iosif in Betleem si Luca in Nazaret?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Pt ca sunt 2 surse diferite, 2 povesti diferite scrise la suta si ceva de ani de la asazisele evenimente.
Este daca vrei ceva genul, peste o suta si de ani vine un jurnalist sa scrie despre revolutia romana.
Ce o sa scrie ala dupa tine? O sa scrie ce aude la unu la altul.Dar daca or sa fie 2 jurnalisti ce or sa scrie? O sa scrie diferit,depinde de sursa de unde sa informat,dar ambii or sa bata campii pentru ca nu au fost la fata locului si nici na vorbit cu martorii direct care au fost atunci la revolutie.

Asa si aia care au scris biblia,au bagat fiecare din top,nu mai exista nimeni care traise pe timpul ala,deci sa scris un fel de SF.
Chestia este ca pe timpul ala erau destui scriitori,istorici,si culmea pe vremea aia istoricii aia erau destul de independenti,nu prea le impunea puterea sa scrie sau sa nu scrie ce vor.
Ce le impunea erau chestii despre putere,despre impaarat,sal arate pe ala intr-o lumina mai deosebita,dar in rest aia scriau ce vedeau,ce auzeau,etc.
Erau greci,aia scriau dupa mine cel mai aproape de adevar,erau romanii,si chiar evrei.
Dar curios nimeni na aminntit macar de Isus al vostru,la amintit pe Ioan botezatoru,pe ala cum de la amintit?
Dar sa apara unu care facea minuni,care facea din apa vin,pfff,care vindeca oameni doar cu vorba,piuuuu frate,pai ar fi scris toti,unde pui ca ar fi mers sa il si vada fata in fata.

Deci povesti,vraja marii,cum scriu astia astzzi SF asa scriau si aia pe atunci povesti,Harap Alb,Fat Frumos laughing doar ca aia o faceau pentru bani,era la moda pe vremea aia biserica, toti puneau botu la vrajelei, aveai papagal iti trageai biserica si ala erai, te umpleai de bani, exact cum e cu muzica in ziua de azi, stii sa canti manele te-ai scos faci milioane laughing sau ce gen de muzica se mai cauta.

361 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Deci Iosefin minte? " - nu, nu minte. Problema e că varza nu gândește. Josephus descrie a doua perioadă de guvernare. El nu scrie că aceasta ar fi prima a lui Quirinius. Deci nu minte, pur și simplu varza nu poate procesa informația prezentată.
"de ce Luca nu zice cine era guvernator in Romania". - pentru că cel care se uită că boul la poarta nouă și nu gândește logic, încă nu se născuse. Și nici Iosif cu Maria nu locuiau în România, deci nici nu era nevoie să menționeze.
"unde scrie ca fost recensămînt in In Iudeea?" - dragă varză, recensământul la decretat Cezar in tot imperiul său.
Stai jos și nu te mai fa de râs atâta.
Deși..., oricum știu toți că-ți lipsesc câteva doage...
rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"tare asta cu doua domnii. Pai daca a fost eliminat prima data, cum sa mai fie a doua oara?" - rolling on the floor deci ești mai retard decât îmi închipuiam. Într-adevăr, cum poate cineva ocupa o funcție de două ori? rolling on the floor

"daca era recensamant in Iudeea, il facea Irod cel Mare, " - boușorul a citit la Luca cumva că Iosif să înregistrat la recensământul "organizat" de Quirinus?

"mai citeste odata: Quirinius a fost guvernator in Siria si in Iudeea. Asa zice Iosefus. " - oare cat de tare se poate proști varză in continuare? Dacă ai putea judeca barem un pic ai înțelege că Josephus descrie perioada de după Archelaus, dar Luca vorbește de primul recensământul din anul 2 î.e.n. când Irod era în Iudeea și Quirinus in Siria.
"aia cu Romania era un exemplu" - chiar? Oare cum de nu mi-am dat seama? rolling on the floor Altfel nu-ți mai dovedeam că exemplul tau e la fel că logica ta - pe lângă.
Să-ți mai repet aceleași lucruri de o sută de ori nu mai doresc, deja e plictisitor.

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Deci a fost peste domnia lui Irod cel Mare, ca doar Irod cel Mare a fost pe atunci in Iudeea " - vai de capul verzei! Cum sa fie peste Irod dacă era doar in Siria? rolling on the floor
"Cum Quirinius a fost trimis de Caesar să facă recensământul Siriei şi
Iudeii''. - bouțule, dar nu vrei să gândești și când a fost asta? Că a fost in anul 6 sau 7 e.n? Deja după moartea lui Irod și guvernarea lui Archelaus? Nu funcționează tărtăcuța? rolling on the floor
Și dacă ai citi ceea ce postezi poate nu mai aiureai atâta - Iosif numeste pe Senius Saturninus si pe Quintilius Varus ca guvernatori succesivi de la aproximativ 9 i.Hr. pana dupa moartea lui Irod (Antichitati XVI.9.1; XVII.5.2; 9.3)." ( din sursa expusă de tine). "Doua inscriptii care mentioneaza pe Quirinius au fost interpretate unii ca indicand ca era guvernator asociat al Siriei inainte de moartea lui Irod "...
Dacă nu te-ai uita in carte că boul la poarta nouă ci ai putea judeca puțin - înțelegeai că descrierea lui Josephus nu neagă prima guvernare a lui Quirinius și primul recensământ făcut în anul 2 î.e.n.
Mai pe scurt... Da-te cu capul de perete, oricum, într-o stare mai rea decât ești nu cred că e posibil să degradezi. rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat