| OctavianDanielMaria a întrebat:

De ce Matei ii plaseaza pe Maria si pe Iosif in Betleem si Luca in Nazaret?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Pt ca sunt 2 surse diferite, 2 povesti diferite scrise la suta si ceva de ani de la asazisele evenimente.
Este daca vrei ceva genul, peste o suta si de ani vine un jurnalist sa scrie despre revolutia romana.
Ce o sa scrie ala dupa tine? O sa scrie ce aude la unu la altul.Dar daca or sa fie 2 jurnalisti ce or sa scrie? O sa scrie diferit,depinde de sursa de unde sa informat,dar ambii or sa bata campii pentru ca nu au fost la fata locului si nici na vorbit cu martorii direct care au fost atunci la revolutie.

Asa si aia care au scris biblia,au bagat fiecare din top,nu mai exista nimeni care traise pe timpul ala,deci sa scris un fel de SF.
Chestia este ca pe timpul ala erau destui scriitori,istorici,si culmea pe vremea aia istoricii aia erau destul de independenti,nu prea le impunea puterea sa scrie sau sa nu scrie ce vor.
Ce le impunea erau chestii despre putere,despre impaarat,sal arate pe ala intr-o lumina mai deosebita,dar in rest aia scriau ce vedeau,ce auzeau,etc.
Erau greci,aia scriau dupa mine cel mai aproape de adevar,erau romanii,si chiar evrei.
Dar curios nimeni na aminntit macar de Isus al vostru,la amintit pe Ioan botezatoru,pe ala cum de la amintit?
Dar sa apara unu care facea minuni,care facea din apa vin,pfff,care vindeca oameni doar cu vorba,piuuuu frate,pai ar fi scris toti,unde pui ca ar fi mers sa il si vada fata in fata.

Deci povesti,vraja marii,cum scriu astia astzzi SF asa scriau si aia pe atunci povesti,Harap Alb,Fat Frumos laughing doar ca aia o faceau pentru bani,era la moda pe vremea aia biserica, toti puneau botu la vrajelei, aveai papagal iti trageai biserica si ala erai, te umpleai de bani, exact cum e cu muzica in ziua de azi, stii sa canti manele te-ai scos faci milioane laughing sau ce gen de muzica se mai cauta.

361 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Ia baga la tata, cap de pla" - să-i bag lui taicatu pla in cap? Nu! Nu mă spurc! Lamuriti-va singuri, unul altuia...

| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Nu scrie in Luca ca Maria si Iosif s-au dus la recensamantul lui Quirinius?" - nu scrie așa ceva. E un delir al verzei...

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Nu zice in Luca ca Iosif si Maria s-au dus la recensamantul lui Quirinius." - sigur că nu zice asta! Ești orb cu totul?

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Să-ți copiii aparte, poate așa vei observa... "pe când era dregător în Siria Quirinius.'' În Siria, nu Iuda, și nu "recensământul lui Quirinius" ci pe când era guvernator al Siriei.
Greu! Tare greu pentru varză...
rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

In limba rusă este o zicală - клин клином вышибают. ( Ceva de genul - o pană se dezbate cu altă pană) Încearcă! Da- te de câteva ori cu capul de perete, poate se anulează căzăturile cu capu-n jos din copilărie.
Josephus descrie a doua perioadă de guvernare a lui Quirinius, deja după Archelaus.

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Vezi ca te facui praf? " - rolling on the floor visezi, nu?

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Vezi ca eu am rabdare cu pro "- ceva mai devreme ziceai că nu mai ai, îți săreau doagele... rolling on the floor
Dar ce-ți lipsește este judecata sănătoasă. Ceva de neînchipuit pentru o varză...

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"vrei sa zici ca Quirinius a fost gguvernator in Iudeea, apoi a venit Irod cel Mare, apoi Archelaus, si apoi iar Quirinius? " - pentru bou este greu să facă diferența între Iuda și Siria?
Quirinus guvernator al Siriei.
Irod - Iuda.
Înțelege bouțul dau tot nu?
Quirinius în Siria și Irod in Iudeea.
Să-ți mai repet? rolling on the floor