| OctavianDanielMaria a întrebat:

De ce Matei ii plaseaza pe Maria si pe Iosif in Betleem si Luca in Nazaret?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Pt ca sunt 2 surse diferite, 2 povesti diferite scrise la suta si ceva de ani de la asazisele evenimente.
Este daca vrei ceva genul, peste o suta si de ani vine un jurnalist sa scrie despre revolutia romana.
Ce o sa scrie ala dupa tine? O sa scrie ce aude la unu la altul.Dar daca or sa fie 2 jurnalisti ce or sa scrie? O sa scrie diferit,depinde de sursa de unde sa informat,dar ambii or sa bata campii pentru ca nu au fost la fata locului si nici na vorbit cu martorii direct care au fost atunci la revolutie.

Asa si aia care au scris biblia,au bagat fiecare din top,nu mai exista nimeni care traise pe timpul ala,deci sa scris un fel de SF.
Chestia este ca pe timpul ala erau destui scriitori,istorici,si culmea pe vremea aia istoricii aia erau destul de independenti,nu prea le impunea puterea sa scrie sau sa nu scrie ce vor.
Ce le impunea erau chestii despre putere,despre impaarat,sal arate pe ala intr-o lumina mai deosebita,dar in rest aia scriau ce vedeau,ce auzeau,etc.
Erau greci,aia scriau dupa mine cel mai aproape de adevar,erau romanii,si chiar evrei.
Dar curios nimeni na aminntit macar de Isus al vostru,la amintit pe Ioan botezatoru,pe ala cum de la amintit?
Dar sa apara unu care facea minuni,care facea din apa vin,pfff,care vindeca oameni doar cu vorba,piuuuu frate,pai ar fi scris toti,unde pui ca ar fi mers sa il si vada fata in fata.

Deci povesti,vraja marii,cum scriu astia astzzi SF asa scriau si aia pe atunci povesti,Harap Alb,Fat Frumos laughing doar ca aia o faceau pentru bani,era la moda pe vremea aia biserica, toti puneau botu la vrajelei, aveai papagal iti trageai biserica si ala erai, te umpleai de bani, exact cum e cu muzica in ziua de azi, stii sa canti manele te-ai scos faci milioane laughing sau ce gen de muzica se mai cauta.

361 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Daaa, s-a aprins rău varza!
Iese fum din "perdac"! rolling on the floor
Mai repet o dată pentru boușorul cu cap de varză...
Recensământul nu e al lui Quirinius. Poruncă o da Cezar. Și scrie nu Siria sau Iuda, ci " toată lumea" să se înregistreze. La momentul acestui prim recensământ, Quirinus era guvernator al Siriei, Irod era în Iudeea. Iosif vine la Betleem pentru înregistrare deoarece era din " cada și familia lui David". La Betleem se naște Isus, anul 2 î.e.n. Irod moare cam in anul 1 î.e.n. Urmează Archelaus... bla, bla, bla...
Josephus descrie a doua perioadă de guvernare a lui Quirinius.
Că e vorba de anul 2 î.e.n. confirmă și ceea ce se spune despre Ioan Botezătorul care își începe activitatea in al 15 an... ( Ceea ce nu ai înțeles rolling on the floor )
Că Quirinius a fost guvernator in două perioade ai postat și tu un citat, dar sigur că nici pe acela nu l-ai înțeles.
Stai jos.

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Boala din născare leac nu are. In cazul tau - prostia din copilărie nu se vindecă. rolling on the floor
Repet pentru boușor. Quirinius a fost guvernator două perioade. Prima a inclus și anul 2 î.e.n. Tu singur ai postat un citat care confirma aceasta, dar dă, memoria verzei e scurtă, sau mai corect - lipsește.
"Nu il mai baga pe Ioan, ca nu are rost. Ca acolo e vorba de Tiberiu, nu de cei doi guvernatori." - desigur, e prea greu pentru tine da faci câteva calcule, de fapt nu sa le faci, să le urmărești. Ce, nu îți ajung degete, sunt prea multi ani? rolling on the floor
"Nu imi zice ca zici ca Quirinius a facut recensamantul in toata lumea. Si in Romania?" - nu, recensământul boilor la lăsat pe altă dată. La acel moment Cezar a decretat recensământ in imperiul său.
"''Cum Quirinius a fost trimis de Caesar să facă recensământul Siriei şi Iudeii''." - poți să spui unui bouleț de sute de ori că e vorba despre a doua numire a lui Quirinius ca guvernator, dar degeaba. El tot se uită lung la poarta nouă!
Da-te cu varza de perete! Doar la atât ești bun. rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

" cum sa faca Quirinius
recensamantul in Iudeea peste Irod cel Mare, ca doar el era guvernator la nasterea lui Jesus." - dragă boușor cu cap de varză, nu vei reuși nicidecum să înțelegi ceva până nu treci un curs de lecuire pentru tărtăcuță. ( Și după tot slabe șanse, dar oricum...)
Ți s-a spus de o mie de ori - recensământul lui Quirinius în Iudeea e doar in mintea bolnavă a verzei. Recensământul e al Cezarului. Luca menționează cine era guvernator in acel moment în Siria, și asta deoarece Iosif la moment locuia în Galileea, dar deoarece era din casa lui David a trebuit să plece la Betleem pentru a se înregistra. Și Quirinus n-a venit după el să-l înregistreze acolo, n-avea treabă atunci în Iudeea. Acolo era Irod.
Deja după Archelaus, Quirinus devine guvernator ( numit a doua oară în această poziție) al Siriei și Iudeea, ceea ce și descrie Josephus.
Dar sigur tot nu vei înțelege, ai ideea fixă - Quirinus face recensământul in Iudeea. Consecințele loviturilor la cap...
Nu sa priceput maică-ta sa-ți puie pe cap batem o cratiță dacă nu avea cască, iar mâinile nu aveau forță să te țină în brațe...
rolling on the floor