| StopShowingOff a întrebat:

De ce metalistii sunt asociati cu satanismul?

Răspuns Câştigător
| Scarbo a răspuns:

Pentru ca sunt impotriva dominatiei crestine, ei stiu ca aceasta religie este buna doar la controlat mintea umana, cei mai multi sunt atei.

19 răspunsuri:
| Th3AbSinTh3 a răspuns:

Lipsa de cunoastere si superficialitate sad
nici satanismul nu e ceva rau

| StopShowingOff explică (pentru Th3AbSinTh3):

Nu e vorba de bine si rau aici, ci te simplu fapt ca oamenii te catalogheaza dupa aparenta.

| grab a răspuns:

Pentru ca uneori metodele lor sfideaza realitatea si fizica si optica.
Si omul are reflexul primar ca ce nu intelege ii este dusman. Apoi incepe sa creada si sa se ataseze.

| greyhound a răspuns:

Pentru ca ignoranta credinciosilor sadea e boala grava

| fuzzer a răspuns:

Satanismul, nu se refera nicdecum la Satana, este doar viziunea rationala prin care niste oameni normali vad lucrurile.

Posibil ca si textele din aceasta muzica, au teme doar "cum sa te ucizi, moarte, suferinta, etc".

| BlackSulphur a răspuns:

Deoarece orice li se pare crestinilor ciudat este diavolesc.
Si pentru ca este unul din singurele genuri (daca nu unicul) care nu pupa-n dos divinitatea iudaica.

| anonim_4396 a răspuns (pentru BlackSulphur):

N-ai reusit-o pe asta, iti d-au o veste rea exista metal crestin:http://www.youtube.com/watch?v=-08_4fUc1XU
:))

| millyca a răspuns:

Eu il asociez pe Gutza cu satanismul. Iar Minune ma trimite cu gandul la piticul ala din Twin Peaks (pentru cine nu a trait destul ca sa isi aminteasca serialul - era un pitic a carui aparitie prevestea ororile si aparea dansand, de regula).

| ALEX2402 a răspuns:

Nu oricine ii asociaza cu satanismul, doar ce-i care nu stiu face diferente, deoarece cred ca mentalistii au dobandit puteri care provin de la necurat doar pentru ca ei nu au, dar adevarul este ca sunt doar niste trucuri bine gandite big grin

| RisenLight a răspuns:

Nu stiu daca te referi in mod expres la metalisti sau la rockeri in general insa pot sa iti spun o parere personala : Eu personal cred ca ideile preconcepute despre iubitorii acestui gen de muzica ale oamenilor care traiesc dupa "tiparul omului normal" (daca poti sa incadrezi acest "normal" undeva) sunt cele care influenteaza opinia publica fata de acesti oameni.Personal cred ca rockerii sau cel putin oamenii care sunt rupti de crestinism sau alte religii traiesc regulile proprii.
PS: Satanismul nu sustine venerarea lui Satana (ar fi un non - sens deoarece daca accepti existenta lui Satana accepti si existenta lui Dumnezeu... Nu cred ca e prea logic happy ) ci isi indreapta atentia spre propria pesroana si trairea dupa bunul plac al individului.

| RisenLight a răspuns:

Penibil raspunsul castigator sincer.

| RockOrNothin a răspuns:

Pentru că Biserica (deci nu divinitățile, reține) au inventat chestiile astea. Ai observat că dacă nu mergi săptămânal la Biserică și nu te rogi și nu dai bani popii, ăla nici nu te mai salută pe stradă?
Biserica deja mi se pare un business, de aceea eu zic că(,) cred în Dumnezeu, nu cred în Biserică, pentru că ea bagă rahaturi în cap gen dacă nu vii la Biserică ajungi în Iad (greșit, dacă nu ești credincios lui Dumnezeu ajungi în Iad, teoretic, după ce-mi dau seama din diverse "învățături" citite) sau că dacă le ieși din tipare ești ateu, satanist, practicant de alte religii mai mult sau mai puțin păgâne...
Știi că ei i-au făcut templu lui Iisus și acesta l-a dărâmat? Cel puțin așa am citit.Sincer, nu știu unde, dar e un fel de dovadă că Biserica e lucru "necurat".

În fine, fiecare cu părerea lui despre metal și despre rock în general, dar eu ca metalistă spun că nu TOȚI sunt sataniști. Unii da. Și atei. Dar au dreptul la exprimare.

Și acum vin eu cu o întrebare:
Biserica (pentru că nu bag toți creștinii în aceeași oală) spune că trebuie să-ți fie frică de diavol, corect? Ceea ce înseamnă că ei cred că există, fapt care i-ar face și pe ei sataniști. După părerea mea. Sper că nu te-am plictisit cu răspunsul meu!

Îți doresc o zi bună!

P.S. am găsit un link interesant dacă ai dori să-l citești:
http://www.maximumrock.ro/......tudiu.html

| Ioana998814 a răspuns:

Pentru ca metalistii au niste versuri si un ritm care instiga la chemarea necuratului si a tuturor relelor.

| StopShowingOff explică (pentru Ioana998814):

Versurile si ritmul imi dau pofta de o bere si de zbuciumeala. Cred ca "necurat" e un cuvant prea mare, mai bine ar merge "rebel".
Dar de ce in zilele noastre daca esti rebel, nu mai respecti integritatea poporului si sociopatii bisericii incep sa-si faca cruce in spatele tau si te judeca? Zic asta ca mi s-a intamplat.

| HueyFreeman a răspuns (pentru Ioana998814):

Da satanista rau este melodia asta http://www.youtube.com/watch?v=e9mAy7n0XHs

| anonim_4396 a răspuns (pentru HueyFreeman):

Ala nu e metal, eu unul nu ascult metal (mi se pare zgomotos), dar cunosc genul si ala nu e metal, e doar rock simplu

| HueyFreeman a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, nu cunosti genul, este Power Metal.

| anonim_4396 a răspuns (pentru HueyFreeman):

Aha, am auzit doar black sau death (am cativa prietenii pe mess iar cand facem conf trimite metal si apai aud si eu, desigur ca nu ascult de cat inceputullaughing, eu mai mult ascult hip-hop, rap.