| anonim_4396 a întrebat:

De ce nu a vrut Dumnezeu sa stim cand vom muri?

Răspuns Câştigător
| merm5 a răspuns:

Ca ai fi facut tot ce te ar fi taiat capul pana in momentull in care ai fi murit si atunci cand stiai ca mori te ai fi cait si el te-ar fi iertat. e trisat. ori faci bine de la inceput ori nu

6 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Important este sa ii urmezi Lui, nu să ști când mori, că nu are rost.

| mentholinks a răspuns:

Pentru ca atunci nu ai mai fi avut posibilitatea sa alegi cand sa mori.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Pentru ca omul să-și dorească nemurirea, scrie in Biblie ca Dumnezeu a pus in inima omului chiar si gândul vesniciei. Si omul care e preocupat de a trai veșnic, studiază Biblia si află. Daca i s-ar spune omului de la naștere când ar murii, ar trai ca si cum scrie in Biblie: Sa mâncam si sa bem ca mâine vom murii!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru ca ne-am panica... Ne-am simti nedreptatiti fata de altii care stim ca o sa traiascamai mult.
Pentru ca nu putem concepe cu mintea noastra insasi moartea, si ne-am pierde timpul incercand sa o intelegem, si vaicarindu-ne intruna. Daca nu stii cand o sa mori, nu o iei ca pe ceva apropiat, chiar daca poate fi, si nu esti oripilat de asta.

Cel mai probabil din cauza ca nu e inca batut in cuie. Pentru ca sa mai avem sanse sa Il cautam, poate mai se trezeste in noi ceva, astfel incat sa valorificam ceea ce ni se ofera - mantuirea.

| Helper07 a răspuns:

Pentru ca noi trebuie sa fim imtotdeauna pregatiti pentru El nu la sfarsitul vietii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dumnezeu ne-a dat 120 de ani din care facem ce vrem. Ii putem scurta sau chiar lungi prin mediul inconjurator, comportament si nutritie.