| Goguryeo a întrebat:

Dumnezeu a vrut ca oamenii să fie perfecți, noi știm că doar Dumnezeu este cu adecărat perfect. În concluzie, Dumnezeu ar fi vrut o lume în care toți oamenii să fie ca și el? Atunci el ar mai avea vreo putere?

10 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Faptul ca noi am fi perfecti nu inseamna ca am fi ca Dumnezeu.De fapt Eva inainte de a pacatui era perfecta si a vrut sa fie ca Dumnezeu si a mancat di fructul oprit, deci nu era ca El ci doar perfecta, adica era sanatoasa, nu imbatranea si nu murea si traia in conditii paradiziace. Dumnezeu e Atotputernic si nimeni niciodata nu va putea fi ca El.Dar, oricum acele conditii pe care le-au pierdut primii parinti, Dumnezeu promite ca vor fi din nou.Isaia65:20-25,Psalmi37:9-11,Isaia35:5,6,Iov33:25,Isaia33:24,Apocalipsa21:3-5

| Încrucişătorul a răspuns:

Intrebarea mai buna ar fi de ce nu i-a facut, in loc "sa-i vrea", perfecti?

| 4b a răspuns:

Ne-a facut curati...amu, ne balacim in mocirla pacatului.

| M25M a răspuns:

Dumnezeu nu a vrut o lume in care oamenii sa fie perfecti sau ca el, adu-ti aminte ce scena a facut cand s-au atins Eva si Adam de copacul magic.

| WR104 a răspuns:

Poate perfecti din punct de vedere moral insa intre timp au fost inventati banii si nu mai e timp pentru moralitate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Confuzi perfecţiunea umană cu cea providenţială.
Sunt două noţiuni cât se poate de diferite.

| GRs a răspuns:

Logica crestina: Dumnezeu a creat omul sa semene cat mai mult cu el. Dar cand nu intelegem faptele lui este sub intelectul nostru sa inteleg cea ce face.
Atunci de ce ne-a creat daca nu-l putem intelege? Cum ne-a creat cat mai asemanatori lui daca nu putem intelege faptele lui? Cum poti iubi pe cineva pe care nu-l intelegi?

Răspuns utilizator avertizat
| Rauldenis a răspuns:

Oamenii perfecti in sensul nemuritori dar fara vraji si minuni cum face el

| DjCristian a răspuns:

Din cauza neascultari nu suntem perfecti! Daca s-ar respecta tot ce scrie in biblie ar fi altfel viata omului, omul isi face viata grea nu dumnezeu!