| Idontcare69 a întrebat:

De ce nu credeti in Dumnezeu [unii dintre voi]? Eu nu stiu ce sa mai cred. exista sau nu?

Răspuns Câştigător
| mODIN a răspuns:

Citeste asta pana la capat si iti promit ca te va ajuta:

Este imposibil de demonstrat faptul ca un dumnezeu nu exista, la fel cum e imposibil de demonstrat faptul ca eu am un dinozaur invizibil care nu poate fi atins, dar inexistenta dumnezeului crestin poate fi.

1.S-o luam cu inceputul, de ce ar avea nevoie o entitate atotputernica de rugaciunile muritorilor? Nu cred ca din moment ce poti crea universul chiar iti pasa de ce fac cativa oameni pe o planeta atat de nesemnificativa.

2. Iisus Hristos nu avea nici un motiv sa exista.El a fost trimis din doua motive. Primul ar fi ca sa repare greselile din Vechiul Testament.Bun, din nou sa revenim la cel care a creat universul. De ce ar face greseli, din moment ce este atotputernic? Iar al doilea motiv pentru care a fost trimis este ca toti cei botezati sa fie iertati de pacatul stramosesc.Scuza-ma,dar cine naiba poate crea un univers, dar nu poate sa ierte o prostie(care daca stai sa te gandesti s-a intamplat tot din vina lui).

3.Din nou revenim la atotputernicia lui Dumnezeu.Cum a reusit sa greseasca atat de mult in cele 10 porunci? Citeste-le atent si vei vedea ca nu numai ca au fost scrise de un om, dar chiar de unul mai putin inteligent.
Porunca 2 ocupa spatiu degeaba, din moment ce se cam subintelege din prima.
Porunca 8, din nou, ocupa spatiu degeaba din moment ce prin porunca 10 se interzice de asemenea furtul.
Porunca 4 mi se pare de departe cea mai lipsita de sens. Oamenii nu sunt nemuritori, si totusi din putinul timp pe care il avem pe pamanta, El vrea sa ne dedicam o zi din saptamana lui? Cu ce il ajuta? Tine cont de faptul ca El nu este un om, pe care sa-l satisfaca laudele altora, este o divinitate.

Sper ca te-am ajutat. Daca mai vrei dovezi ale inexistentei lui sa-mi zici happy

46 răspunsuri:
| Inception a răspuns:

Eu cred ca esti atee, de vreme ce ii dai dreptate unui ateu, ai pus intrebarea la misto ca sa razi de crestinii.

| aladeieri a răspuns:

Existenţa lui Dumnezeu nu poate fi demonstrată sau negată. Chiar Biblia spune că noi trebuie să acceptăm prin credinţă că Dumnezeu există: "Şi fără credinţă este cu neputinţă să fim plăcuţi Lui! Căci cine se apropie de Dumnezeu, trebuie să creadă că El este, şi că răsplăteşte pe cei ce-L caută" (Evrei 11:6). Dacă ar dori, Dumnezeu ar putea pur şi simplu să apară în faţa întregii lumi pentru a demonstra că El există. Însă dacă ar face acest lucru, nu am mai avea nevoie de credinţă. " 'Tomo' i-a zis Iisus, 'pentru că M-ai văzut, ai crezut. Ferice de cei ce n-au văzut, şi au crezut" (Ioan 20:29).

| Anonima0000000000 a răspuns:

Jeniffer Dumnezeu exista nu te lua dupa altii ca iti baga asa in cap! Dumnezeu ii vede pe cei care cred in el si cei care nu!

| robby212 a răspuns:

Cu siguranta!
Hristos in mijlocul nostru.
"Unde sunt doi sau trei adunați în numele Meu, acolo sunt și Eu în mijlocul lor." (Matei 18, 20)

| Anonnnnimus a răspuns (pentru anonim_4396):

Are El alt plan pentru tine. D-zeu vrea ca tu sa-L gasesti intr-o zi, si sunt sigur ca apoi ai sa crezi ca exista. EU am 14 ani sa stii, si cred in El. Tata m-a invatat foarte multe. Oi fi eu un fanatic, dar dreptate tot am, ai sa vezi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Anonnnnimus):

Tu crezi in divinitati ca ti-au fost bagate pe gat fara voia ta de cand te-ai nascut. daca nu stiai de chestii de genul, nu le-ai fi dus dorul toata viata. ai timp sa te maturizezi mental destul, sau nu. nu multi sunt care au minte proprie si pot gandii pentru ei, nu sa gandeasca altii pentru ei

| Anonnnnimus a răspuns (pentru anonim_4396):

Dumnezeu vrea ca toti oamenii ( atei, ortodocsi etc) sa gaseasca credinta adevarata. Crezi ca nu i.ar fi simplu sa.i omoare pe toti necredinciosi si sa ramana cei care cred in El? Vrea ca toti sa se mantuiasca. Biserica in ziua de astazi, am observat si eu ca este mai mult o afacere, dar crede.ma, nu din vina Lui D.zeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Anonnnnimus):

Intreabari parintii daca tot esti si sunt asa mari religiosi, un bebelus care nu e botezat dar moare pana atunci, ce se intampla cu el. spune-mi raspunsul lor, si dupa iti zic si ce voiam sa zic cu asta.

| Anonnnnimus a răspuns (pentru anonim_4396):

De cine mi.au fost bagate pe gat, de parinti? In. Niciun caz. Sa stii ca am observat ca fara rugaciune, esti un nimic.nu ma obliga sa ma duc la biserica, sa ma rog, dar simt ca este mult mai bine pentru viata.Eu zic sa nu mai vorbesti ce nu stii, mai bine taci.

| Anonnnnimus a răspuns (pentru anonim_4396):

Mântuitorul spune că cel ce va crede şi se va boteza se va mântui, iar cel ce nu va crede se va osândi. Nimeni nu poate stii unde ajung sufletele celor nebotezati, numai D.zeu stie., insa asta se stie, fara botez, omul nebotezat nu va ajunge in Imparatia Cerurilor.O intrebbare de curiozitate : tu esti botezat?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Anonnnnimus):

Aha. si ce parere ai despre "bunul" tau dzeu ca baga in iad un copil nevinovat? doar pentru ca nu a fost botezat? inspira bunatate nu gluma.
da sunt botezat

"De cine mi.au fost bagate pe gat, de parinti? In. Niciun caz" laughing daca stai sa ma minti la chestii banale de genul, ma intreb la altee chestii cat minti de fapt. daca nu de la parinti de la cine? a venit dzeu in persoana sa iti zica toate chestiile alea? hai ca o dam in basme adevarate se pare

"Sa stii ca am observat ca fara rugaciune, esti un nimic" cum ai observat asta ma rog?

| Anonnnnimus a răspuns (pentru anonim_4396):

De unde ai inteles tu ca cei nebotezati ajung in iad? Si chiar nu.mi pasa ce crezi tu nici despre mine nici despre dumnezeu asa cum nici tie nu.ti pasa ce cred eu. Sper sa gasesti calea cea buna. O noapte frumoasa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Anonnnnimus):

"De unde ai inteles tu ca cei nebotezati ajung in iad?" laughing ce imi e rusine de un religios care nu stie religie. tu stii macar ce inseamna botezul? botezul e steregerea pacatelor, nu ale noastre ca dor suntem bebelusi, dar stramosesc. a lui adam si eva. de aia un bebelus nebotezat s-ar duce in iad, pentru nu i s-a sters pacatul. desigur daca crezi in adam si eva. sa iti fie rusine, ai cuvinte mari ca religios ( ca oricare) dar habar nu ai chestii elenemtare. dar imi place ca o tii in prostii de genul "D-zeu vrea ca tu sa-L gasesti intr-o zi". salut si tie, si nu imi mai raspunde la intrebari daca fugi cu coada intre picioare ca oricare religios, ca atunci cand ii se pun intrebari si nu mai are scuze incepe sa gaseasca el altele.

| Anonnnnimus a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ma pot abtine. Beeii, botezul este o taina care se savarseste pentru iertarea pacatului stramosesc, a lui adam si a evei.copii nebotezati nu ajung in Iad nici in rai, ce nu intelegi? nu se stie unde ajung.

| Anonnnnimus a răspuns (pentru anonim_4396):

Copii mor nebotezati (ori mor la nastere, ori prin avort, ori pe parcursul vietii sale). Daca mor la nastere, crezi ca Dumnezeu nu are mila de toata lumea, si ofera tuturor fericire si liniste sufleteasca, dar fiin nebotezati eu nu fac partea din imparatia domnului, astfel prin parintii copilului prin rugaciuni, pomeniri, spovedanii etc., pruncul va putea urca in imparatie.

| Mayar a răspuns:

De prosti nu cred. Dar cand o sa se destepte, o sa fie prea tarziu.

Daca ia fi vrut intr-adevar sa stii ce sa crezi si sa nu mai fi asa ignoranta, ti-ai fi deplasat fizicul pana la biserica. Din moment ce nu ai facut-o [ se vede], inseaman ca te doare-n 14 de toate, si le iei pe toate de-a gata.
Tine-o tot asa, ca o sa ajungi "bine"!